LUBAŃ MOŻE BYĆ Z NICH DUMNY

Swoją działalność rozpoczęli w roku szkolnym 2000/2001 od przyłączenia się do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Miasto może być z nich dumne, ponieważ to, co robią od kilku lat, daje innym wiele radości. Zdaje się, że pomysły wolontariuszy i ich koordynatorek z Gimnazjum nr 2 w Lubaniu nigdy nie zostaną wyczerpane.

Już na początku swojej aktywności szkolni wolontariusze nawiązali kontakt z oddziałem pediatrycznym lubańskiego szpitala. Dla przebywających tam dzieci organizowali zbiórki książek i zabawek, a ponadto poświęcali im swój czas – czytali bajki i organizowali zabawy.

Szkolni wolontariusze co roku przygotowują niespodzianki dla niepełnosprawnych kolegów i koleżanek. Ponadto prezentują scenki teatralne, wróżą i organizują zabawy. A wszystko to z okazji andrzejek i mikołajek, podczas których nie brakuje łakoci. Grudzień to także idealny czas na zorganizowanie paczek dla dzieci z uboższych rodzin. Tradycyjnie, co roku uczniowie organizują „Ekipę św. Mikołaja”, która odwiedza dzieci w ich domach i obdarowuje je zebranymi wcześniej słodyczami i zabawkami. Ale to nie jedyna okazja do tego, aby wesprzeć tych, którzy mają mniej. W okresie przedświątecznym wolontariusze angażują do działania całą szkołę. W czasie kiermaszów, na które zapraszani są także rodzice, uczniowie sprzedają ręcznie robione ozdoby świąteczne oraz kawę, herbatę i ciasto. Okazja do wylicytowania prac nadarza się także tuż przed Bożym Narodzeniem, podczas szkolnych jasełek. Wszystkie zebrane pieniądze są przeznaczane na dzieci z ubogich rodzin.
Wolontariusze z Lubania równie chętnie współpracują z Bankami Żywności. Dwa razy w roku przyłączają się do ogólnopolskich zbiórek. Od 2006 roku zdołali zebrać około 5 ton żywności, a tym samym pomóc tym uczniom i ich rodzinom, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej.
Od 2008 roku szkolni wolontariusze współpracują z łódzką fundacją „Dziewczynka z zapałkami”. Ich podstawowym zadaniem jest przeprowadzenie zbiórek pieniędzy w dużych sklepach, z których dochód jest przeznaczany na cele statutowe fundacji. W ramach rekompensaty wolontariusze otrzymują dofinansowanie do posiłków, zakupu ubrań i przyborów szkolnych dla najbiedniejszych uczniów z ich szkoły.

Wolontariusze z Lubania mają otwarte serca także na osoby dotknięte chorobą. W 2008 roku, kiedy dowiedzieli się o nowotworze trzyletniego Mateusza, bez zastanowienia przeprowadzili w szkole zbiórkę pieniędzy. Dzięki współpracy z Miejskim Domem Kultury „Osadnik” w Lubaniu, uczniowie mogli zorganizować koncert charytatywny połączony z loterią fantową i kiermaszem prac uczniów. Do akcji włączyli się także znani i lubiani, m.in.: Przemysław Saleta, Krzysztof „Diablo” Włodarczyk, Anna Maria Jopek i inni. Podarowane przez nich przedmioty zostały przeznaczone na licytację. Dochód z całej akcji przekazano na pomoc chłopcu w walce z chorobą.
Do tej pory lubańscy wolontariusze organizowali swoje własne akcje, ale także przyłączali się do realizacji wielu projektów nie tylko wspomagających osoby słabsze, lecz także mających na uwadze zwierzęta i ich środowisko naturalne. Zdaje się, że tym młodym i serdecznym osobom nie zabraknie dalszych inspiracji.

.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Aktualności - Wrocław. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa + czternaście =

*