Wolontariat młodzieżowy „My dla świata” – Maciej Klusek

Gimnazjum nr 23 we Wrocławiu, lat 15

Jego przygoda z wolontariatem zaczęła się niedawno: prowadził z kolegami kiermasz, z którego dochód przeznaczony był na zwierzęta ze schroniska. Mówi też chętnie o innych przedsięwzięciach: „Roznosiłem ulotki, które zachęcały Wrocławian do głosowania na Wrocław, który stara się, by w 2016 roku zostać Europejską Stolicą Kultury. Pomagaliśmy w hipermarkecie pakować towary do toreb – szczególnie starszym ludziom, bardzo nam za to dziękowali, a my im za to proponowaliśmy kupno „Baśniowych Zapałek”*

W klasie Maćka – oprócz niego – jest tylko dwóch wolontariuszy. Jego rodzice wspierają go w jego działaniach i cieszą się z tego, co robi. Po ukończeniu gimnazjum wybierze siódme albo trzynaste liceum we Wrocławiu. Najbardziej interesuje go informatyka. Kiedy o tym mówi, wiadomo już, że to jego wielka pasja: „Oprócz tego, że spędzam czas przed komputerem, to dużo czytam o programowaniu, o komputerach, ale też interesuje się sportem. Sam próbuję programować, na razie proste rzeczy, ale mam zamiar stworzyć jakąś grę komputerową. Lubię też książki przygodowe, wojenne i kryminały. Ostatnio czytałem <Kamienie na szaniec> i bardzo mi się podobała”.

Wolontariat dla Maćka, to nie tylko wielkie akcje: „Kiedyś pomogłem wnosić sąsiadce duże kartony do domu! Ona zaproponowała mi pieniądze, a gdy odmówiłem – dała mi jabłko, bardzo mi smakowało! Praca wolontariusza uświadamia mi, że niektórym ludziom jest trudno w życiu i potrzebują pomocy” Praca wolontariusza sprawia Maćkowi radość i – jak mówi, czuje się lepiej, gdy może komuś pomóc. „Nie oczekuję wdzięczności, ale jak się zdarzy słowo <dziękuję> to jest to bardzo miłe”.

*) Fundacja „Dziewczynka z zapałkami”, jako instytucja pozarządowa, od dziesięciu lat prowadzi działalność na rzecz poprawy warunków życiowych dzieci z rodzin ubogich i zagrożonych patologią. www.dzz.org.pl – U. L.

.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Sylwetki wolontariuszy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.