Europejski Rok Wolontariatu

Ogłoszony 27 listopada 2009 r. przez Radę UE „Europejskim Rokiem Działalności Wolontariackiej na rzecz aktywnego obywatelstwa” rok 2011 trwa.

To rok, podczas którego Parlament Europejski chce podkreślić rolę wolontariatu dla budowania społeczeństwa obywatelskiego. Główne cele przyświecające tej inicjatywie to:

  • zmniejszenie barier dla wolontariatu w UE;
  • mobilizacja organizacji wolontariuszy i poprawa jakości wolontariatu;
  • wynagradzanie i uznawanie działań wolontariackich;
  • szerzenie wiedzy o wartości i znaczeniu wolontariatu.

Choć może zdawać się to nieprawdopodobne, wolontariat naprawdę ZMIENIA rzeczywistość. W jaki sposób?

Na działalności wolontariackiej zyskuje zarówno osoba potrzebująca pomocy – bo to odpowiedź na jej konkretne potrzeby – jak i całe społeczeństwo. Ale przede wszystkim wygrywa wolontariusz. Dlaczego? Działanie w wolontariacie niebywale rozwija. Przede wszystkim pozwala nabywać wiedzę i sprawdzać ją w praktyce, dzięki zdobywaniu doświadczenia. Ale także aktywizuje i poszerza sieć kontaktów społecznych, co zwiększa możliwości na rynku pracy. Pomaga w rozwoju osobistym i społecznym. Realną wartość wolontariatu dla zmiany społecznej podkreśla były Sekretarz Generalny ONZ Kofi Anan: „Jeśli nasze nadzieje na stworzenie lepszego i bezpieczniejszego świata mają się skonkretyzować, a nie pozostać tylko w sferze marzeń, bardziej niż kiedykolwiek będziemy potrzebować zaangażowania wolontariuszy”.

Celem tego roku jest także docenienie tych, którzy są wolontariuszami – w pięknych słowach ujmuje to Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa: „Pragnę oddać hołd milionom Europejczyków, którzy poświęcają swój czas, aby nasz świat stał się lepszym miejscem.” Zachęca do zaangażowania, mówiąc: „W każdym z nas jest głęboko zakorzeniona zdolność do podejmowania wysiłków i troszczenia się o tych, którzy potrzebują opieki. Wolontariat wzmacnia podstawowe wartości europejskie: solidarność i spójność społeczną. Ogłaszając rok 2011 Europejskim Rokiem Wolontariatu, liczę na poparcie tych, którzy pragną zmieniać świat i siebie. Teraz właśnie nadszedł czas, aby podzielić się i dać coś od siebie, aby skupić się na pomaganiu pomagającym!”

Każdego dnia sto milionów Europejczyków poświęca swój czas i wykorzystuje doświadczenie, by pomóc innym. Stanowi to 30 procent mieszkańców Europy – to nie jest mało. Ale warto, by było nas więcej. Dlatego zachęcamy – zgodnie z  hasłem przewodnim ERW: „Bądź wolontariuszem! Zmieniaj siebie i świat!”

Działania związane z promowaniem wolontariatu odbywają się na wielu poziomach: organizowane przez Komisję Europejską dla całej wspólnoty, jak i na poziomie państw i regionów.

Na Dolnym Śląsku organizacje pozarządowe i instytucje publiczne podjęły wspólną odpowiedzialność za promowanie tego typu aktywności obywatelskiej – co miesiąc odbywają się spotkania grupy roboczej do spraw wolontariatu. Efektem jej pracy są m.in.: harmonogram wydarzeń związanych z Rokiem Wolontariatu opisany w folderze – zachęcamy do zapoznania się z jego treścią i do uczestnictwa w przedstawionych tu inicjatywach; drugim ważnym osiągnięciem jest zbliżający się wielkimi krokami Dolnośląski Festiwal Wolontariatu, do udziału w którym już dziś serdecznie zapraszamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − 9 =

*