Wolontariat na Litwie – 2011 r.

Uczestniczki programu Ewa Szaczkowska i  Antonina Nawrocka

 

Na Litwę pojechałyśmy 8 sierpnia 2011 roku. Miałyśmy ułatwione zadanie, bo razem z nami wracały wolontariuszki z Litwy – Sewerina i jej siostra Florentina

Będąc jeszcze we Wrocławiu poznałyśmy wielu uczestników programu Grundvig, którzy przyjechali do nas.  Zawsze staraliśmy się im  pokazać to co we Wrocławiu ciekawe, i wymienić doświadczenia.

Tak jak poprzedni wyjazd  na Litwę w 2010 r.  również nasz został zorganizowany przez wrocławskie Stowarzyszenie ” Nowa Rodzina: Tam też uczęszczałyśmy na, przygotowujący nas do wyjazdu, kilkumiesięczny kurs j.angielskiego. Koszty pokryte są z funduszów Unii Europejskiej w ramach unijnego programu Grundtvig – „Wolontariat 50+”.Projekt ten zakłada wymianę doświadczeń związanych z organizacją i działalnością wolontariatu w Polsce, na Litwie, we Francji i w Turcji.

Po wylądowaniu w Wilnie od razu pojechałyśmy do Uteny. Zostałyśmy tam zakwaterowane w pokoju przy  Centrum Pomocy Socjalnej  i  Kształcenia Dzieci.  W Centrum  gdzie codziennie pomagałyśmy,  są trzy oddziały. Najwięcej czasu spędzałyśmy z dziećmi niepełnosprawnymi umysłowo w różnym stopniu. Te dzieci wymagają dużo uwagi ale szybko nawiązuje się kontakt i nie istnieje bariera językowa jak na innych oddziałach. Uczestniczyłyśmy w różnych zajęciach rehabilitacyjnych i edukacyjnych. Dzieci mają ćwiczenia na sali, a także jeżdżą na koniach, chodzą na spacery nad piękne jezioro gdzie są place zabaw z różnymi urządzeniami do ćwiczeń.  Natomiast z dziećmi z rodzin dysfunkcyjnych z powodu bariery językowej najlepsze były zajęcia ruchowe na stadionie.  W Centrum mieszkała również Litwinka z małą córeczką, która bardzo dobrze mówiła po polsku i to pomogło nam w lepszym poznaniu.

Zajęcia z dziećmi

Nieocenioną pomoc w nawiązywaniu kontaktów z dziećmi i poznaniu Centrum oddała nam Ajda, wychowawczyni z Centrum. Miałyśmy przyjemność uczestniczyć w zakończeniu roku szkolnego w gospodarstwie agroturystycznym, odwiedzić dzieci na biwaku i popłynąć kajakami.

Zakończenie roku szkolnego

Ponadto w wolnym czasie dyrektorka „Sveikata i namus” i koordynatorka programu Grundvig  – Sewerina Jurgieleniene i  inne panie pokazywały nam piękne miejsca na Litwie.

Zwiedziłyśmy  Wilno, Troki , Siudejki,  Ignalin i wiele pięknych miejscach gdzie można podziwiać niezwykłą urodę Litwy. Dużo pięknych jezior, wspaniałe lasy. Szczególnie podobały nam się drewniane rzeźbione krzyże stojące w wielu miejscowościach przy drodze. Zwiedziliśmy wiele muzeów, kościołów, Obserwatorium astronomiczne i miejsc pamięci. Uczestniczyłyśmy w uroczystości poświęconej rocznicy wywózki na Sybir. Oglądałyśmy w Utenie festiwal  kapel ludowych.

Zamek w Trokach

Przed odlotem w Wilnie zwiedziliśmy jeszcze okolice Wieży Telewizyjnej – symbolu odzyskania wolności Litwy i  uroczy Belmontas z dawnymi maszynami i urządzeniami rolniczymi.

Jesteśmy ogromnie wdzięczne, że dzięki programowi Grudvig miałyśmy okazję poznać niezwykle gościnnych, serdecznych ludzi na Litwie.  Zapoznać się z działalnością  takich placówek jak Centrum Pomocy, Hospicjum, Biblioteki, Polikliniki,  Szkoły Plastycznej. Szczególne podziękowania należą się  Sewerinie Jurgieleniene, która poświęciła nam mnóstwo czasu aby pokazać nam te wszystkie miejsca.

Ostatni dzień na Litwie

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 + 14 =

*