Moda na wolontariat?

[iframe width=”560″ height=”315″ src=”http://www.youtube.com/embed/pB4fn2oPlIM” frameborder=”0″ allowfullscreen]

– Oprócz edukacji, ważne jest wychowanie – mówi Róża Puławska, dyrektor Gimanzjum w Goczałkowie.
I choć przede wszystkim rodzina jest miejscem, w którym powinno się kształtować postawy obywatelskie i społeczne oraz zdolność empatii, jest to także zadaniem szkoły. Jedną z najskuteczniejszych dróg, by pomóc młodym ludziom w nabyciu tych umiejętności, jest wolontariat.

W Goczałkowie uczniowie mogą zaangażować się w działania różnego typu: pomoc w domu seniora, w domu dziecka, w stowarzyszeniach zajmujących się porzuconymi zwierzętami.
Ostatnią inicjatywą było sprzątanie polskich cmentarzy na dawnych Kresach Wschodnich na terenie Ukrainy: we Lwowie i w Gródku Jagiellońskim. Taki wolontariat to także lekcja patriotyzmu i spotkanie z historią.

Ten odcinek programu porusza jeszcze jeden ważny temat: opowiada o konferencji młodzieżowej „Moda na wolontariat? Perspektywy i trudności w rozwoju wolontariatu lokalnego”, która odbyła się 23 maja 2011 roku w Trzebnicy. Celem spotkania, zorganizowanego przez Wrocławskie Centrum Wolontariatu, było pokazanie, że wolontariat jest czymś wartościowym oraz zastanowienie się, jak uniknąć realnych i potencjalnych trudności, by zwiększyć skuteczność działań tych, którzy chcą robić coś dla innych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Program Wolontariusze. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.