Za nami spora część projektu „Międzynarodowa wymiana wolontariuszy 50+”, w którym grupa seniorów pod czujnym okiem trenerów przygotowuje się do wymiany międzynarodowej. Poniżej prezentujemy kilka refleksji od naszych aktywnych seniorek. Wszystkim życzymy takiej ilości pozytywnej energii co posiadają one w jesieni swojego życia. Zapraszamy do lektury!
„Z niecierpliwością czekam na przyszły rok, kiedy – mam nadzieję, ja również pojadę do Wilna. Uczę się teraz angielskiego w miłej atmosferze, pod kierunkiem pani Urszuli i mam nadzieję, że za rok całkiem spokojnie będę mogła porozumieć się po angielsku już na miejscu, w Wilnie. O Wilnie i okolicach słyszę od dzieciństwa – bo rodzina mojej mamy pochodzi właśnie z tego rejonu. Kiedy dowiedziałam się, że istnieje możliwość żebym mogła zobaczyć Wilno na własne oczy – bardzo, bardzo się ucieszyłam.
Powoli zaczynam przygotowywać się do wyjazdu teoretycznie – czytam artykuły, przewodniki. Dowiedziałam się ostatnio, że Wilno było już Europejską Stolicą Kultury w 2009 roku – jestem bardzo ciekawa co zmieniło się w życiu kulturalnym miasta po roku „panowania” kultury. Kiedy już będę w Wilnie chciałabym zobaczyć koniecznie Ostrą Bramę, największą w Europie Wschodniej Starówkę, katedry, kościoły, pałace.
Bardzo lubię oglądać gotyckie kościoły i wiem, że w Wilnie również na nie trafię. Ze względów rodzinnych z pewnością obejrzę kościół Św. Jana i Św. Kazimierza, Uniwersytet, cmentarz na Rossie.
Pewnie trafię na liczne ślady Polaków w Wilnie.
Wilno to również wspaniała kuchnia – chciałabym spróbować chociaż części smakowitych potraw typowych dla Litwy. Chciałabym poznać ludzi, obyczaje, miasto i już się cieszę, że pojadę za rok:) Ciekawa jestem jak żyje się w Wilnie seniorom – w jaki sposób spędzają czas i czy chętnie korzystają z różnych form spędzania wolnego czasu.
Elżbieta ”
„Moje oczekiwania co do wyjazdu na Litwę to: poznać nowych ludzi, ich kulturę i zwyczaje. Chciałabym poznać zabytki Wilna a głównie starówkę, odwiedzić muzeum Adama Mickiewicza. Chciałabym się także zapoznać z pracą i działaniem organizacji, która nas będzie gościć.
Nasze stowarzyszenie które zorganizowało nam wyjazd starało się w miarę sił i możliwości przygotować nas do wyjazdu na Litwę. Przechodzimy intensywny kurs języka angielskiego z którego jestem bardzo zadowolona, poznajemy dużo nowych słów, zwrotów, dużo mówimy po angielsku. Zostały zakupione książki z płytą do ćwiczeń. Stowarzyszenie zapewnia nam ubezpieczenie na wyjazd, zakupiło bilety do Wilna i na powrót, rozmówki angielskie i litewskie oraz materiały, które będą nam potrzebne w zorganizowaniu warsztatów na Litwie. Pani Ula starała się nas dobrze przygotować do wyjazdu i pobytu.
Mam nadzieję że wyjazd ten sprawi nam dużo radości, przyniesie moc wrażeń, ale także że my się sprawdzimy jako goście i wolontariusze.
Emilia”
„Bardzo się cieszę z udziału w projekcie: „Międzynarodowa wymiana wolontariuszy 50+”
Od kilku miesięcy biorę udział w przygotowaniach do wyjazdu, a w szczególności w nauce języka anielskiego.
Na każdym kroku widać bardzo dobra opiekę i dbałość o wszystkie szczegóły wyjazdu, a szczególnie rozmowy na skypie ze stroną litewska, omawiające wszystkie sprawy związane z naszym pobytem. Organizatorzy projektu omawiają z nami również sposoby prowadzenia warsztatów z naszej strony. Do tego też nas przygotowali.
Jadąc do Wilna oczekuje, iż poznam i porównam życie Seniorów na Litwie i u nas.
Jestem ciekawa, czy istnieje u nich wolontariat 50+. Kluby Seniora, Uniwersytety III Wieku, czy mają takie zajęcia jak u nas tzw. Akademia Aktywnego Seniora Wolontariusz?
Czy prowadzą jakieś aktywne zajęcia? Jestem bardzo ciekawa życia Seniorów w Wilnie.
Dziękuje za umożliwienie mi udziału w tym projekcie.
Z wyrazami szacunku
Krysia”