Międzynarodowa wymiana wolontariuszy 50+. Back to Poland

Niedawno zapowiadaliśmy wyjazd naszych wolontariuszek na Litwę w ramach Międzynarodowej Wymiany Wolontariuszy 50 + Programu Grundtvig. Teraz grupa aktywnych seniorek wróciła już do Polski i na naszym portalu chwali się jak było na wyprawie. Jest czego zazdrościć – przekonajcie się o tym sami przeglądając specjalnie przygotowaną fotorelację. Więcej poniżej.

Międzynarodowa wymiana wolontariuszy 50+ Program Grundtvig

Wilno 13.05 – 03.06.2013

Relacja z pobytu

Wolontariuszki: Helena Homa, Emilia Kutkiewicz i Krystyna Podgórniak

Zostałyśmy zaproszone do udziału w projekcie „Sharing experiences and cultures” w ramach programu Grundtvig przez wrocławskie „Stowarzyszenie Nowa Rodzina”. Była to wymiana wiedzy i doświadczeń dotyczących wolontariatu seniorów z równoczesną wymianą artystyczno-kulturalną z centrum edukacji dorosłych w Wilnie. Chciałyśmy poznać obecną kulturę Litwy, pracę i działanie organizacji, która nas gościła, życie seniorów w Wilnie, tamtejsze Kluby Seniora i Uniwersytety III Wieku.


Po wylądowaniu w Wilnie zostałyśmy bardzo serdecznie powitane a następnie przewiezione do miejsca zakwaterowania. Na drugi dzień odwiedziłyśmy wieczorowa szkołę im. Gabrielės Petkevičaitės-Bitės, która to na 3 tygodnie została „naszym domem”.

Pierwszy dzień w szkole. Nasze opiekunki Kristina i Marija.

Program pobytu obejmował do południa zajęcia „Cultural programme”, czyli zwiedzanie Wilna i jego okolic. Natomiast po południu uczestniczyłyśmy w różnych zajęciach organizowanych w szkole. Były to: gimnastyka, „filcowanie”, malowanie na jedwabiu, spotkania z zespołami: ”Linksmuoliai” – taneczno-ludowym i zespołem śpiewającym „Bławatki” seniorki 70+. Ponadto odbywały się spotkania z grupą seniorów, którzy w ramach wymiany przyjadą we wrześniu do Polski. Wzajemnie uczyliśmy się naszych języków.

 

Zespół taneczno-ludowy Linksmuoliai

Zespół „Bławatki”

Pracowałyśmy w schronisku dla zwierząt wyprowadzając psy na spacery. Były to: ślepy Toni (niewidomy pies), mały Łubuz i wesoły Max. W przyszkolnym ogródku sadziłyśmy kwiaty „sierotki” co po polsku znaczy bratki.

 

Na zajęciach z filcowania nauczyłyśmy się wykonywać szaliki.

 

Ulubionym naszym zajęciem było malowanie na jedwabiu.

 

My z kolei przekazałyśmy nasze doświadczenia przy: filcowaniu, wykonywaniu kwiatów z bibuły karbowanej, robótkach ręcznych (szydełkowanie) oraz origami i wycinanek łowickich. Ponadto wymieniliśmy doświadczenia z dziedziny wolontariatu w Polsce, Stowarzyszeń, Fundacji…

…i przedstawiliśmy gminę Miękinia.

Zwiedziłyśmy wiele zabytków Wilna.

 

Ostra Brama

 


Cmentarz Rossa

 

 

Dziękujemy naszej opiekunce z Wilna Kristinie Martinaviciute

oraz wszystkim , którzy otoczyli nas w Wilnie tak wspaniała opieką. Dziękujemy również Stowarzyszeniu „Nowa Rodzina” za przygodę życia.

 

Helena, Emilka i Krysia.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Grundtvig, Litwa 2013. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 3 =

*