Wolontariat jest modny wśród świdnickiej młodzieży

W sali Zespołu Szkół Ekonomicznych 25 października odbyła się konferencja Open Space, która ma na celu rozpropagowaniu idei wolontariatu wśród świdnickiej młodzieży.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele powiatu w osobach wicestarosty Alicji Synowskiej i etatowego członka Zarządu Powiatu Sabiny Cebuli, przedstawiciele Gminy Świdnica, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz GOPS-u.

– Warto być wolontariuszem.Sama kiedyś, jeszcze za czasów mojej nauki we Wrocławiu pomagałam małej, chorej dziewczynce. Ta praca wiele mnie nauczyła.Życzę Państwu żebyście znaleźli odpowiedź na pytanie podczas dzisiejszych warsztatów, gdzie potrzebny jest wolontariat. Dodam również,że wolontariat to oprócz tego,że człowiek czuje się potrzebny, to zdobywa również bardzo cenne doświadczenie, na które przychylnym okiem patrzą przyszli pracodawcy – powiedziała Alicja Synowska.

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i podstawowych obecni na konferencji wymyślali tematy pod dyskusję, które przepracowywane były na zorganizowanych warsztatach. Udział w konferencji tak różnorodnej grupy osób miał na celu włączenie przedstawicieli władz i jednostek naszego powiatu w działania zmierzające do rozwoju wolontariatu lokalnego i wsparcie młodzieży w tych działaniach.Poddano pomysł o utworzeniu powiatowego centrum wolontariatu co spotkało się z aprobatą wszystkich uczestników spotkania. Przedstawiciele różnych organizacji pozarządowych zgłaszali oferty swoich instytucji dotyczących działań pro publico bono. Była to m.in. praca przy onkoterapii dzieci z różnymi dysfunkcjami.

– Bardzo ważnym dla powiatu działaniem wolontaryjnym jest pomoc dla Szpitala Latawiec organizowanego przez Ligę Kobiet Polskich. Poświęcanie swojego czasu dla osób starszych, pomaganie im, jest bezcenne. W dobie tego, że tak naprawdę zniknęły już rodziny wielopokoleniowe kontakt z osobą starszą , schorowaną, która niejednokrotnie swoim zachowaniem nie zachęca do zbliżenia się, uczy nas słuchania ludzi. Dlatego też ten wolontariat jest bardzo potrzebny. To daje nam wielkie możliwości rozwoju co również pozostaje nie bez znaczenia – mówiła Sabina Cebula.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 5 =

*