Ile możemy dać światu?

Na takie oraz inne pytania z zakresu działalności wolontariackiej odpowiadali uczestnicy szkolenia związanego z realizacją programu „My dla świata” zorganizowanego przez Dolnośląskie Centrum Wolontariatu. Jego uczestnikami byli koordynatorzy szkolnych grup wolontariatu z Wałbrzycha i okolic.

28 listopada w siedzibie Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Wałbrzychu odbyło się szkolenie, którego celem była pomoc edukacyjna dla osób, które prowadzą szkolne grupy wolontariatu. Poruszone w ramach programu zagadnienia z pewnością przydadzą się w codziennej działalności na rzecz innych. – Pierwsza część dotyczy aspektów formalno-prawnych, druga sposobów pozyskiwania wolontariuszy, trzecia natomiast efektywności współpracy z nimi. – mówiłJacek Bednarek, koordynator Dolnośląskiego Centrum Wolontariatu.

Wolontariat jest poświęceniem czasu i energii na rzecz innych. To dobrowolna i świadoma działalność, za którą największym wynagrodzeniem jest radość drugiej człowieka. – Sam zacząłem przygodę z wolontariatem jako student ostatniego roku politechniki na wydziale elektroniki. I choć jestem magistrem inżynierem, zajmuję się głównie wolontariatem – o swojej pasji do pomagania innym opowiadał Jacek Bednarek. Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie mówi, że „wolontariusz to osoba, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w ustawie”. – Wolontariusze to bardzo ciekawe osoby, którym naprawdę się „coś chce”. Praca z nimi jest budująca, rozwijająca i przyjemna. To środowisko w jakimś sensie elitarne – dodał. Aby motywować wolontariuszy do działania istotne jest ich dowartościowanie, świadomość, że robią coś ważnego. – Takich ludzi warto poklepać po ramieniu i podziękować za pracę.

Uczestnicy szkolenia aktywnie brali w nim udział. Chłonęli wiedzę niezbędną do działań w swoich szkołach. – Korzystam z pierwszego szkolenia. Mam ochotę zaangażować się w wolontariat, a skłoniła mnie do tego wewnętrzna potrzeba. W naszej szkole bezpośrednią przyczyną jest grupa działająca nieformalnie. Pomogę im w sposób prawno-formalny, poszerzę w ten sposób ich możliwości. – mówiła Małgorzata Szczepańska, nauczyciel w Zespole Szkół Budowlano-Elektrycznych im. Jana III Sobieskiego w Świdnicy.

 

Działanie zostało dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Patronat honorowy objął Dolnośląski Kurator Oświaty.

Karolina Tomza

Region Fakty

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 + osiem =

*