Wolontariat w Domu Pomocy Społecznej w Oławie

W Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów już od 6 lat działa wolontariat. Jego hasło brzmi: „Znajdź czas dla drugiego i nie zaglądaj na zegarek”. Wolontariat jest realizowany w ramach współpracy z Domem Pomocy Społecznej w Oławie, z którym co rok podpisywane jest porozumienie. Bliskie sąsiedztwo tej placówki, jak również otwartość kierownictwa zadecydowało o jej wyborze. Najważniejszym jednak argumentem decydującym o tym wyborze jest fakt, że z osobami starszymi ma do czynienia każdy z nas, zarówno w domu, jak i na ulicy. Potrzebne jest zatem uwrażliwienie młodzieży na potrzeby osób starszych, liczących na pomoc innych. Dodatkowo program ma wdrożyć uczniów do innych bezinteresownych działań na rzecz drugiego człowieka.

Uczniowie, wraz z opiekunem, w poniedziałki i czwartki w godzinach 14-16 odwiedzają swoich przyjaciół. Grupą ok. 100 wolontariuszy opiekuje się p. Małgorzata Białucka – jest ona koordynatorem wolontariatu. Jednakże inni nauczyciele również aktywnie uczestniczą w pracach wolontariatu. Należą do nich: Małgorzata Ryzner, Joanna Borska, Agnieszka Dziwak, Beata Habowska, Beata Wlazło i ks. Tomasz Filinowicz.

Dzięki istniejącemu w szkole wolontariatowi uczniowie mają okazję dowiedzieć się i zrozumieć czym jest „wolontariat”, mogą angażować się w działalność na rzecz innych, potrafią wykazać zrozumienie i szacunek dla osób starszych, poznają i stosują podstawowe zasady komunikacji interpersonalnej oraz mają możliwość realizować się poprzez różne formy artystyczne.

Wolontariat działa zgodnie z napisanym przez p. Małgorzatę Białucką programem, w którym szczegółowo opisano sposób naboru chętnych oraz zawarto w nim wymagania stawiane kandydatom.

Każdego roku, po zakończeniu rekrutacji odbywa się szkolenie wstępne z pracownikiem DPS – p. Magdaleną Brodą – dotyczące specyfiki działania DPS, potrzeb, problemów i radości osób w starszym wieku. Są to zajęcia warsztatowe, które uświadamiają, czego wolontariusze mogą spodziewać się w kontakcie z osobami starszymi, chorymi, cierpiącymi.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × dwa =

*