Akademickie Radio LUZ o Festiwalu …

 

Jutro o 9.30 po raz kolejny będziemy w Radiu LUZ mówić o Festiwalu, Gali Wolontariatu i wszystkich imprezach towarzyszących.
Akademickie Radio LUZ objęło Dolnośląski Festiwal Wolontariatu radiowym Patronatem Medialnym. :)))
Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Zbiórka żywności dla Polaków mieszkajacych za wschodnią granicą

W dniu 30.11.2013r. wolontariusze z Obornickiego Centrum Wolontariatu przy Publicznym Gimnazjum przeprowadzili na terenie większych sklepów zbiórkę żywności dla Polaków mieszkających za wschodnia granicą. 6 grudnia wspólnie z TVP Wrocław dary te zawieziemy na Ukrainę. Wolontariuszom i wszystkim, którzy przyczynili się do tego aby kartony zapełniały się bardzo szybko składamy serdeczne podziękowania:)

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Wrocław. Strefa Inspiracji w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Wolontariatu

Co robią w Polsce wolontariusze z Azerbejdżanu, Francji czy Chin? Jak zorganizować Żywą Bibliotekę i czym są Żywe Książki? Czego można się nauczyć na wolontariacie w Afryce? Jak zostać prezenterem radiowym? Czy więźniowie to rzeczywiście pozbawieni serca kryminaliści? Poznaj odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Wejdź do Strefy Inspiracji Dolnośląskiego Festiwalu Wolontariatu. Wstęp Wolny!

Strefa Inspiracji co cykl spotkań z przedstawicielami różnych instytucji, organizacji pozarządowych i inicjatyw społecznych, dla których wolontariat to coś więcej niż tylko praca bez wynagrodzenia. Podczas spotkań będzie okazja poznać ludzi z różnych stron świata, którzy postanowili zdobyć nowe doświadczenia w Polsce oraz organizatorów różnych ciekawych wydarzeń i inicjatyw. A wszystko po to, aby zainspirować Cię do dalszego działania.

TERMIN: 7 grudnia 2013 (sobota)
GODZINA: 9.00 – 12.30
MIEJSCE: Klub 4 Regionalnej Bazy Logistycznej we Wrocławiu, ul. Pretficza 24.

Harmonogram Strefy Inspiracji:

9.00 – 10.00
1. Bezpieczne porty czyli kim są latarnicy – Konrad Postawa, Centrum SEKTOR 3
2. W pogoni za doświadczeniem czyli jak wyjechać na europejski staż – Punkt Informacyjny EUROPE DIRECT
3. Darczyńca vs. potrzebująca rodzina czyli Szlachetna Paczka w praktyce – Szlachetna Paczka Wrocław
4. Lek na całe zło czyli wolontariusz w hospicjum – Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci
5. Wizyta Państwa Środka czyli czego chce się nauczyć w Polsce wolontariusz z Chin – Junjie Lin (J.J.), Chiny

10.15 – 11.15
1. Wolontariacka Legia Cudzoziemska czyli o co walczy w Polsce Francuzka – Alice Mallard, Francja
2. Afryka nie taka dzika czyli wolontariusz na „końcu świata” – Jarosław Pluta
3. Zło limitowane czyli wolontariat wśród skazanych – Dariusz Gil
4. Aktywna biblioteka – aktywna społeczność czyli o niewypożyczaniu książek – Gminna Biblioteka Publiczna w Czarnym Borze

11.30 – 12.30
1. Bez ciszy w eterze czyli przypadki prezentera radiowego – Akademickie Radio LUZ
2. Od norweskich fiordów po śródziemnomorskie plaże, czyli możliwości wolontariatu w Europie – Punkt Informacyjny EUROPE DIRECT
3. Z Kraju Ognia do Polski czyli odkrywamy wolontariacki Kaukaz – Huseyn Masmaliyev, Azerbejdżan
4. Pożycz, Poznaj, Porozmawiaj czyli rzecz o Żywych Książkach – Żywa Biblioteka, Wrocław

Szczegółowych informacji udziela:
Radosław Bednarski
tel. 693 145 674
e-mail: radoslaw.bednarski@rcwip.pl

WSTĘP WOLNY!!!

 

 

Wiadomość pochodzi z serwisu regionalnego dolnyslask.ngo.pl

 

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

W Jelczu – Laskowicach ruszyło Centrum Wolontariatu „Zielony Parasol”

 

Mając na uwadze korzyści płynące z rozpowszechniania idei wolontariatu w środowisku lokalnym, a w szczególności angażowania młodych ludzi w pracę społeczną, promowania bezinteresownej pomocy, organizowania współpracy wolontariuszy z instytucjami i organizacjami pozarządowymi, Fundacja „Po prostu razem” uruchomiła działalność Centrum Wolontariatu w Jelczu-Laskowicach.

Oficjalne otwarcie odbyło się 27 listopada br. w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury, gdzie będzie miało swoją siedzibę biuro Centrum Wolontariatu, na mocy zawartego z MGCK porozumienia        o współpracy.
W trakcie spotkania prezes Dolnośląskiego Centrum Wolontariatu, Jacek Bednarek, podziękował burmistrzowi Jelcza-Laskowic, dyrektorowi PSP 3 oraz Iwonie Bernat za współpracę    i zaangażowanie w organizację i promocję wolontariatu na terenie miasta i gminy. Wolontariusze, którzy rozpoczęli swoją przygodę z wolontariatem w PSP 3, nadali dyrektorowi ”Trójki”, Piotrowi Pilawie, tytuł „Ojca Chrzestnego” Centrum Wolontariatu.
Symbolicznego otwarcia Centrum – przecięcia zielonej wstęgi – dokonali burmistrz Jelcza-Laskowic, Kazimierz Putyra, wiceburmistrz Aleksander Mitek, przewodniczący Rady Miejskiej Henryk Koch, dyrektor Miejsko-Gminnym Centrum Kultury Łukasz Dudkowski, dyrektor PSP 3        P. Pilawa oraz prezes Fundacji „Po prostu razem”, I. Bernat.
W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Rady Miejskiej, nauczyciele i licznie zgromadzeni wolontariusze, którzy swoim entuzjazmem i aktywnością przyczynili się do powstania Centrum.
Centrum Wolontariatu będzie „pomostem” łączącym ludzi potrzebujących pomocy z tymi, którzy chcą pomagać.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych w każdą środę w godz. 17.00 – 18.00 do naszego biura Centrum w MGCK w Jelczu-Laskowicach, gdzie nasi wolontariusze udzielą wszelkich informacji.
Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Wrocław. Bezpłatny warsztat „Wolontariusz na medal, czyli narzędzia oceny kompetencji wolontariuszy”

Przypominamy o bezpłatnym otwartym warsztacie dla koordynatorów wolontariatu. Są jeszcze wolne miejsca.

Partnerstwo na rzecz Promocji i Rozwoju Wolontariatu na Dolnym Śląsku „Razem dla Wolontariatu” zaprasza koordynatorów wolontariatu oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji z województwa dolnośląskiego zajmujących się współpracą z wolontariuszami na bezpłatny warsztat dot. narzędzia oceny kompetencji wolontariuszy, który odbędzie się 6 grudnia 2013 we Wrocławiu. Warsztat odbywa się w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Wolontariatu.

autor(ka): Radosław Bednarski (RCWIP) (red. dolnoslaskie.ngo.pl)

 

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Festiwal wolontariatu… interesownego

Od 5 do 7 grudnia będziemy świętować już trzeci raz, bo na Dolnym Śląsku honorowanie wolontariuszy specjalnym festiwalem to już zwyczaj. Przez trzy dni organizacje i mieszkańcy regionu będą spotykać się na ciekawych wydarzeniach, żeby jasno dać do zrozumienia: wolontariat jest ważny, potrzebny, ale i opłacalny.

Jak narodziła się tradycja regionalnego festiwalu? Rok 2011 Unia Europejska ogłosiła Europejskim Rokiem Wolontariatu. Dolny Śląsk postanowił to wtedy uczcić i zorganizować swoje obchody. A właściwie to taki sam pomysł miało kilka dużych regionalnych organizacji. Żeby nie wchodzić sobie w paradę, skupiły siły i przygotowały Dolnośląski Festiwal Wolontariatu. Przedsięwzięcie było tak udane, że zamieniło się w coroczną imprezę.

– Festiwal to trzy intensywne dni, ale organizujemy go cały rok. Tyle trzeba pracy, by wypełnić go ciekawymi wydarzeniami, które nie tylko przyciągną uczestników, ale też będą miały wartość edukacyjną. Bo przecież o to nam również chodzi – mówi Radosław Bednarski z Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, lidera grupy organizacji wypełniających przedsięwzięcie treścią.

Po co i dlaczego?

A treścią należy wypełnić takie wydarzenia, jak warsztaty tematyczne, specjalny koncert, spotkania z ciekawymi wolontariuszami i oryginalnymi inicjatywami w Strefie Inspiracji, forum dyskusyjne World Cafe, Piknik Rodzinny i wiele innych. Trzeba też przygotować Dolnośląską Galę Wolontariatu, na której wybrany zostanie Dolnośląski Wolontariusz Roku 2013.

Na Festiwalu mają się pojawić przede wszystkim wolontariusze – nie tylko z Polski, ale i z zagranicy, by opowiedzieć, jak wygląda wolontariat w innych krajach. Ludzie z trzeciego sektora, pracownicy instytucji publicznych, samorządowcy. Zaproszeni są też przedstawiciele firm, które mają programy wolontariatu pracowniczego.

– A takich przybywa – przekonuje Radosław Bednarski. – Na przykład w Wałbrzychu, gdzie działa nasza organizacja, bardzo prężnie wspierają trzeci sektor pracownicy Toyoty. To jest ogromna wartość, bo organizacje rzadko zdają sobie sprawę, że modę na społeczną odpowiedzialność biznesu można wykorzystać nie tylko przez pozyskiwanie funduszy z firm, ale przez korzystanie z darmowej pracy wykwalifikowanych pracowników – dodaje.

W Festiwalu chodzi właśnie o to, by między innymi takie prawdy uświadamiać ludziom zajmującym się wolontariatem. Bo choć na Dolnym Śląsku z pozyskiwaniem i wykorzystaniem wolontariuszy jest coraz lepiej, to daleko jeszcze, by było idealnie. Zdarza się bowiem często, że na wolontariuszy w organizacjach nie ma pomysłu, a czasem pomysł jest, a wolontariuszy brak. Radosław Bednarski tłumaczy, że są organizacje, które wolontariuszy mają często nadmiar – to te, które zajmują się działaniami najpowszechniej utożsamianymi z trzecim sektorem, jak pomoc potrzebującym – ale jest wiele takich, które nie mają ich wcale, a przedstawiłyby im fantastyczne propozycje.

– Trzeba pokazać wolontariuszom, że takie organizacje są, ale też i nauczyć trzeci sektor, jak do wolontariusza dotrzeć – tłumaczy Radosław Bednarski.

Bo wolontariat się opłaca. Radosław Bednarski przekonuje, że nie ma czegoś takiego, jak bezinteresowny wolontariat. Młody człowiek może na przykład wpisać sobie doświadczenie w CV, a każdy pracodawca ceni zaangażowanie i pracowitość. Wolontariusz w średnim wieku, a takich też nie brakuje, może zająć się w życiu czymś, czego nigdy nie próbował albo poszukać odskoczni od codzienności, a najstarszy może poczuć się potrzebny – co dla ludzi w pewnym wieku może być problemem. Bo górnej granicy wieku nie ma. Radosław Bednarski wspomina, że pięć lat temu nagrodę za działalność wolontariacką odbierał 85-letni Dolnoślązak.

Rzeczywiście, można na tym zyskać

Tego, że wolontariat przynosi wymierne korzyści zawodowe pewna jest Sylwia Politowska. Dziewczyna skończyła niedawno studia, zamiast ograniczać się do nauki zawodu jedynie na praktykach i stażach, zdecydowała się wziąć udział w kilku programach wolontariackich. Zaczynała tak, jak niemal wszyscy, bo w działalności pomocowej, ale na stanowisku dość oryginalnym. W akcji Szlachetna Paczka zajmowała się PR-em i promocją, odpowiadała za kontakty z mediami. To jednak nie wszystko.

Potem poszła do Wrocławskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3 i tam pracowała przez ponad pół roku. Między innymi przy organizacji targów NGO czy tworzeniu e-biblioteki trzeciego sektora. Została też jedną z wolontariuszek, które testowały projekt IMPROVE, czyli “Impact Of VoluntEring on personal and professional growth” („Wpływ wolontariatu na rozwój osobisty i zawodowy”). Celem tego dwuletniego przedsięwzięcia było m.in. stworzenie podręcznika zatytułowanego “Zestaw narzędzi do oceny kompetencji wolontariuszy”. To kompendium wiedzy dla pracowników NGO i wolontariuszy na temat diagnozowania ich wzajemnych relacji i możliwości.

– To było bardzo cenne doświadczenie. Wypełniałam sporo testów, pracowałam z koordynatorką z organizacji. Dzięki temu narzędziu poznałam nie tylko swoje silne strony, ale także wyznaczyłam sobie kierunki rozwoju na najbliższe miesiące – opowiada Sylwia.

Bardzo wiele o tym, co potrafi i jak jest pracowita, dowiedział się jej obecny szef przeglądając CV, które mu przedstawiła. Sylwia przekonuje, że w ogóle nie interesowało go, że pracowała jako wolontariuszka. Liczyły się tylko umiejętności, które zdobyła w czasie wolontariatu.

– Dziś moja praca jest ściśle związana z tym, co robiłam w trzecim sektorze. Prawdopodobnie też będę zakładać stowarzyszenie, więc opłaciło się poświęcać godziny ze swego wolnego czasu na pracę bez wynagrodzenia – wyjaśnia dziewczyna.

W pracy pomagają jej też znajomości, które zawiązały się na wolontariatach. Ale Sylwia przekonuje, że nie decydowała się na pracę wolontariacką jedynie z myślą o korzyściach z niej płynących. Działalność społeczna ma dla niej wymiar również etyczny, moralny. Przekonuje, że nawet teraz jako osoba pracująca, czyli taka, która dysponuje bardzo ograniczonym czasem, chce angażować się w wolontariat.

– Skoro człowiek bierze, powinien też i dawać. Ja z mojego wolontariatu wyniosłam wiele doświadczenia, dlatego muszę się nim podzielić. Znaczące jest to, że teraz sama jestem koordynatorką dwóch wolontariuszek – mówi dziewczyna.

Wiadomość pochodzi z serwisu regionalnego dolnyslask.ngo.pl

 

 

 

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Zbiórka żywności w Obornikach Śląskich

30 listopada 2013r. w godzinach od 8.00 do 13.00 w wyznaczonych sklepach na terenie Obornik Śląskich zostanie przeprowadzona przez wolontariuszy z Obornickiego Centrum Wolontariatu przy Publicznym Gimnazjum w Obornikach Śląskich zbiórka artykułów spożywczych dla Polaków mieszkających na Ukrainie.

Akcja pod patronatem TVP Wrocław i Kuratora Dolnośląskiego

Liczymy na Państwa wsparcie J

Koordynator OCW

Bożena Magnowska

i wolontariusze

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Zaproszenie na Konferencję Regionalną Open Space we Wrocławiu

Serdecznie zapraszamy młodzież szkoloną z obszaru województwa dolnośląskiego

na Regionalną Konferencję Open Space

„Moda na wolontariat? – perspektywy i trudności w rozwoju wolontariatu lokalnego”

która odbędzie się w piątek 06.12.2013 r. o godz. 11.00

w Klubie 4 Regionalnej Bazy Logistycznej we Wrocławiu

ul. Pfetficza 24

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Wolontariusz na medal, czyli narzędzia oceny kompetencji wolontariuszy – bezpłatny warsztat

Partnerstwo na rzecz Promocji i Rozwoju Wolontariatu na Dolnym Śląsku „Razem dla Wolontariatu” zaprasza koordynatorów wolontariatu oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji z województwa dolnośląskiego zajmujących się współpracą z wolontariuszami na bezpłatny warsztat dot. narzędzia oceny kompetencji wolontariuszy, który odbędzie się 6 grudnia 2013 we Wrocławiu. Warsztat odbywa się w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Wolontariatu.

Narzędzie badania i wspierania rozwoju kompetencji wolontariuszy, powstało w ramach międzynarodowego projektu „Improve” Wpływ Wolontariatu na Rozwój Osobisty i Zawodowy. W przygotowywaniu narzędzia brali udział partnerzy z Włoch, Hiszpanii, Rumunii i Łotwy przy merytorycznym wsparciu pracowników naukowych. Narzędzie pozwala na badanie kompetencji wolontariuszy oraz zaplanowanie odpowiadającej im ścieżki rozwoju w organizacji. Wdrożenie narzędzia przełoży się na profesjonalizację współpracy z wolontariuszami w organizacji.

TERMIN: 6 grudnia 2013 (piątek)
GODZINA: 10.00 – 13.30
MIEJSCE: Klub 4 Regionalnej Bazy Logistycznej we Wrocławiu, ul. Pretficza 24.

Uczestnictwo w warsztacie jest bezpłatne. Organizatorzy zapewniają materiały oraz poczęstunek kawowy podczas zajęć. Uczestnicy we własnym zakresie pokrywają koszty dojazdu.

Szczegółowych informacji udziela:
Radosław Bednarski
tel. 74 665 11 11
e-mail: radoslaw.bednarski@rcwip.pl

NIE CZEKAJ – ZGŁOŚ SIĘ JUŻ DZIŚ!

Więcej informacji: http://dolnoslaskie.ngo.pl/wiadomosc/933604.html

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Zaproszenie dla wolontariuszy szkolnych na obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza

Dolnośląskie Centrum Wolontariatu serdecznie zaprasza wolontariuszy szkół dolnośląskich wraz z koordynatorami na obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Wolontariatu w dniu 6 grudnia 2013 r. (piątek). Program obchodów obejmuje:

– 9.30 – 11.00 – warsztaty przygotowujące do Open Space (dla wybranych)

– 11.00 – 14.00 – konferencja regionalna Open Space

– 14.00 – 14.30 – poczęstunek

– 14.30 – 18.00 – warsztaty wymiany doświadczeń

Całość odbywać się będzie w Klubie 4 Regionalnej Bazy Logistycznej we Wrocławiu przy ul. Pretficza 24. Dla grup spoza Wrocławia jesteśmy w stanie zorganizować transport na uroczystości oraz powrotny.

Zgłoszenia wraz z liczbą uczestników i kontaktem telefonicznym proszę kierować na adres biuro@wolontariusz.org lub pod nr tel. 695 599 468 do dnia 2 grudnia do godz. 10.30. Zgłoszenia po tym terminie mogą zostać odrzucone z przyczyn organizacyjnych. Wstępnie nie planujemy ograniczania liczebności grup, jednak w przypadku licznych zgłoszeń może nastąpić taka potrzeba – proszę o zrozumienie;-)

 

Z gorącymi pozdrowieniami,

 

Jacek Bednarek

Dolnośląskie Centrum Wolontariatu

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz