Dolnośląski Festiwal Wolontariatu po raz trzeci!

W imieniu Partnerstwa na Rzecz Promocji i Rozwoju Wolontariatu na Dolnym Śląsku „Razem dla Wolontariatu” mamy zaszczyt zaprosić do udziału w trzeciej edycji „Dolnośląskiego Festiwalu Wolontariatu”, który odbędzie się we Wrocławiu w dniach 5 – 7 grudnia 2013 r.

Narzędzie badania i wspierania rozwoju kompetencji wolontariuszy, powstało w ramach międzynarodowego projektu „Improve” Wpływ Wolontariatu na Rozwój Osobisty i Zawodowy. W przygotowywaniu narzędzia brali udział partnerzy z Włoch, Hiszpanii, Rumunii i Łotwy przy merytorycznym wsparciu pracowników naukowych. Narzędzie pozwala na badanie kompetencji wolontariuszy oraz zaplanowanie odpowiadającej im ścieżki rozwoju w organizacji. Wdrożenie narzędzia przełoży się na profesjonalizację współpracy z wolontariuszami w organizacji.

TERMIN: 6 grudnia 2013 (piątek)
GODZINA: 10.00 – 13.30
MIEJSCE: Klub 4 Regionalnej Bazy Logistycznej we Wrocławiu, ul. Pretficza 24.

TRENERKI Konieczna Małgorzata (UMBRELLA/SEKTOR 3) – W Centrum Sektor 3 odpowiada za obsługę sekretariatu – Studentka ostatniego roku administracji. Praca w Sektorze pozwala jej na bieżąco weryfikować dotychczasową wiedzę i konfrontować teorię z praktyką.
Mikołajczyk Małgorzata (UMBRELLA/SEKTOR 3) – Obecnie pracuje w projekcie ,,Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych z terenu aglomeracji wrocławskiej SEKTOR 3”, gdzie zajmuje się organizacją szkoleń, doradztwa i wszystkiego co się po drodze pojawia. Interesuje się psychoonkologią, wolontariatem i działalnością NGOsów.

Aby wziąć udział w warsztacie należy wypełnić i wysłać zgłoszenie poprzez specjalny formularz internetowy dostępny TUTAJ.

Uczestnictwo w warsztacie jest bezpłatne. Organizatorzy zapewniają materiały oraz poczęstunek kawowy podczas zajęć. Uczestnicy we własnym zakresie pokrywają koszty dojazdu.

Szczegółowych informacji udziela:
Radosław Bednarski
tel. 74 665 11 11
e-mail: radoslaw.bednarski@rcwip.pl

NIE CZEKAJ – ZGŁOŚ SIĘ JUŻ DZIŚ!

autor(ka): Radosław Bednarski (RCWIP) (red. dolnoslaskie.ngo.pl)

źródło: RCWIP


 

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Konferencja Open Space w Jeleniej Górze

W dniu 31.10.2013 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących i technicznych odbyła się Konferencja Open Space pn.: “Moda na wolontariat – perspektywy i trudności w rozwoju wolontariatu lokalnego”. Udział wzięły szkoły i organizacje pozarządowe zajmujące się wolontariatem na terenie naszego Miasta. Spotkanie w formie warsztatów zorganizowało Dolnośląskie Centrum Wolontariatu przy współudziale ZSOiT. I to nie był przypadek, że właśnie w ZSOiT odbyła się ta konferencja, ponieważ wolontariusze z tej szkoły bardzo często podejmują działania charytatywne na terenie Jeleniej Góry i od kilku już lat należą do Centrum Wolontariatu „My dla Świata”. Wolontariusze z różnych szkół przedstawiali na forum propozycje tematów oraz problemów, które chcieliby omówić i opracować strategie ich rozwiązania. Były to między innymi tematy związane z: wolontariatem w hospicjach, domach dziecka, schronisku dla zwierząt, pomocy osobom starszym, bezdomnym, niepełnosprawnym i ubogim rodzinom oraz propagowaniem wolontariatu jako inicjatywy niezmiernie potrzebnej w środowisku lokalnym. Udział w konferencji tak różnorodnej grupy osób miał na celu włączenie przedstawicieli władz i jednostek naszego miasta w działania zmierzające do rozwoju wolontariatu lokalnego i wsparcie młodzieży w tych działaniach – wyjaśnia Bożena Fijałkowska – koordynator wolontariatu ZSOiT. – Ważnym aspektem tej konferencji było zwrócenie uwagi na to, jak wolontariat funkcjonuje w naszym regionie, co można zrobić, poprawić, żeby było więcej działań charytatywnych, ale przede wszystkim, aby wolontariusze z różnych szkół mogli się jednoczyć i mieli jedno wspólne miejsce do spotkań

 

http://www.jeleniagora.pl/content/konferencja-open-space-%E2%80%9Cmoda-na-wolontariat%E2%80%9D

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Wspomnienia z Open Space uczniów SP nr 8 w Świdnicy

W piątek, 25 października, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 w Świdnicy: Kacper Sowa (kl. V a), Sandra Suchojad, Sylwia Borkowska, Piotr Kończewski (kl. V b), Patryk Frankowski, Zuzanna Czernicka, Julia Chruścik (kl. V c), Łucja Bańkowska, Marcin Markowski, Tomasz Sołtys (kl. VI a), Paulina Lenkiewicz, Dominika Pacek (kl. VI b) wzięli udział w konferencji „Moda na wolontariat? Perspektywy i trudności w rozwoju wolontariatu lokalnego”. W czasie spotkania szkolni wolontariusze, pracując w grupach, dzielili się z innymi uczestnikami konferencji swoimi doświadczeniami z zakresu wolontariatu. Opowiadali o cyklicznych zbiórkach zniczy i pieniędzy na akcję „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia”, o wyjściach na cmentarz i porządkowaniu pamiątkowych obelisków w ramach współpracy z „Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich” oraz o obchodzonym w naszej szkole rokrocznie Tygodniu Wolontariatu, w czasie którego starsze dzieci aktywnie dyżurują na przerwach, a także pomagają młodszym w odrabianiu zadań domowych i w nauce. Konferencja ta była również znakomitą okazją do poznania przez dzieci nowych form i metod aktywności wolontariusza. Uczniowie z zainteresowaniem brali udział w rozmowach dotyczących onoterepii, wolontariatu w hospicjach oraz wolontariatu w rodzinnych domach dziecka i domach dziennego pobytu.

Pierwszy raz uczestniczyłem w konferencji. Na początku myślałem, że będzie nudno, lecz było zupełnie inaczej. Najpierw pan Jacek Bednarek-organizator konferencji-przedstawił wszystkich najważniejszych uczestników, potem chętni uczestnicy mogli przedstawić swoje pomysły dotyczące wolontariatu, po czym zapisywać je na kartkach i przyczepiać na tablicy. Na środek sali wyszli też uczniowie z naszej szkoły: Marcin Markowski, Tomek Sołtys i Kacper Sowa. Mówili o akcji ,,Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia”. Odbyło się też głosowanie na najlepsze pomysły. Po głosowaniu zrobiono przerwę, podczas której można było zjeść ciastko i napić się soku. Potem ogłoszono wyniki głosowania i utworzono grupy. Każdy zespół miał wyznaczony temat. Ja i Patryk z klasy Vc dołączyliśmy do grupy omawiającej pomoc niepełnosprawnym i domom dziecka. Kolejny temat omawiany w naszej grupie dotyczył akcji, o której opowiadali uczniowie naszej szkoły. Podobało mi się, że każdy uczestnik mógł swobodnie zmieniać grupy. Po zakończeniu pracy w zespołach można było zjeść ciepły posiłek: bigos lub leczo oraz przepyszną bułkę. Na zakończenie konferencji odbyło się pożegnanie, podczas którego każda szkoła dostała kopie naszych postanowień układanych w zespołach. Konferencja podobała mi się, osoba, która ją zaplanowała, bardzo dobrze zagospodarowała czas. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, a omawiane tematy były bardzo interesujące. Piotr Korczewski, kl. V b

5.10.2013 r. uczniowie piątych i szóstych klas naszej szkoły uczestniczyli w konferencji zorganizowanej przez Dolnośląskie Centrum Wolontariatu pod nazwą „Moda na wolontariat?”. Spotkanie to odbyło się w dużej sali sportowej. Brali w nim udział uczniowie świdnickich szkół oraz przedstawiciele jednostek samorządowych naszego. Dobór tak zróżnicowanej grupy uczestników miał na celu wsparcie dzieci i młodzieży przez lokalne władze w zakresie wolontariatu. Wchodząc na salę, każdy mógł zapoznać się z wywieszonymi hasłami związanymi z tematem konferencji. Brzmiały one następująco: „Żyj z fantazją”, „Zostaw po sobie ślad”, „Bądź dla innych”, „Pomóż”, „Warto pomagać”, „Przyjdź”, „Czekamy na ciebie”. Są one bardzo wymowne i pomagają zrozumieć to, czym jest wolontariat. Kolejnym etapem spotkania była przeprowadzona wśród uczestników burza mózgów, w czasie której każdy mógł podać propozycję tematów do dyskusji. Stanowiły one jednocześnie propozycję przedmiotu działalności wolontariuszy w naszym mieście i okolicy. W wyniku przeprowadzonego głosowania do dalszej, bardziej szczegółowej pracy, wybrano między innymi: akcję „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia”, wspieranie zbiórki krwi przeprowadzanej przez stację krwiodawstwa, zbiórkę okularów dla potrzebujących dzieci z wadą wzroku. Następnie uczniowie w mniejszych grupach pracowali nad poszczególnymi zagadnieniami. Ja przedstawię zakres naszych pomysłów dotyczących jednego z nich. Jak zorganizować akcję zbiórki krwi wśród mieszkańców Świdnicy, aby była ona najbardziej efektywna? Zaproponowaliśmy formę koncertu charytatywnego z udziałem jednej gwiazdy oraz wielu utalentowanych młodych piosenkarzy z naszego miasta. Artyści, aby dać przykład innym, oddawaliby swoją krew w autobusowym laboratorium. Taka postawa zachęciłaby pozostałych do podobnego działania. Całą akcję nazwalibyśmy Wampiriadą. Nagrodą za cenny dar byłoby 7 tabliczek czekolady oraz zabawna maska lub znaczek wampirka. W czasie trwania warsztatów głos zabrała wicestarosta pani Alicja Synowska. Wskazała ona obszar działania dla wolontariuszy na terenie naszego powiatu. Są nimi: pomoc ludziom chorym i samotnym w czasie pobytu w szpitalu oraz w domach po opuszczeniu zakładu leczniczego, praca w domach opieki społecznej, w stowarzyszeniach. Konferencja zakończyła się rozdaniem katalogu z opracowanymi propozycjami działań dla wolontariuszy. Julia Chruścik, kl. V c

Nasza szkoła na bieżąco bierze udział w akcjach związanych z wolontariatem. W związku z tym 25 października, w piątek, przedstawiciele szkoły wybrali się na konferencję ,,Moda na wolontariat?”. Konferencję prowadził pan Jacek Bednarek. Krótkim przywitaniem przedstawił wszystkich honorowych gości i temat spotkania. Zgłaszaliśmy zagadnienia do dyskusji. Między innymi były to pomysły, które realizujemy od dawna, takie jak sprzątanie cmentarzy. Następnie głosowaliśmy na najlepsze pomysły. Moim zdaniem najlepszym z nich była pomoc rodzinom zastępczym w wychowaniu i utrzymaniu adoptowanych dzieci. Potem w różnych grupach dyskutowaliśmy na temat danej propozycji dotyczącej wolontariatu. Głównie rozmawialiśmy o rekomendacjach, czyli postanowieniach na przyszłość. Mieliśmy szansę wypowiedzieć się na dany temat i w ten sposób poczuliśmy się ważni na tej konferencji. Skosztowaliśmy też wybornego bigosu i tak zakończyliśmy dyskusję. Bardzo podobało mi się to spotkanie, zwłaszcza, że miałam coś do powiedzenia i zaproponowania. Chciałbym coraz częściej uczęszczać na takie zebrania młodych wolontariuszy. Sandra Suchojad, kl. V b

25 października o godzinie 10.00 rozpoczęła się konferencja „Moda na wolontariat?”. Gdy przyszliśmy na miejsce, poczęstowano nas sokiem i słodkimi pysznościami. Pan Jacek Bednarek – organizator, zapoznał nas z programem konferencji. Zajęcia rozpoczęły się od warsztatów, które miały za zadanie przygotowanie młodzieży do udziału w konferencji prowadzonej metodą open space, która angażuje wszystkich w bezpośredni dialog i prowadzi do wniosków. Uczestnicy zajmowali się tylko najważniejszymi, według nich, zagadnieniami związanymi z wolontariatem.. Kiedy wybrano najciekawsze tematy, rozpoczęto pracę w grupach. Wraz z moją koleżanką Julką poszłyśmy na „Wampiriadę”. Celem „Wampiriady” jest promowanie honorowego krwiodawstwa i zdrowego trybu życia wśród młodzieży. W trakcie warsztatów uzyskałyśmy informacje nie tylko na temat całej akcji, ale również mogłyśmy przekazać swoje propozycje organizacji akcji. Razem z naszą grupą wymyśliliśmy, że na zakończenie zbiórki krwi można by zorganizować koncert. Warsztaty uzmysłowiły mi, że oddając krew, ratujemy życie drugiemu człowiekowi. Łatwo i bezboleśnie, nie oczekując na nagrodę. Na zakończenie konferencji przedstawiono pomysł o utworzeniu powiatowego centrum wolontariatu, co spotkało się z aprobatą wszystkich uczestników spotkania. Myślę, że wolontariuszami możemy być wszyscy pod warunkiem, że to, co mamy najcenniejszego, czyli nasz czas i dobre chęci, będziemy chcieli ofiarować innym. Pomysłów na wolontariat jest wiele, co pokazała konferencja. Rozejrzyjcie się wokół, na pewno znajdziecie ciekawe zadania i wyzwania do zrealizowania w ramach wolontariatu. Zuzanna Czernicka, kl. V c

Spotkanie rozpoczął organizator, pan Jacek Bednarek, krótkim, lecz ważnym i interesującym przemówieniem. Na drugim planie można było ujrzeć hasła takie jak: „Żyj z fantazją”, „Zostaw po sobie ślad”, „Bądź dla innych”, „Przyjdź! Czekamy na Ciebie”. Główne hasło brzmiało: „Moda na wolontariat?”. Konferencja stanowiła ciekawy program polegający na spotykaniu się w małych grupach i dyskutowaniu na wybrane tematy. Każdy z uczestników spotkania, mógł podać temat, który jego zdaniem, powinien zostać przedyskutowany. Podaliśmy trzy: sprzątanie cmentarzy, grobów i pomników (ja), zbiórka pieniędzy na akcję „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia” (Marcin Markowski), pomoc młodszym dzieciom w nauce i zadaniach domowych (Kacper Sowa). Dyskusje zostały podzielone na dwie tury. W pierwszej, wraz z Marcinem i Kacprem, udaliśmy się na dyskusję o hospicjum i paczkach dla dzieci z domu dziecka. Naszą uwagę przykuła liczba głosów oraz ciekawy rysunek serca ze skrzydłami i flakonikiem wypełnionym sercami. Jak później się okazało, nasza grupa składała się z trzech uczniów szkół podstawowych ze Świdnicy i kilkunastu licealistów ze Świebodzic. Licealiści prowadzili z nami ożywiony dialog. My również zapunktowaliśmy, pokazując, że młodsza młodzież nie siedzi całymi dniami wpatrzona w ekran komputera lub telewizora, tylko sumiennie się uczy i rozwija swoje zainteresowania. W drugiej turze omawialiśmy mój temat, czyli sprzątanie cmentarzy. Ucieszyłem się niezmiernie, gdy z początku nieśmiali, uczniowie Niepublicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej spytali mnie, co by się stało, gdyby zebrali grupę uczniów i zechcieli posprzątać z nami cmentarz. Byłem w swoim żywiole, opowiadając o poległych żołnierzach, 123 latach nieistniejącej Polski oraz o patriotycznym obowiązku złożenia hołdu tym, dzięki którym żyjemy w wolnym, niepodległym kraju. Ale nic, absolutnie nic, nie może równać się z tym, co usłyszałem na koniec od jednej ze współorganizatorek. Uścisnęła mi dłoń, a naszej opiekunce pogratulowała, że ma tak zdolnego ucznia. Myślałem, że zaraz zemdleję… Jeśli uważasz, że ten tekst jest za długi, uwierz mi na słowo, że tego wydarzenia, nie da się krócej opisać. Tomek Sołtys, kl. VI a

Była to dość nietypowa konferencja, ponieważ angażowała wszystkich do dyskusji. Mnie najbardziej zaciekawiła prezentacja pana Krzysztofa Słupskiego, który opowiadał o Polskim Stowarzyszeniu Hodowców Osłów na Rzecz Rozwoju Hodowli i Onoterapii. Ta konferencja była bardzo ciekawa i myślę, że na długo pozostanie w mojej pamięci. Dzięki niej dowiedziałam się bardzo ważnej rzeczy, mianowicie, że każdy może zostać wolontariuszem, tylko musi tego pragnąć całym sercem.

Paulina Lenkiewicz, kl. VI b

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Moda na wolontariat w Głogowie

Blisko 80 osób wzięło udział w konferencji „Moda na wolontariat? – perspektywy i trudności w rozwoju wolontariatu lokalnego”, która odbyła się dziś w PWSZ. Ideą konferencji była m.in. wymiana doświadczeń i informacji, wypracowanie nowych form działań wolontarystycznych oraz nawiązanie współpracy z nowymi osobami. Z zaproszenia do udziału skorzystało wiele głogowskich instytucji i organizacji oraz większość szkół – od podstawowych po ponadginazjalne.

Konferencja odbyła się w formie open space. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy warsztatowe, w których pracowali nad konkretnymi zadaniami. Dzięki temu każdy wolontariusz mógł nauczyć się tego, jak przejmować inicjatywę oraz poznać narzędzia konieczne do realizacji własnych pomysłów. Głównym organizatorem konferencji było Wrocławskiego Centrum Wolontariatu. Współorganizatorami byli Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Głogowie.

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Akademickie Radio LUZ o Festiwalu …

Jutro o 9.30 słuchajcie nas w Radio LUZ. Będziemy mówić o zbliżającym się Festiwalu

Akademickie Radio LUZ objęło Dolnośląski Festiwal Wolontariatu radiowym Patronatem Medialnym. :)))

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Konferencja „Wolontariat – współpraca i rozwój, walidacja kompetencji wolontariuszy”

Fundacja Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella” zaprasza na konferencję: Wolontariat – współpraca i rozwój, walidacja kompetencji wolontariuszy – w dniu 13 listopada 2013 we Wrocławskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3, ul. Legnicka 65.

Konferencja odbędzie się w ramach wizyty studyjnej Wolontariat jako ścieżka rozwoju kompetencji i przygotowania do efektywnego wejścia na rynek pracy realizowanej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”. Głównym celem jest wymiana doświadczeń, dobrych praktyk oraz inicjacja współpracy w zakresie walidacji kompetencji zdobywanych w trakcie kształcenia nieformalnego i pozaformalnego.Gośćmi specjalnymi konferencji będą specjaliści z 9 krajów europejskich, na co dzień pracujący w obszarze edukacji ogólnej oraz kształcenia i doskonalenia zawodowego.

PROGRAM KONFERENCJI:

9.00 – 9.15 Powitanie gości

9.15 – 9.45 System wolontariatu w Polsce – Miejskie Centrum Wolontariatu we Wrocławiu

9.45 – 10.15 Polskie doświadczenia i plany rozwiązań prawnych i finansowych dotyczących wspierania wolontariatu w kontekście zwiększania szans na rynku pracy– MPiPS, dyrektor Krzysztof Więckiewicz

10.15 – 10.30 Przerwa

10.30 – 10.45 Organizacja wolontariatu w Wielkiej Brytanii – Dave Hocking, Cornwall Rural Community Council, Wielka Brytania

10.45 – 11.00 Organizacja wolontariatu na Węgrzech – Dora Szentirmai, Ministry of Human Resources, Węgry

11.00 – 11.30 Improve – narzędzie do badania kompetencji wolontariuszy – Małgorzata Konieczna, Małgorzata Mikołajczyk, Fundacja „Umbrella”

11.30 – 12.00 Prezentacja projektu Dobry Wolontariat – Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”

12.00 – 13.00 Dyskusja

UCZESTNICY ZAGRANICZNI:

Ms Chiara Brescianini – Nkey srl (Italy)

Ms Laura Gailesaite – Utena Regional Vocational Training Centre

Mr David Hocking – Cornwall Rural Community Council (United Kingdom)

Ms Francisca Latorre Gomez – Centro del Profesorado de Ubeda (Spain)

Ms Monique Leegte – National Europass Centre of The Netherlands (The Netherlands)

Ms Camelia Isabela Marcu – Liceul Tehnologic Virgil Madgearu (Romania)

Ms Sibylle Muhleisen – Universitat Konstanz (Germany)

Mr Patrick Pradines – College Bory de Saint-Vincent (France)

Ms Carla Sabatini – Nkey srl (Italy)

Ms Dora Szentirmai – Ministry of Human Resources (Hungary)

Udział w konferencji jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do dnia 10.11.2013 wysyłając maila na adres: biuro@sektor3.wroclaw.pl Szczegółowych informacji udzielamy pod nr tel. 71 359 75 00

 

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Relacja z Open Space w Świdnicy

Wolontariusze z Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Sportowymi wraz ze swoją opiekunką p. Aliną Barć uczestniczyli 25 października w konferencji OPEN SPACEModa na wolontariat? – perspektywy i trudności w rozwoju wolontariatu lokalnego. Spotkanie odbyło się w Zespole Szkół Ekonomicznych w Świdnicy, brało w nim udział 15 szkół gimnazjalnych i średnich. Każda z uczestniczących szkół składała sprawozdania ze swojej działalności w zakresie wolontariatu. My szczególnie podkreślaliśmy współpracę z pensjonariuszami Domu Dziennego Pobytu w Świdnicy, a także z Domem Małego Dziecka w Wałbrzychu. Mogliśmy się też dowiedzieć jakie są różne inne formy pracy wolontariatu poznając pracę innych.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Wolontariat jest modny wśród świdnickiej młodzieży

W sali Zespołu Szkół Ekonomicznych 25 października odbyła się konferencja Open Space, która ma na celu rozpropagowaniu idei wolontariatu wśród świdnickiej młodzieży.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele powiatu w osobach wicestarosty Alicji Synowskiej i etatowego członka Zarządu Powiatu Sabiny Cebuli, przedstawiciele Gminy Świdnica, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz GOPS-u.

– Warto być wolontariuszem.Sama kiedyś, jeszcze za czasów mojej nauki we Wrocławiu pomagałam małej, chorej dziewczynce. Ta praca wiele mnie nauczyła.Życzę Państwu żebyście znaleźli odpowiedź na pytanie podczas dzisiejszych warsztatów, gdzie potrzebny jest wolontariat. Dodam również,że wolontariat to oprócz tego,że człowiek czuje się potrzebny, to zdobywa również bardzo cenne doświadczenie, na które przychylnym okiem patrzą przyszli pracodawcy – powiedziała Alicja Synowska.

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i podstawowych obecni na konferencji wymyślali tematy pod dyskusję, które przepracowywane były na zorganizowanych warsztatach. Udział w konferencji tak różnorodnej grupy osób miał na celu włączenie przedstawicieli władz i jednostek naszego powiatu w działania zmierzające do rozwoju wolontariatu lokalnego i wsparcie młodzieży w tych działaniach.Poddano pomysł o utworzeniu powiatowego centrum wolontariatu co spotkało się z aprobatą wszystkich uczestników spotkania. Przedstawiciele różnych organizacji pozarządowych zgłaszali oferty swoich instytucji dotyczących działań pro publico bono. Była to m.in. praca przy onkoterapii dzieci z różnymi dysfunkcjami.

– Bardzo ważnym dla powiatu działaniem wolontaryjnym jest pomoc dla Szpitala Latawiec organizowanego przez Ligę Kobiet Polskich. Poświęcanie swojego czasu dla osób starszych, pomaganie im, jest bezcenne. W dobie tego, że tak naprawdę zniknęły już rodziny wielopokoleniowe kontakt z osobą starszą , schorowaną, która niejednokrotnie swoim zachowaniem nie zachęca do zbliżenia się, uczy nas słuchania ludzi. Dlatego też ten wolontariat jest bardzo potrzebny. To daje nam wielkie możliwości rozwoju co również pozostaje nie bez znaczenia – mówiła Sabina Cebula.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Posiedzenie Kapituły Konkursowej 2013

Wybieramy laureatów Konkursów organizowanych w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Wolontariatu 2013. Dziś i jutro w Domu Spotkań im. Angelusa Silesiusa we Wrocławiu obraduje Kapituła Konkursowa oceniając wszystkie nadesłane prace i wnioski nominacyjne nadesłane w ramach Konkursów:
– Dziennikarskiego „Pozytywne Pióro 2013”
– Fotograficznego „Wolontariat w obiektywie”
– Literackiego „Wolontariat Piórem”
– na Wolontariacką Stronę Internetową „Wolontariat w Sieci”
oraz „Dolnosląskiego Wolontariusza Roku 2013” w kategoriach Grupa Wolontariacka, Koordynator Wolontariatu oraz Wolontariusz Roku.

Skład Kapituły:
– Agnieszka Kowol – Dyrektor Wydziału Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego,
– Grażyna Urbańska – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu,
– Dorota Goetz – Prezes Zarządu Stowarzyszenia LGD Partnerstwo Ducha Gór w Mysłakowicach,
– Edyta Mulka-Gonera – „Dolnośląska Wolontariuszka Roku 2012”,
– Dariusz Pietrowski – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Warszawie,
– Zbigniew Wejcman – Członek Zarządu Sieci Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT w Warszawie,
– Jakub Stemplowski – Szef Promocji Akademickiego Radia LUZ we Wrocławiu.

Trzymamy kciuki za wszystkich nominowanych i członków Kapituły.

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności, Konkursy | Dodaj komentarz

Podręcznik „Zestaw narzędzi do oceny kompetencji wolontariuszy”

Chcesz być organizacją, która dba o swoich wolontariuszy? Pomóż wolontariuszom rozwinąć swój potencjał! Narzędzie udostępniamy bezpłatnie na www.sektor3.wroclaw.pl, zakładka POBIERZ.

Wyobraź sobie. Ziemia przestaje być przyjaznym miejscem do życia, staje się wręcz zagrożeniem dla ludzi. W związku z tym organizacje pozarządowe, w tym Twoja, decydują o realizacji projektu dotyczącego stworzenia Nowego Społeczeństwa na Księżycu. I tu pojawia się dylemat. Mamy 10 osób na liście kandydatów do udziału w projekcie „Operacja – Księżyc”, a musimy wybrać jedynie 5 śmiałków odpowiedzialnych za losy ludzkości. To zadanie dla wolontariusza Twojej organizacji. Czy powierzysz swojemu wolontariuszowi misję stworzenia Nowego Społeczeństwa na Księżycu? Czy znasz go wystarczająco dobrze?

PROBLEM

Zauważyliśmy, że wolontariusze trafiają do organizacji, w których realizują zadania niezwiązane z ich zainteresowaniami. Nie rozwijają swojego potencjału i z czasem tracą motywację do działania. Postanowiliśmy to zmienić.

Tak powstał pomysł na IMPROVE “IMPact Of VoluntEring on personal and professional growth” („Wpływ wolontariatu na rozwój osobisty i zawodowy”). Ten projekt to próba zebrania wiedzy dotyczącej oceny kompetencji wolontariuszy w ramach międzynarodowego partnerstwa Grundtvig. W gronie organizacji pozarządowych z Polski, Łotwy, Hiszpanii, Włoch i Rumunii wypracowaliśmy Podręcznik „Zestaw narzędzi do oceny kompetencji wolontariuszy”.

Podręcznik pozwala na badanie kompetencji wolontariuszy oraz zaplanowanie odpowiadającej im ścieżki rozwoju w konkretnej organizacji pozarządowej.

Podręcznik zawiera opis narzędzi ze wstępnej, krótkiej FAZY INFORMACYJNEJ – w której wolontariusz i organizacja pozarządowa wzajemnie się poznają oraz FAZY DIAGNOSTYCZNEJ, na którą składają się: kwestionariusze, assessment center oraz scenariusz wywiadu.

Badanie kompetencji, budowanie systemu kwalifikacji są zbieżne z ideami poradnictwa zawodowego. Istnieją jednak różnice pomiędzy typowym poradnictwem zawodowym, a rozwijaniem kompetencji poprzez wolontariat. Stworzyliśmy narzędzie, które jest bliższe aktywności społecznej i rozwojowi osobistemu wolontariusza. W efekcie nasi wolontariusze stają się bardziej konkurencyjni jako przyszli pracownicy – ale to właśnie dzięki indywidualnemu podejściu i rozwijaniu swojego potencjału.

Aby to osiągnąć, najpierw należy dobrze poznać i zdiagnozować kompetencje, co nie jest łatwym zadaniem. Dlatego najbardziej rozbudowaną częścią wypracowanego narzędzia jest faza diagnostyczna. Odbywa się ona w kilku etapach:

  1. Kwestionariusz autodiagnozy – arkusz badania został stworzony do gromadzenia wiarygodnych informacji na temat umiejętności i specyficznych cech wolontariuszy. Wskazuje także na poziom samooceny i autoprezentacji wolontariusza na początku ścieżki rozwoju.
  2. Assessment Centre – zawiera szczegółowe sytuacyjne „testy”: wolontariusze odgrywają określone role lub wykonują zadania kierując się wytycznymi. Uczestnicy otrzymują następnie wyniki wraz z informacją zwrotną na temat ich zachowania w konkretnych sytuacjach. Po zakończeniu zadania wolontariusze analizują swoją pracę, emocje, uczucia, komunikację i inne umiejętności miękkie. W zadaniu bierze udział 2-3 obserwatorów (zależy od wielkości grupy), którzy oceniają kompetencje poszczególnych osób.
    Oceniane są te same kompetencje jak na 1. etapie (autodiagnoza), dzięki czemu uzyskiwany obraz kompetencji jest bardziej obiektywny.
  3. Wywiad – oparty na pytaniach dotyczących konkretnych doświadczeń, zachowań i planu działania wolontariusza. Pomaga ocenić umiejętności miękkie i poziom motywacji.
  4. Podsumowanie – ocena kompetencji. Jest wykonana wspólnie przez obserwatorów, którzy oceniali kompetencje w etapach 1-3. W jego wyniku powstaje lista kompetencji, którą powinno się wolontariuszowi do akceptacji.

Zaletą opracowanych narzędzi jest możliwość pełnej diagnozy krok po kroku, albo wyboru jednego z nich w odpowiedzi na potrzeby wolontariusza i organizacji.

Całość kończy ocena kompetencji i ścieżka rozwoju wolontariusza w organizacji pozarządowej. To jednak nie do końca finisz. Bowiem celem Podręcznika „Zestaw narzędzi do oceny kompetencji wolontariuszy” jest równieżtowarzyszenie w rozwoju wolontariuszy w trakcie wolontariatu (realizacji działań wolontariackich) i po zakończeniu pracy.

EFEKT

Stosowanie narzędzia w organizacji przekłada się na profesjonalizację współpracy z wolontariuszami, rozwój osobisty i zawodowy wolontariusza oraz… ogólny poziom zadowolenia obu stron 🙂

Chcesz być organizacją, która dba o swoich wolontariuszy?

Pomóż wolontariuszom rozwinąć swój potencjał!

Narzędzie udostępniamy bezpłatnie na www.sektor3.wroclaw.pl zakładka POBIERZ > bezpośredni link:www.sektor3.wroclaw.pl/do-pobrania/podrecznik-zestaw-narzedzi-do-oceny-kompetencji-wolontariuszy

Narzędzie powstało w ramach międzynarodowego projektu IMPROVE “IMPact Of VoluntEring on personal and professional growth” („Wpływ wolontariatu na rozwój osobisty i zawodowy”) realizowanego przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.

Krótki opis organizacji partnerskich w ramach ww. projektu, tj. autorów ww. podręcznika:

Porta Nuova Europa – Włochy – to organizacja non-profit promująca mobilność wśród młodych Europejczyków oraz pracowników trzeciego sektora. Jako lokalny przedstawiciel EuroDesku organizacja ta dostarcza informacji na temat możliwości mobilności w dziedzinie szkoleń i kształcenia, zatrudnienia i wolontariatu oferowanego przez programy Wspólnoty Europejskiej oraz świadczy usługi z zakresu poradnictwa. Są one adresowane do młodych ludzi i organizacji pozarządowych.

Fundacja Wspierania Organizacji Pozarządowych UMBRELLA – Polska – przedmiotem swoich działań czyni naukę niezależnego i efektywnego działania. Wspiera współpracujące z nią organizacje w ich dynamicznym rozwoju i osiąganiu stawianych przez nie celów. Organizacja oferuje: szkolenia, konsultacje, aktywizację społeczności lokalnych. Fundacja Umbrella koordynuje działania Wrocławskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3, który jest finansowany z budżetu miasta Wrocławia.

Centrul de Voluntariat Cluj-Napoca – Rumunia – to niezależna organizacja, której celem jest rozwój wolontariatu rozumianego jako sposobu na zaangażowanie obywateli w rozwiązywanie problemów społeczności. Promuje aktywny udział w życi wspólnoty wszystkich obywateli i głosi przekonanie o zdolności grupy do samorozwoju właśnie poprzez zaangażowanie jej członków. Wierzy też, że każdy człowiek ma potencjał samostanowienia i broni przestrzegania praw człowieka.

Asociacion Juvenil Intercambia – Hiszpania – jest organizacją młodzieżową, wspierającą i wzmacniającą grupy młodzieżowe, młodych ludzi i osoby niezrzeszone w byciu odpowiedzialnymi aktywnymi obywatelami. Podmiotom otoczonym swoją opieką dostarcza informacje oraz narzędzia i szkolenia, pozwalające osiągąć im ich cele. Wykorzystuje metody typowe dla edukacji międzykulturowej i nieformalnej.

Biedrība “Zemgales nevalstisko organizāciju atbalsta centrs” (Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych ZEMGALE) – Łotwa – jako organizacja parasolowa zrzesza około 300 jednostek, ale liczba beneficjentów osiąga czasem i 600 organizacji pozarządowych. Działa od 1998, a jej głównymi obszarami działalności są: wspieranie NGO w regionie Zemgale (konsultacje, informacje, organizowanie wydarzeń edukacyjnych, tworzenie dokumentów strategicznych), promowanie współpracy między organizacjami pozarządowymi, instytucjami państwowymi i przedstawicielami biznesu, promowanie fundraisingu dla NGO, rozwój wolontariatu, informowanie mieszkańców krainy Zemgale o działaniach trzeciego sektora.

 

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz