POMOGLI W OBLICZU TRAGEDII

Kilka dni temu pisaliśmy o akcji uczniów z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Trzebnicy, którzy bez chwili zastanowienia zorganizowali zbiórkę pieniędzy. Celem akcji była chęć wsparcia trzech koleżanek i ich rodzin, których mieszkania ucierpiały w pożarze. – Uczniowie zebrali bardzo dużą kwotę – mówi Cecylia Pawlik – Kądziołka, koordynatorka wolontariuszy z PZS nr 1 w Trzebnicy.
– A było to możliwe dzięki inicjatywie uczniów naszej szkoły – dodaje. Zachęcamy do przeczytania sprawozdania przygotowanego przez uczniów wspomnianej szkoły.

W minionym czasie, od 5 października 2010 r., jako uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Trzebnicy mieliśmy smutny, ale niepowtarzalny moment na sprawdzenie swoich umiejętności twórczych, organizacyjnych i społecznych. Stało się tak za przyczyną nieszczęśliwego zdarzenia, kiedy to spłonęły mieszkania czterech naszych koleżanek, które również są uczennicami szkoły.

Jako że klasa III A gimnazjum już następnego dnia wiedziała o trudnej sytuacji dziewczyn stała się głównym filarem akcji. Począwszy od pomysłów poprzez reklamę, a skończywszy na czynnym udziale w pozyskiwaniu środków potrzebnych dla poszkodowanych w pożarze rodzin. Następnie do akcji dołączyły się klasy III C gimnazjum, klasy licealne: II d i III a oraz Samorząd Uczniowski. Nasze działania nie miałyby miejsca bez pomocy dyrekcji szkoły, która umożliwiła przeprowadzenie akcji, nauczycieli, a w szczególności pani pedagog, która będąc opiekunem akcji czynnie włączyła się do jej organizacji.

W ramach pomocy naszym koleżankom, w październiku odbyły się następujące działania:

– ogólnoszkolna, trzydniowa,6-8 października, kwesta, podczas której codziennie na czwartej godzinie lekcyjnej dwie dwuosobowe delegacje zbierały pieniądze wśród uczniów i nauczycieli,

– sprzedaż cist, 8 października, upieczonych przez uczniów(IIIAG), która miała miejsce na każdej przerwie między zajęciami,

– dyskoteka szkolna zorganizowana przez klasę III C G,8 października po zajęciach lekcyjnych. W ciągu jej trwania sprzedawaliśmy ciasta, upieczone przez nas, oraz zasponsorowane przez p. Pyszel napoje. Dochód z biletów wstępu oraz sprzedaży słodyczy przeznaczyliśmy na cele akcji. Mieliśmy też darmową oprawę artystyczną, ponieważ Dee Jay chciał wspomóc dziewczyny, dlatego zagrał bezpłatnie.

– wystosowanie listów przez dyrekcję do Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Trzebnicy, Szkoły Podstawowej nr 2 i do Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzebnicy z prośbą o pomoc dla naszych koleżanek,

– wystosowanie przez dyrekcję i rozniesienie przez uczniów klasy II d listów do trzebnickich przedsiębiorstw z prośbą o indywidualne wsparcie finansowe bądź materialne poszkodowanych rodzin,

– kwesta w gimnazjum w Pęgowie, przeprowadzona z inicjatywy tamtejszych uczniów. Pieniądze zostały przekazane przez pedagoga szkolnego do naszej szkoły.

– przekazanie licznej sumy pieniędzy przez siatkarski Klub GAUDIA, w którym trenują dwie dziewczyny z pożaru. Stało się to, dzięki prośbie dziewcząt z drużyny oraz trenera.

– kwesta w trzebnickim oddziale ZUS-u. Pieniądze zostały przekazane do naszej szkoły.

– kwesty w kościołach parafialnych, 24 października 2010r. przeprowadzone przez uczniowskie delegacje z naszej szkoły. Zbiórka odbyła się w parafii p.w. św. Jadwigi Śląskiej w Zawoni, Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny Wysoki Kościół oraz w bazylice p.w. św. Bartłomieja i Najświętszej Maryi Panny w Trzebnicy. Pieniądze zbierane były do zapieczętowanych puszek, a następnie komisyjnie przeliczone w szkole.

– sprzedaż ciast, kawy i herbaty w kawiarence jadwiżańskiej przy bazylice w Trzebnicy. Miejsca na zorganizowanie kawiarni użyczył ksiądz proboszcz. Uczniowie szkoły upiekli ciasta ok. pięćdziesięciu wypieków. Firma PAKON z Golędzinowa zasponsorowała plastikowe opakowania na pokarm, dzięki czemu wszystko odbyło się szybko i sprawnie. Kawiarenka działała od 7.30 do 16.30, a obsługiwali ją uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Również po mszy św. Chór kościelny śpiewał w pobliżu kawiarenki zachęcając tym samym ludzi do odwiedzenia tego miejsca.

Wszystkie fundusze, które udało się nam zebrać były komisyjnie podliczane, a następnie wpłacane przez panią pedagog na konto bankowe poszkodowanych w pożarze rodzin. Akcja przebiegała bardzo sprawnie i efektywnie, co zawdzięczamy zarówno własnej pracy, jak i pomocy dyrekcji, nauczycieli, uczniów, a w szczególności rodziców, którzy przez dzieci przekazywali pieniądze na kwesty. Dzięki powodzeniu z jakim spotkała się nasza akcja staramy się realizować coraz to nowsze pomysły, aby pomóc naszym koleżankom w, jak największym stopniu. Z tego względu przygotowujemy już gipsowe figurki, ozdoby i kartki świąteczne, które chcemy sprzedać podczas kiermaszu bożonarodzeniowego. Planujemy też zorganizować w tym półroczu koncert dla mieszkańców Trzebnicy, w trakcie którego wystąpią uczniowie naszej szkoły oraz zostanie przeprowadzona licytacja różnorodnych przedmiotów. Jednak w najbliższym czasie odbędzie się mecz piłki ręcznej, podczas którego uczniowie naszej szkoły przeprowadzą kolejną kwestę, a dochód z biletów wspomoże potrzebujące rodziny.

Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Trzebnicy

.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Aktualności - Wrocław. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście + szesnaście =

*