Tour z wolontariatem: stacja stolica

 

 

Tour de Europe

 

W dniach 1- 14 września 2011 roku nieopodal Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odwiedzić można było Pawilon Europejskiego Roku Wolontariatu 2011. Pawilon ten, jeżdżąc przez kraje wspólnoty europejskiej, promuje bezinteresowne działanie na rzecz innych – stanowi przestrzeń spotkania, rozmów i wymiany pomysłów na temat wolontariatu.

Nie zabrakło tam Dolnoślązaków  – w dniach 7 i 8 września 2011 Pawilon odwiedziło 38 wolontariuszy – seniorów. W tym czasie tematami, którym poświęcano szczególną uwagę, był wolontariat pracowniczy oraz wolontariat seniorów – i w związku z tym 8 września obchodzono Święto Wolontariatu Seniorów.

Tour de wykład. I spotkanie za spotkaniem.

 

Przez cykl wykł adów o Programie Grundtvig została przybliżona idea programu „Uczenie się przez całe życie”. Francja, Litwa, Turcja – wrocławskie wolontariuszki ze Stowarzyszenia „Nowa Rodzina ” podczas prelekcji pt. „Byłem wolontariuszem w programie Grundtvig” opisały realia pomocy innym i powiedziały o swoich działania w wymienionych krajach.

„@ktywny Senior” i „Babie lato we Wrocławiu” – te przedsięwzięcia zostały omówione w ramach bloku tematycznego: lokalne projekty na rzecz rozwoju wolontariatu seniorów. W ten sposób Fundacja Aktywny Senior przybliżyła rozwój wolontariatu seniorów we Wrocławiu. Zebrani poznali także działanie Klubu Seniora Wolontariusza przy Wrocławskim Centrum Seniora Centrum Informacji  i Rozwoju Społecznego we Wrocławiu.

W Pawilonie EVY Tour 2011 „Spotkania z wolontariuszami” dolnośląskie organizacje pozarządowe prezentowały drogi do wolontariatu. Przedstawiały je: CIRS – Wrocławskie Centrum Seniora, Wrocławskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3, Fundacja „Umbrella”, Stowarzyszenia „Nowa Rodzina”, Stowarzyszenie „Pomysł na Życie”, Stowarzyszenie „Przyjaciele Seniorów”, Stowarzyszenie „Popowiczanie”, Fundacja „Aktywny Senior” i Uniwersytet III Wieku z Miękini.

Wokół wrzało jak w ulu: trwały rozmowy, wymiana doświadczeń i promocja różnorodnych działań. Wśród gości, którzy odwiedzili namiot, wymienić warto Bartosza Arłukowicza zajmującego się w Radzie Ministrów m. in. sprawami seniorów, wolontariatu i NGO. Z uczestnikami rozmawiał o rządowych planach tworzenia i wspierania rozwoju uniwersytetów trzeciego wieku. Ponadto wolontariusze z Miękini wystawili  swoje prace decoupage, obr azy, frywolitki i upominki.

Tour de Varsovie

Wspólne zdjęcia, wymiana kontaktów, poznanie różnych dobrych praktyk, ale i doświadczenie – udział w europejskim wydarzeniu pozwolił uczestnikom sprawdzić się w realnym działaniu, udoskonalić lub zdobyć nowe umiejętności. Nie zabrakło też czasu na zwiedzanie Starego Miasta, poznanie tajemnic Traktu Królewskiego i muzeum w Łazienkach. Wolontariusze skorzystali z zaproszenia wrocławskiej posłanki Pani Aldony Młyńczak do zwiedzania Sejmu RP, zapoznali się z jego funkcjonowaniem, poznali też historyczne wydarzenia, jakie miały miejsce w murach gmachu przy ulicy Wiejskiej w Warszawie.

Wyjazd do Warszawy był możliwy dzięki pomocy Urzędu Marszałkowskiego Dolnego Śląska i Gminy Wrocław. Uczestnicy kierują swe podziękowania także do Iwony Nowińskiej, doradczyni ds. organizacji senioralnych i parafialnych w Centrum Sektor 3 oraz do Marka Ferenca, prezesa Fundacji „Aktywny Senior” i członka Dolnośląskiej Rady ds. Seniorów przy Marszałku Województwa Dolnośląskiego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 2 =

*