Cha cha Czesława, czyli wolontariat podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

Wczoraj. Dziś. Jutro

Zaczęło się od podróży w przeszłość: seniorzy i młodzież z wrocławskiego Gimnazjum numer 28 mieli szansę na poznanie historii własnych nazwisk podczas warsztatów pt.: „Genealogiczne wycieczki z nazwiskiem” prowadzonych przez prezesa Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego, Grzegorza Mendyka. Głównym narzędziem pracy był  „Słownik imion współcześnie używanych” redakcji Kazimierza Rymuta. Uczestnicy ze zdziwieniem odkryli, że jednym z tropów do poznania korzeni rodzinnych mogą być zapisy archiwalnych dzienników pokładowych statków, które przewoziły emigrantów z Europy do Nowego Jorku. Największym bogactwem jednak jest pamięć członków rodziny, dlatego pan Grzegorz zachęcał do uważnego słuchania familijnych opowieści.

Dołączenie do społeczności internetowej – to z kolei krok w przyszłość, który został wykonany przez o(d)pornych. Jak założyć konto na Facebooku, jak załączyć zdjęcia? – tego dowiedzieli się uczestnicy zajęć prowadzonych przez Marcina Sasa-Szymańskiego, administratora naszej strony internetowej, podczas zajęć „Facebook dla o(d)pornych”.

Dla każdego coś dobrego

Pierwszego dnia Festiwalu, 19 września, dzieciaki ze Szkoły Podstawowej numer 75 we Wrocławiu zostały zabrane przez wolontariuszki ze stowarzyszenia „Pomysł na Życie” do „Magicznej krainy bajek”. Wzięły udział w przedstawieniu bajek i wierszy Jana Brzechwy oraz w bajkowym quizie. Malowały także zwierzęta – bohaterów twórczości Brzechwy. Tym, co przepełniło czarę… słodyczy… były słodkie nagrody i drobne upominki dla dzieci od organizatorów zabaw.

Do osób starszych natomiast adresowane były zajęcia „Diagnoza, wykorzystanie i rozwój kompetencji seniorów”, prowadzone przez prezesa Fundacji Aktywnego Seniora, pana Marka Ferenca oraz przez dr Agnieszkę Piasecką, współpracująca z Fundacją.

Było także coś dla tych, którzy myślą o podjęciu wolontariatu: we wtorek, 20. września, Jacek Bednarek i Małgorzata Hulewicz przeprowadzili „Warsztaty dla potencjalnych kandydatów na wolontariuszy”.

Pomysł na prezent

Stowarzyszenie „Pomysł na Życie”  we współpracy z „Popowiczanami” przeprowadziło zajęcia plastyczne dla dzieci „W krainie oryginalnych prezentów. Część dzieci uczyła się techniki pracy z masą solną, druga grupa wykorzystywała elementy liści, suszonych traw, mchu i ziaren do tworzenia obrazów –„liściaków”. Dzieciaki otrzymały coś jeszcze – prócz umiejętności wykonywania wyjątkowych prezentów, dostały także od pań wolontariuszek – seniorek uwagę i czas na indywidualną rozmowę.

Stowarzyszenia „Popowiczanie” przygotowało z kolei gry i zabawy taneczne dla niepełnosprawnych intelektualnie podopiecznych z „Kamiennej Tęczy” a niepełnosprawni dali pokaz poloneza oraz walców: angielskiego i wiedeńskiego – tańców, których nauczyli się w ramach kilkumiesięcznego projektu „Tęczowy Taniec”. Ale to pan Czesław z panią Janiną, wolontariusze Stowarzyszenia „Popowiczanie”, porwali do tańca zebranych. Rytmy cha-chy sprawiły, że w ciągu krótkiej chwili sala zapełniła się tańczącymi wolontariuszami, młodzieżą i jej opiekunami.

Normalnie: formalnie?

Otóż pozaformalnie też normalnie! Edukacja formalna i pozaformalna mają równą wartość. A u dorosłych to właśnie pozaformalna dużo bardziej niż edukacja formalna pomaga podnosić jakość życia. Prezes Centrum Edukacji i Badań Społecznych Beata Partyka oraz Jacek Bednarek, prezesa Stowarzyszenia „Nowa Rodzina”, na przykładzie Programu Grundtvig przybliżyli ideę pozaformalnej edukacji dorosłych, szczególnie  skupili się na Wolontariacie Seniorów. Panie wolontariuszki, które w takim wolontariacie same wzięły udział i wyjeżdżały za granicę, podzieliły się z uczestnikami swoimi doświadczeniami

A wszystko to działo się w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki (16-21 września 2011) we Wrocławskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3., gdzie odbyły się różnorodne zajęcia prowadzone przez wolontariuszy lub wolontariuszom dedykowane.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × jeden =

*