Wolontar…jaki?

Jak utworzyć przymiotnik od słowa wolontariat?

Bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie – słowniki nie notują jeszcze tego słowa. Usłyszeć natomiast można kilka form: wolontarystyczny (lub woluntarystyczny), wolontaryjny, wolontariacki. Językoznawcy nie podjęli ostatecznej decyzji, która forma jest poprawna i dopuszczalna, ale…

Słowo woluntarystyczny informuje o cesze związanej z woluntaryzmem, a to – w jednym z trzech podawanych przez Słownik Języka Polskiego znaczeń –  kierowanie się tylko własną wolą i nieliczenie z opiniami innych ludzi w podejmowaniu decyzji. To także pogląd, według którego wola ludzka jest głównym czynnikiem kształtującym poznanie i przedmiot poznania. Woluntaryzm to także przypisanie aktom woli pierwszeństwa przed innymi zjawiskami psychicznymi. Żadne z tych znaczeń nie jest związane z wolontariatem, czyli bezinteresowną i bezpłatną pracą wykonywaną na rzecz innych.

Lepiej więc unikać tego sformułowania i posługiwać się przymiotnikiem wolontaryjny (utworzony analogicznie do przymiotnika: awaria – awaryjny, impresariat – impresaryjny) lub wolontariacki (proletariat – proletariacki). Można też mówić o organizacjach lub działaniach opartych na wolontariacie, ale lepiej unikać sformułowania: pracuję po wolontariacku, bo kojarzy się z działaniem po wariacku.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inspiracje. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście + piętnaście =

*