Wolontariusze na podium

Dolnośląska Gala Wolontariatu, która odbyła się 5 grudnia podczas Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, była jednocześnie zwieńczeniem jubileuszowego, dziesiątego konkursu o tytuł Dolnośląskiego Wolontariusza 2013 roku oraz rozpoczęła tegoroczną edycję Dolnośląskiego Festiwalu Wolontariatu. Festiwal potrwa do najbliższej soboty.

„O, już się zaczyna!” – szepcze mały chłopiec, gdy gasną wszystkie światła na Sali Koncertowej Radia Wrocław im. Jacka Kaczmarskiego podczas tegorocznej Gali. Na scenie pojawia się zespół Erato z dynamicznym wykonaniem utworu Agnieszki Osieckiej “Nie ma jak pompa”. Tuż po nim wyłania się uroczyście dwójka konferansjerów, na co dzień działaczy NGO, Anna Gużda (RCWIP) i Marcin Skocz (Semper Avanti).

10-letni Mateusz przyjechał do stolicy Dolnego Śląska z Trzebnicy wraz z 27-osobową delegacją ze Szkolnego Koła „Caritas”, głównie dzieci w wieku od 8 do 12 lat. „To niezwykle ważne wydarzenie dla naszych uczniów. Wyjazd do Wrocławia jest nagrodą za ich zaangażowanie, ale także spełnia funkcję wychowawczą. Podczas Gali dzieci mogą usłyszeć o różnych formach pomagania, nowych pomysłach. Widzą, że wolontariuszem można być przez całe życie. Wolontariat nie kończy się w naszym małym mieście” – mówi Ewa Dudek, opiekunka trzebnickiego Koła, które nominowane było w kategorii Grupa Wolontariacka Roku 2013. Wyścigowi o tytuł Dolnośląskiego Wolontariusza 2013 roku towarzyszyły dodatkowe konkursy w kategorii Koordynator Wolontariatu i Grupa Wolontariacka, a także tematyce wolontariackiej: literackiej, fotograficznej i webmasterskiej. W sumie ogłoszono 7 laureatów i wręczono 73 wyróżnienia. Zwycięzców wybrała Kapituła Konkursu. W jej skład weszły osoby zajmujące się wolontariatem na szczeblu ogólnopolskim oraz przedstawiciele sektora publicznego, pozarządowego oraz biznesu z czterech podregionów województwa dolnośląskiego.

Wszyscy nominowani mieli okazję by pojawić się na scenie i osobiście odebrać nagrodę i upominki. Publiczności dało to możliwość spojrzenia na różne oblicza wolontariatu: propagowanie tematów związanych z zaburzeniami odżywiania, praca w schronisku dla zwierząt, zbieranie funduszy na zakup łóżek i materaców dla sierot w Kamerunie czy spędzanie wolnego czasu z dziećmi niepełnosprawnymi w podwrocławskim Jaszkotlu. Wśród nominowanych dominowała młodzież, choć nie zabrakło również osób starszych, np. reprezentowanych przez liczną grupę seniorów z Fundacji Aktywny Senior.

Zaszczytny tytuł Dolnośląskiego Wolontariusza 2013 otrzymał 60-letni Jan Walkowiak z Wałbrzycha. Laureat urzekł publiczność swoim uśmiechem, skromnością oraz stwierdzeniem, że wolontariat to dla niego “sens życia”. Od dwóch lat aktywnie działa w Centrum Aktywności Lokalnej, oddziale MOPSu w Wałbrzychu. Poza tym pracuje z młodzieżą, pomaga starszym ludziom, a także dzieciom niepełnosprawnym. Śpiewa, maluje, przebiera się za Świętego Mikołaja. Jego życie nie było jednak usłane różami – dotknęła go nieuleczalna choroba, uległ poważnemu wypadkowi i 3 dni leżał w śpiączce, jest osobą niepełnosprawną. Mimo trudności życiowych otrzymał wiele życzliwości ze strony ludzi, dlatego wie jak ważne jest pomaganie innym. Dzięki wolontariatowi nie tylko znalazł sens życia, ale ciągle się uczy czegoś nowego i poznaje nowych ludzi. Jak mów jego motto życiowe brzmi: „kto się zmienia to wzrasta, kto się nie zmienia ten wrasta. Ja nie chcę wrosnąć, dlatego cały czas się rozwijam: mam trzy zawody, uczęszczam na kursy i szkolenia. Mimo, że mam już ponad 60-lat, to ciągle chcę odkrywać nowe rzeczy”.

W tym roku przyznano po raz pierwszy inne szczególne wyróżnienie. Z inicjatywy Stowarzyszenia “Nowa Rodzina” wręczono statuetkę Epicentrum Wolontariatu za wspieranie wolontariatu na terenie Dolnego Śląska. Otrzymał go Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego na ręce Wioletty Susmanek, radnej sejmiku dolnośląskiego.

Ciekawym elementem Gali było spotkanie z laureatami konkursu na Dolnośląskiego Wolontariusza z poprzednich lat: Edytą Mulką-Gonerą (2012), Mieczysławą Mierzejewską (2010) oraz Magdaleną Głowińską (2004). Wolontariuszki wskazały na kwestie związane z potrzebą większej obecności tematyki wolontariackiej w mediach czy uproszczenia procedur przy uzyskiwaniu funduszy na działania związane z wolontariatem. Edyta Mulka-Gonera zwróciła uwagę na to, że przez ostatnie 10 lat bardzo zmieniło się postrzeganie wolontariatu. “Wcześniej kojarzyło się z pomocą staruszce przy robieniu zakupów. Teraz jest dużo ciekawych działań, które skupiają młodzież, a nawet włączają małe dzieci”.

Dolnośląski Festiwal Wolontariatu to wspólne przedsięwzięcie realizowane przez Partnerstwo na Rzecz Promocji i Rozwoju Wolontariatu na Dolnym Śląsku „Razem dla Wolontariatu”, którego liderem jest Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. W organizację przedsięwzięcia włączyły się m.in.: Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci, Stowarzyszenie Tratwa, Fundacja Umbrella, Semper Avanti, Fundacja Aktywny Senior, Stowarzyszenie “Nowa Rodzina” oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielawie. Całość patronatem honorowym objął Rafał Jurkowlaniec, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej oraz Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu.

W Festiwalu bierze udział 102 wolontariuszy w wieku od 13 do 67 lat. Przygotowano dla nich 23 spotkania, warsztaty i szkolenia oraz liczne imprezy towarzyszące: spotkania z ciekawymi wolontariuszami i oryginalnymi inicjatywami w Strefie Inspiracji, forum dyskusyjne World Cafe, Piknik Rodzinny. Dolnośląski Festiwal Wolontariatu tak jak w ubiegłym roku odbywa się w Klubie 4 Regionalnej Bazy Logistycznej we Wrocławiu przy ul. Pretficza 24.

Wiadomość pochodzi z serwisu regionalnego dolnyslask.ngo.pl.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 3 =

*