Wolontariuszki z Gimnazjum nr 27 przyłączyły się do obchodów Dnia Życzliwości. Brały udział w tzw. orszaku życzliwości. Polegał on na odczytaniu przez wolontariuszki orędzia życzliwości, a w dalszej kolejności na rozdawaniu kolegom i koleżankom własnoręcznie wykonanych życzliwusów.
ŻYCZLIWUSY W GIMNAZJUM NR 27
WSPOMINAMY ŚWIATEŁKO W MROKU
Zima zawitała do nas na całego. Sięgamy jednak pamięcią do jesiennych akcji porządkowania nagrobków. W jednej z nich uczestniczyły wolontariuszki z Klubu Ośmiu – Młodzieżowego Wolontariatu przy Gimnazjum nr 27 im. Ossolineum. Na wielu zaniedbanych grobach pojawiły się zapalone lampki. Wcześniej dziewczyny oporządzały miejsca pochówków. Akcję „Światełko w mroku” poprowadziły nauczycielki – koordynatorki.
CENTRUM SENIORA SZUKA WOLONTARIUSZY
Centrum Seniora szuka wolontariuszy do opieki nad półrocznym dzieckiem oraz do pomocy w opiece nad kilkutygodniowym maluszkiem. Osoby zainteresowane są proszone o kontakt z Centrum Seniora pod numerem tel.: 71 79 35 360 lub za pomocą maila:senior.pomaga@gmail.com.
Więcej informacji – w dzialeOferty.
SZLACHETNA PACZKA W OŁAWIE
Oławskie Centrum Wolontariatuserdecznie zachęca wszystkie osoby dobrej woli o wsparcie akcjiSZLACHETNA PACZKA. Akcja ta polega na zrobieniu wspólnie ze znajomymi i przyjaciółmi specjalnej paczki dla konkretnej potrzebującej rodziny.
Wolontariusze z Centrum Wolontariatu już się do tego przyłączyli. TY TEŻ MOŻESZ POMÓC!!
Więcej informacji o samej inicjatywie jak i o rodzinach znajdziecie na stroniewww.szlachetnapaczka.pl
4 GRUDNIA 2010 MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na Uroczystość Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, która odbędzie się 4 grudnia w Centrum Kultury Wrocław – Zachód ( ul. Chociebuska 4-6, Wrocław) o godzinie 13:00. W programie przewidujemy wiele atrakcji, w tym także występ artystyczny wrocławskiego kabaretu. Gala będzie także okazją do rozstrzygnięcia ogłoszonych przez nas konkursów oraz uroczystego wręczenia nagród zwycięzcom. Całość poprzedzą warsztaty, na które zapraszamy do Gimnazjum nr 34, przy ul. Zemskiej 16 we Wrocławiu. Rozpoczną się one o godzinie 9:00 i potrwają do godziny 13:00. Wcześniej jednak prosimy o zadeklarowanie przybycia. Na potwierdzenia (mailowe lub telefoniczne) od grup przyjezdnych czekamy do poniedziałku (29.11.10 r.), do godziny 9:00. Jest to o tyle ważne, że dzięki wcześniejszemu zgłoszeniu będziemy mogli zapewnić Państwu transport. Prosimy o podanie liczby osób i miejscowości, z której przyjedziecie. Pozostałych Państwa prosimy o potwierdzenia przybycia na uroczystość do najbliższej środy. Imienne zaproszenia otrzymacie od nas pocztą.
Zapraszamy do licznego udziału. Liczymy na Państwa obecność!
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W BYSTRZYCY KŁODZKIEJ
Misie królują dzisiaj w dwóch przedszkolach w Bystrzycy Kłodzkiej. Organizatorzy – kilkunastoosobowa grupa mieszana wolontariuszy z gimnazjum i liceum ogólnokształcącego przy ZSO w Bystrzycy Kłodzkiej. Autorka pomysłu – koordynatorka wolontariuszy, Klaudyna Grotyńska. Cel – umilenie czasu maluszkom. Będą piosenki o misiach, gry i zabawy. Jutro ciąg dalszy święta misia. Wolontariusze udadzą się do jeszcze jednego przedszkola.
ZBIÓRKA TRWA, ŻYCZLIWOŚĆ NIE USTAJE
W ciągu ostatnich kilku dni sporo miejsca w naszym serwisie poświęciliśmy tematowi związanemu z życzliwością. Wracamy dzisiaj do niego, ponieważ w Liceum Ogólnokształcącym nr 8 we Wrocławiu w dalszym ciągu trwa zbiórka do puszki na rzecz Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. W ramach Dnia Życzliwości wolontariusze przygotowali w swojej szkole także loterię fantową. W przyszłym tygodniu udadzą się do placówki ze swoją koordynatorką, by osobiście przekazać zabrane fundusze. Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci, to jedna z placówek, którą ochotnicy z LO nr 8 stale wspierają.
PROJEKT POMOCY NA ODLEGŁOŚĆ
W naszym serwisie opisujemy wiele ciekawych działań, których pomysłodawcami są szkolni wolontariusze oraz ich opiekunowie. Promujemy zarówno akcje organizowane na terenach ich szkół, jak i poza nimi. Często grupy wolontariackie nawiązują współpracę z wybranymi placówkami, które wspierają, organizując zbiórki pieniędzy lub określonych przedmiotów. Niejednokrotnie przygotowują dla nich ciekawe spotkania, czy imprezy. W związku z tym najczęściej mają bezpośredni kontakt z osobami, które wspierają. Wolontariusze z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Trzebnicy poza wspomnianym rodzajem zaangażowania w pomoc innym, uczestniczą także w „adopcji na odległość”, w którą angażują uczniów całej szkoły. Dotychczas nie pisaliśmy o tego rodzaju projekcie. Tym bardziej zachęcamy przeczytania tekstu przygotowanego przez uczniów należących do Szkolnego Klubu Wolontariusza.
Od kilku lat nasza szkoła prowadzi akcję pod hasłem „Adopcja na odległość”.
Adoptowaliśmy uroczą (aktualnie ośmioletnią) dziewczynkę – Mayrę Perares Bollido,
mieszkającą na Filipinach. Naszym zadaniem jest zebranie zaledwie 250 Euro rocznie, żeby
umożliwić Mayrze dwa semestry nauki. Kontaktujemy się z nią wyłącznie przez listy. Staramy się, również, pokazać jej chociaż namiastkę tego, kim jesteśmy, jak żyjemy, gdzie się uczymy. Właśnie po to, wspólnymi siłami, stworzyliśmy album ze zdjęciami naszej szkoły, a w tym roku planujemy kolejny, tym razem ze zdjęciami okolic miasta, w którym mieszkamy. W odpowiedzi otrzymujemy wyrazy wdzięczności jej rodziców, zdjęcia (od sióstr misjonarek), na których Mayra uśmiecha się od ucha do ucha oraz wzruszające rysunki z dopiskiem 'to friends from Poland’.
W ten projekt zaangażowana jest cała szkoła. Każdy, czynnie (sprzedając ciasta, wykonując kartki świąteczne lub walentynkowe, z których dochód przeznaczony jest na edukację naszej przyjaciółki) lub biernie (kupując wyroby koleżanek i kolegów), uczestniczy w tej długoterminowej akcji.
Zachęcamy do podobnych działań również inne szkoły. Jest jeszcze tyle dzieci, którym można pomóc! Przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy, można dokonać czegoś wielkiego i wspaniałego, a przy okazji poznać nowe kultury, nowych ludzi.
Wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza
w Powiatowym Zespole Szkół nr 1
RADOSNE ANDRZEJKI
Dzisiejszy dzień przyniósł wiele radości. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 8 zorganizował dla swoich wychowanków Andrzejki. Do wspólnej zabawy zaproszono podopiecznych z sąsiedniego Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 9, Zespołu Placówek Oświatowych Nr 2 i Domu Pomocy Społecznej dla dzieci Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej. Wszyscy uczestnicy bawili się w rytm znanych przebojów granych przez zespół muzyczny. Na dzieci czekała specjalna atrakcja – sala wróżb. Przygotowali ją wolontariusze z Liceum Ogólnokształcącego nr 8 we Wrocławiu, którzy przyjechali do ośrodka z ich koordynatorką – Magdaleną Krzysiak. Niektóre wolontariuszki, aby nadać wróżbom realistyczny charakter, specjalnie ucharakteryzowały się na wróżbitki. Część dzieci podchodziła do nich nieco niepewnie, inne wręcz przeciwnie, z dużym zaciekawieniem.
– Wychodzę z założenia, że jeżeli kiedyś my byłybyśmy potrzebujące, to innym nie byłoby to obojętne. Dlatego właśnie jesteśmy tutaj dzisiaj – mówi Gosia Kalinowska, wolontariuszka z LO nr 8 we Wrocławiu. – Znajdujemy się na etapie ciągłego rozwijania się. Kiedyś też będziemy miały dzieci i dlatego już teraz uczymy się je kochać. A przy okazji jest to także świetna zabawa – tłumaczy. Jej koleżanka Olga Mokanek myśli podobnie: „Fajne jest samo to, że uczestniczymy w dzisiejszych Andrzejkach i towarzyszącej im zabawie, że jako wolontariuszki możemy coś dla tych dzieci zorganizować, dostarczyć im jakiejś rozrywki. Dlatego, że widzimy dzisiaj radość na twarzach dzieci, również i my jesteśmy szczęśliwe”. Dzieciaki były zachwycone. Jednemu z chłopców licealistki przewidziały, że zostanie biznesmenem, a pewnej dziewczynce, że otworem stoi przed nią kariera modelki. – Jestem zadowolona z postawy młodzieży, z ich otwartości na innych, również na osoby z upośledzeniem – mówi jedna z wychowawczyń i zarazem nauczycielka w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym nr 8. – Już w zeszłym roku wolontariusze byli tutaj podczas zabawy andrzejkowej i karnawałowej. Brali też udział w akcjach kiermaszowych. A zebrane przy ich udziale fundusze przeznaczaliśmy głównie na pomoc dydaktyczną dla dzieci z naszej placówki – dodaje.
Dzisiejsze Andrzejki były zapewne jednym z niezapomnianych wydarzeń i to zarówno dla maluchów, starszaków, jak i dorosłych. Pełni radości nie tylko mieli okazję wspólnie potańczyć ale i dowiedzieć się co czeka ich w wywróżonej przyszłości.
OŁAWSKIE CENTRUM WOLONTARIATU I PCK
Oławskie Centrum Wolontariatu szuka osób chętnych do pomocy przy zbiórce żywnościPCK wraz z Bankami Żywności.Pomoc polegałaby na pracy w magazynie, liczeniu i sortowaniu żywności. Akcja trwa od3-5.12.2010r. Wszystkie osoby chętne do pomocy prosimy o informacje na adresolawa@wolontariusz.orglub do naszego Centrumul. Młyńska 12 a w Oławie w poniedziałki i wtorki od 15-19.