SPRAWIEDLIWI WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA

Uczniowie z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Trzebnicy uczestniczą w projektach edukacji globalnej. W ramach jednego z nich, zatytułowanego: „Obojętność boli” Monika Komisarczyk, nauczycielka języka polskiego i wiedzy o kulturze, zorganizowała dla uczniów specjalne warsztaty. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym sprawozdaniem.
„Grupa Literacka 2 z projektu unijnego, liderki programu „Patrz i zmieniaj” oraz koordynatorzy Szkolnej Grupy Amnesty International nr 108 spotkali się we wtorek po lekcjach z Piotrem Dobroszem z Centrum Inicjatyw UNESCO, trenerem z zakresu uczenia się międzykulturowego oraz edukacji obywatelskiej, na rzecz praw człowieka i dla zrównoważonego rozwoju.
Piotr poprowadził dla młodzieży zajęcia warsztatowe w ramach międzynarodowego projektu „Obojętność boli” poświęconego Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata. Celem projektu jest promowanie wspólnych Europie wartości i historii poprzez popularyzowanie fenomenu Sprawiedliwych, którzy ryzykowali swoje życie, by uchronić Żydów przed zagładą podczas II wojny światowej.
Uczniowie zapoznali się z historią Wernera Krummego, Niemca, który w 1964 roku został odznaczony medalem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.
Werner Krumme w czasie II wojny światowej mieszkał i pracował w Breslau (dzisiejszym Wrocławiu). Razem z żoną Ruth Hass pomagali dwóm siostrom żydowskiego pochodzenia. Zostali jednak zdradzeni i deportowani do Auschwitz-Birkenau. Ruth nie przeżyła wojny, zginęła w komorze gazowej (była Żydówką), Wernera zatrudniono w strukturach służby obozowej i korzystając z tego, pomagał innym więźniom, niejednokrotnie ratując ich życie.
Jego dramatyczna historia stała się kanwą warsztatów poświęconych diagnozie Holocaustu i postawom ludzkim przyjmowanym w obliczu skrajnego zagrożenia.”
Cecylia Pawlik-Kądziołka,
Koordynatorka szkolnego wolontariatu w PZS nr 1 w Trzebnicy

.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Aktualności - Wrocław. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem − 2 =

*