Urszula Majkrzak

„Pod koniec 2009 roku p. Ula i Jacek Bednarek ogłosili nabór do wolontariatu seniorów. Znalazłam się wśród osób chętnych do uczestnictwa w nim gdyż zawsze interesowałam się turystyką, szczególnie zagraniczną, a tu pojawiła się taka możliwość. Po testach językowych zakwalifikowałam się do jednej z grup. Uczyliśmy się języka angielskiego ponieważ był on językiem roboczym projektu. Nauka języka miała wiele walorów: małe grupy oraz ciekawe metody nauki. Po około pół roku coraz łatwiej porozumiewaliśmy się w tym języku. Zaproponowano nam wyjazdy do 3 krajów: Turcji, Francji  i na Litwę. Ja zdecydowałam się na wyjazd do Turcji. We wrześniu wraz z dwoma osobami pojechaliśmy do Ankary, stolicy Turcji. Przed wyjazdem na zajęciach komputerowych próbowaliśmy pisać blogi i zakładaliśmy sobie konto „skype”. W Ankarze przede wszystkim ćwiczyliśmy język angielski, gdyż wszystkie kontakty odbywały się w tym języku. Grupa wolontariuszy tureckich pomogła nam w aklimatyzacji w ich kraju. Dzięki nim poznaliśmy warunki życia mieszkańców i zwyczaje zupełnie inne od europejskich. Żywiliśmy się w domach i w restauracjach, gdzie poznawaliśmy turecką kuchnię. Przez tydzień uczestniczyliśmy w międzynarodowych warsztatach dotyczących kataklizmów i nałogów nękających współczesna ludzkość. Braliśmy udział w zajęciach w szkole dla dzieci nie niedosłyszących. Poznaliśmy też artystę, malarza Mustafa Aladaga, pod kierunkiem którego przez kilka dni malowaliśmy obrazy. To było bardzo ciekawe doświadczenie dla mnie.

Po powrocie zajmowałam się obsługą gości zagranicznych. W grudniu zeszłego roku towarzyszyłam naszym gościom z Turcji a w kwietniu wolontariuszom z Francji jako przewodnik w muzeum  miejskim i mogłam praktycznie używać języka angielskiego tym razem we Wrocławiu. Podczas spotkań towarzyskich przekazywaliśmy gościom wiedzę o naszych zwyczajach, kulturze,  o Wrocławiu i o Polsce. Udział w wolontariacie międzynarodowym jest dla mnie bardzo ciekawym doświadczeniem. Poznaję dużo ludzi z innych krajów i ich kulturę oraz zwyczaje , mam  też możliwość  szlifowania języka angielskiego.”

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opinie wolontariuszy - wolontariat seniorów 2010-2014. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × cztery =

*