Nagła zmiana

[iframe width=”560″ height=”315″ src=”http://www.youtube.com/embed/XeEZtkJ8CdQ” frameborder=”0″ allowfullscreen]

Dosyć masz schematycznego życia, ciągłego pośpiechu, nieustannego braku czasu, nudnej pracy?

Joanna Narajchowska pracowała w korporacji w Trójmieście.  Do Tary przyjechała na miesiąc, na wolontariat. Uznała, że traperskie życie na łonie natury i pomoc zwierzętom to coś dla niej. Podjęła więc ryzyko i dzięki temu jej życie zmieniło się diametralnie. Być może zamieszka w Tarze na zawsze.

Świątek, piątek czy niedziela – wolontariuszy czeka pobudka o świcie. Karmienie koni i wyprowadzanie ich na pastwiska, ale też sprzątanie terenu, łatanie dachów, budowanie płotów – to codzienne obowiązki. Trudna praca? Krzysztof Szynklosz mówi, że przyjemna, głównie ze względu na kontakt z końmi.

Jeśli i dla Ciebie może to być przyjemne, warto wiedzieć, że Fundacja Tara wciąż czeka na wolontariuszy.

Zaszufladkowano do kategorii Program Wolontariusze | Dodaj komentarz

Okno na świat

[iframe width=”560″ height=”315″ src=”http://www.youtube.com/embed/rrv1SGBqIdA” frameborder=”0″ allowfullscreen]

Ginette i Michele Lemercier w Polsce pracują z niepełnosprawnymi. Pomagają  im w zajęciach manualnych a niepełnosprawni uczą ich polskich słów. W czasie wolontariatu w Młodzieżowym Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjnym „Kleks” we Wrocławiu integracja francuskich wolontariuszy i polskich podopiecznych zaszła naturalnie, dzięki wspólnie przeżywanej codzienności. Naturalna też jest tolerancja dla inności – tej narodowej i tej intelektualnej.

Obie strony stanowią dla siebie okno na świat. Ginette i Michele poznają świat. Haiti, Afryka Centralna, Burkina Faso, Komory, Kongo, Polska – te kraje zwiedzili w czasie swej aktywności wolontariackiej.

A jak to wygląda z perspektywy niepełnosprawnych? Jedna z podopiecznych „Kleksa” mówi: „Przychodzi do nas ktoś z innego świata, z tego drugiego. Przychodzą ci, którzy nam pomagają wewnętrznie.  To dla nas ważne. To jest jakby okno. Jakby ściana mogła się otworzyć raz na jakiś czas.”

Niesamowite, prawda?

Zaszufladkowano do kategorii Program Wolontariusze | Dodaj komentarz

Szpadel – jest? Jest!

Wiosna – jest?

Przydział zadań – jest.

I misja. Jest.

Tak oto uzbrojeni: w szpadle, żonkile i ciastka, z piosenką na ustach, dziarskim krokiem wyruszyli – wolontariusze z Gimnazjum nr 34 we Wrocławiu. By wnieść moc, radość i uśmiech pacjentom Hospicjum Bonifratrów im. św. Jana Bożego. Jedyną słabością młodych siłaczy mogły być łzy. Ale o tych Agnieszka Żak, opiekunka Szkolnego Klubu Wolontariusza,  mówi, że są piękne i bać się ich nie należy.

Zobacz uczniów gimnazjum w działaniu. Zobacz, jakie efekty daje podjęty przez nich wysiłek.

[iframe width=”560″ height=”315″ src=”http://www.youtube.com/embed/O4F-10A8utk” frameborder=”0″ allowfullscreen]

Zaszufladkowano do kategorii Program Wolontariusze | Dodaj komentarz

Inwestuj w siebie – pomagaj innym!

[iframe width=”560″ height=”315″ src=”http://www.youtube.com/embed/fVR9XK2LK6w” frameborder=”0″ allowfullscreen]

Maliny z ogrodu, domowe wypieki, sałatki à la Marta Gessler i kwiaty. Za każdym razem, gdy jadą w odwiedziny do hospicjum w Będkowie, uczniowie ze Żmigrodu wkładają wiele serca w przygotowania. Tyle krzątaniny i troski, a wszystko po to, by chorzy choć na chwilę zapomnieli o cierpieniu. By uśmiech na ich twarzach gościł choć podczas jednej śpiewanej razem piosenki.

Wolontariat wpływa też na tych, którzy pomagają – współpraca nauczycieli i uczniów buduje dobrą atmosferę w szkole: mniej formalną i bardziej rodzinną. Pozwala pochwalić się talentami innymi, niż naukowe: kulinarnymi, muzycznymi, organizacyjnymi. Pomaga także nabyć ważnych umiejętności  przydatnych w pracy zawodowej: otwartości na dialog czy empatii. O zdobywaniu doświadczenia zawodowego otwarcie mówi Beata Wyrzykowska z Powiatowego Zespołu Szkół w Żmigrodzie, doradca zawodowy: „Wolontariat jest pięknym, altruistycznym sposobem na szukanie pracy.” Uważa, że bezpłatna pomoc innym to ważna informacja dla pracodawców: jeśli ktoś umie uczciwie i z oddaniem pracować za darmo, tym lepiej będzie wykonywał swoje obowiązki za pieniądze.

Zaszufladkowano do kategorii Program Wolontariusze | Dodaj komentarz

Szaleństwo! Albo… misja?

[iframe width=”560″ height=”315″ src=”http://www.youtube.com/embed/iq-5v44H15Y” frameborder=”0″ allowfullscreen]

Koorydantkorka wolontariatu z Gimanzjum nr 1 we Wrocławiu, Bożena Drab, na pytanie Oli Rusiniak o prywatną definicję wolontariatu wybucha śmiechem i bez wahania mówi, że to szaleństwo. Po sekundzie dodaje, że może to jednak misja?

Nie sposób… nie zgodzić się z tą opinią. Wolontariat jest w pewnym sensie szaleństwem. Robić coś dla innych, bezinteresownie, bez zarobków, rezygnując z wolnego czasu lub komfortu?

Jest też misją. Bo dzięki niemu świat (choć dla jednej konkretnej osoby) staje się odrobinę lepszy. Realizuje się marzenie o społeczeństwie obywatelskim, rośnie zaufanie społeczne.

Wolontariat jest też ryzykiem, które podejmujemy. Ryzykiem zmiany, która może się w nas stać dzięki pomocy innym, dzięki kontaktowi z potrzebującym.

Ale wolontariat to przede wszystkim spotkanie z drugim człowiekiem; spotkanie, które ubogaca obie strony:  uczy samodyscypliny i odpowiedzialności, zaufania, słuchania innych, zrozumienia. Pozwala poznać cudzą wrażliwość i inne spojrzenie na świat.

Zaryzykujesz?

Zaszufladkowano do kategorii Program Wolontariusze | Dodaj komentarz

Zostań wolontariuszem. Nauczysz się… gotować

[iframe width=”560″ height=”315″ src=”http://www.youtube.com/embed/hnopyKdK88I” frameborder=”0″ allowfullscreen]

Natrudzić muszą się nieźle. Nie dość, że chcą pomagać innym, to wcześniej, przez cały rok, trzeba przygotowywać się do wolontariatu: zdobyć wiedzę o miejscu wyjazdu, ludziach i ich kulturze oraz pomóc w szukaniu finansów. Tam, na Syberii, też łatwo nie jest:  pomaga się przy budowie boisk i przedszkoli. Z prac lżejszych można wymienić malowanie ścian i prostowanie gwoździ.

Śpi się na podłodze. Posiłków nikt nie podaje, gotować trzeba samodzielnie. I to nie tylko dla siebie, dla dwudziestu osób…

Ale! Warunki nie są najważniejsze Ważne jest, że wolontariat jest PRZYGODĄ, być może największą przygodą w życiu. Jest też okazją do samorozwoju, sprawdzenia siebie i przeżycia czegoś niesamowitego. Pozwala na poznawanie nowych ludzi i ciekawych kultur. A satysfakcja – zgodnie z tym, co mówi Adrian Kowalczyk, wolontariusz – jest olbrzymia i daje poczucie sukcesu.

Obejrzyj film –  poznaj tajniki wolontariatu w parafii św. Jana Chrzciciela w Bijsku, o którym opowiadają uczniowie Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu.

Zaszufladkowano do kategorii Program Wolontariusze | Dodaj komentarz

Tour z wolontariatem: stacja stolica

 

 

Tour de Europe

 

W dniach 1- 14 września 2011 roku nieopodal Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odwiedzić można było Pawilon Europejskiego Roku Wolontariatu 2011. Pawilon ten, jeżdżąc przez kraje wspólnoty europejskiej, promuje bezinteresowne działanie na rzecz innych – stanowi przestrzeń spotkania, rozmów i wymiany pomysłów na temat wolontariatu.

Nie zabrakło tam Dolnoślązaków  – w dniach 7 i 8 września 2011 Pawilon odwiedziło 38 wolontariuszy – seniorów. W tym czasie tematami, którym poświęcano szczególną uwagę, był wolontariat pracowniczy oraz wolontariat seniorów – i w związku z tym 8 września obchodzono Święto Wolontariatu Seniorów. Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Cha cha Czesława, czyli wolontariat podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

Wczoraj. Dziś. Jutro

Zaczęło się od podróży w przeszłość: seniorzy i młodzież z wrocławskiego Gimnazjum numer 28 mieli szansę na poznanie historii własnych nazwisk podczas warsztatów pt.: „Genealogiczne wycieczki z nazwiskiem” prowadzonych przez prezesa Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego, Grzegorza Mendyka. Głównym narzędziem pracy był  „Słownik imion współcześnie używanych” redakcji Kazimierza Rymuta. Uczestnicy ze zdziwieniem odkryli, że jednym z tropów do poznania korzeni rodzinnych mogą być zapisy archiwalnych dzienników pokładowych statków, które przewoziły emigrantów z Europy do Nowego Jorku. Największym bogactwem jednak jest pamięć członków rodziny, dlatego pan Grzegorz zachęcał do uważnego słuchania familijnych opowieści.

Dołączenie do społeczności internetowej – to z kolei krok w przyszłość, który został wykonany przez o(d)pornych. Jak założyć konto na Facebooku, jak załączyć zdjęcia? – tego dowiedzieli się uczestnicy zajęć prowadzonych przez Marcina Sasa-Szymańskiego, administratora naszej strony internetowej, podczas zajęć „Facebook dla o(d)pornych”.

Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Pola Nadziei

W minionym tygodniu wolontariusze z Zespołu Szkół Ekonomiczno – Administracyjnych sadzili żonkile na terenie szkoły w ramach akcji „Pola Nadziei”.

 

Mamy nadzieję, że dzięki ich pracy na wiosnę zakwitnie nadzieja w postaci dwustu słonecznych kwiatów, dzięki czemu uda się sprawić, że czas pacjentów hospicjów będzie trochę lepszy, tymczasem zachęcamy do obejrzenia zdjęć dokumentujących akcję.

Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Motylem być choć przez chwilę…

Stowarzyszenie Semper Avanti zaprasza Cię na spotkanie, które pozwoli Ci na chwilę… poczuć się motylem.

Dnia 26 października 2011 – czyli już w najbliższą środę – w godzinach 11.00 – 13.00 odbędą się warsztaty TAŃCÓW MACEDŃSKICH prowadzone przez wolontariusza z Macedonii, działającego we Wrocławiu w ramach Europejskiego Wolontariatu Społecznego – Akcji 2. Programu „Młodzież w Działaniu”.
Zainteresowanych udziałem w warsztatach prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny: 71/359-75-00 lub e-mailowy: biuro@sektor3.wroclaw.pl.

Przyjdź – zatańcz!

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz