Aby podziękować za wsparcie

O Ani można powiedzieć wiele, bo wiele robi na rzecz innych. Co roku organizuje imprezę turystyczno-rekreacyjną dla dzieci szkół podstawowych i gimnazjów „Szlakiem wrocławskich krasnoludków” – prowadzi wtedy zabawy i przygotowuje catering. Niejednokrotnie zbierała żywność w ramach zbiórek Banku Żywności („Pogotowie Św. Mikołaja” i przedświąteczne zbiórki żywności). Kwestowała w Dniu Papieskim i włączyła się w organizację charytatywnego koncertu dla pacjentów dziecięcego hospicjum. Ostatnio zgłosiła się do akcji „Szlachetna Paczka” i została koordynatorką działań w jednej z wrocławskich dzielnic. Wraz z  koleżanką prowadziła Świąteczny Koncert Charytatywny.

Ania lubi także kontakt z ludźmi – i to nie tylko z tymi najmłodszymi! O jej umiejętnościach współpracy z osobami w różnym wieku świadczyć może fakt, że nie tylko wspiera rozwój dzieci ze świetlic środowiskowych „Tobiaszki” i „Iskierka”: stara się rozstrzygać problemy i konflikty, organizuje zabawy, pomaga w odrabianiu lekcji,  ale podjęła też wolontariat w Stowarzyszeniu Pomocy Samotnym Matkom i Dzieciom. Poza tym od dwóch lat odwiedza starszą panią podczas świąt a na co dzień dba o to, by jej podopieczna zjadła ciepły posiłek i przynosi jej ze stołówki szkolnej obiady – w podobny sposób zajmuje się (od grudnia) niewidomą panią, dla której robi też zakupy i sprząta.

Pomimo własnych problemów, nieustannie szuka tych, którym by mogła pomóc. Została laureatką konkursu „Wolontariusz z pasją”. Jest wytrwała i konsekwentna.

Zaszufladkowano do kategorii Ośmiu wspaniałych | Dodaj komentarz

Ciekawsze życie ze szczerbatymi buziami

Od sześciu lat jest wolontariuszką. Emilia pracuje z dziećmi w wieku przedszkolnym, współtworzy i współprowadzi warsztaty dla młodzieży, wspiera WOŚP i Uniwersytet Dzieci we Wrocławiu a dla podopiecznych Fundacji „Na krańcu tęczy” organizuje zbiórki zabawek, książek i gier.  Poza tym bardzo aktywnie działa na rzecz Świetlicy Wiejskiej w Piławie: prowadzi autorskie warsztaty plastyczne dla grupy piętnastu osób w wieku 5-10 lat. Dzieci ją uwielbiają!

W ubiegłym roku zdobyła tytuł „Piławskiej Gwiazdy Roku” w kategorii Wolontariusz Roku. W ramach programu „Meloman na wsi” jeździła z dziećmi jako opiekunka do Filharmonii Wrocławskiej a potem prowadziła konkursy ugruntowujące wiedzę muzyczną maluchów. Uczyła ich grać na gitarze i keyboardzie oraz prowadziła zajęcia dogoterapeutyczne. Teraz przygotowuje do felinoterapii swojego kota Maćka.

– Tak niewiele potrzeba, aby innym żyło się lepiej – twierdzi Emi – pomaganie nie jest trudne, jest bezcenne.

Emilia była przedstawicielką Wrocławia podczas eliminacji ogólnopolskich i została jedną z Ośmiu Laureatów Polski, ogłoszonych w czerwcu 2011 r.

Zaszufladkowano do kategorii Ośmiu wspaniałych | Dodaj komentarz

JAK SIĘ BAWIĆ, TO SIĘ BAWIĆ

22 października 2011r. w naszej szkole odbyły się warsztaty dla wolontariuszy, podczas których uczyliśmy się jak bawić się z przedszkolakami. Zajęcia prowadziła pani Anna Frątczak ze Stowarzyszenia „Nowa Rodzina” we Wrocławiu. Uczyliśmy się poprzez zabawę, co było bardzo przyjemne. Dowiedzieliśmy się, jakie zajęcia są odpowiednie dla trzylatków, a jakie dla starszaków. Nauczyliśmy się wymyślać zabawy z wykorzystaniem różnych rekwizytów. Najbardziej kreatywna okazała się nasza koleżanka Laura, która podczas prezentacji zabaw z wykorzystaniem pacynek doprowadziła wszystkich do łez i bólu brzucha (oczywiście ze śmiechu). Trenerka stwierdziła po zajęciach, że prowadziła warsztaty w wielu miejscach, ale nigdzie tak się nie uśmiała. LAURA, jesteś wielka, gratulujemy!!! Dzięki Tobie będziemy niezapomniani.

 

(tekst pochodzi ze strony Gimnazjum im. Aleksandra Kamińskiego w Bierutowie, http://gimbierutow.szkolnastrona.pl/)

 

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Wiwat wideoteka!

Informujemy,  że w zakładce „Wideoteka Wolontariatu” umieszczane są kolejne odcinki programu dokumentalnego „Wolontariusze”.
Zachęcamy do ich obejrzenia oraz do śledzenia programu na bieżąco – emitowany jest w każdy czwartek o godzinie 17:40 w programie TVP3 Wrocław.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

„Wolontariusze”

Telewizyjny program dokumentalny o wolontariuszach z Dolnego Śląska to kilkunastominutowa opowieść, która pozwala zobaczyć, na jak wiele różnych sposobów można pomagać innym.
Program emitowany jest w każdy czwartek o godzinie 17:40 w programie TVP3 Wrocław. Odcinki wcześniejsze można obejrzeć na naszej stronie internetowej – zachęcamy.

Zaszufladkowano do kategorii Program Wolontariusze | Dodaj komentarz

KLUB WOLONTARIUSZA z Gimnazjum 34 podczas Miejskich Dni Wolontariatu

W dniach 26-30 września 2011 Klub Wolontariusza z Gimnazjum 34 uczestniczył w organizacji MIEJSKICH DNI WOLONTAIATU (na zdjęciu – Ola, Dominika, Renata oraz Maria – wolontariuszki z klasy 2a).

Na Wyspie Słodowej – w miejscu akcji – zgromadzili się nie tylko przedstawiciele i wolontariusze z rozmaitych instytucji, stowarzyszeń i fundacji, ale także osoby zainteresowane pomocą na rzecz potrzebujących. Dzięki prezentacjom, warsztatom oraz wspólnym rozmowom, zarówno z wolontariuszami, jak i ekspertami zajmującymi się na co dzień wolontariatem, wszyscy zainteresowani mogli dowiedzieć się, w jaki sposób można włączyć się w działania na rzecz innych. Miejskim Dniom Wolontariatu towarzyszyło również oficjalne otwarcie nowej siedziby i witryny internetowej Miejskiego Centrum Wolontariatu.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Można z nimi konie kraść

[iframe width=”560″ height=”315″ src=”http://www.youtube.com/embed/6AP597qOT_g” frameborder=”0″ allowfullscreen]

Wolontariusze ze świetlicy środowiskowej „Źródełko”, działającej w Parafii św. Jadwigi Śląskiej we Wrocławiu, nie są sztywniakami i kujonami – jak stereotypowo myśli się o tych, którzy pomagają innym. Ksiądz Jarosław Filipiak, opiekun świetlicy i wikary parafii, przyznaje nawet, że zdarzają się wśród nich łobuziaki, choć uważa, że w czasie działania dla innych młodzi ludzie potrafią wykrzesać z siebie niesamowite dobro. Dodaje, że z takimi ludźmi można konie kraść.

Są dobrymi liderami – bez problemu radzą sobie z prowadzeniem zajęć dla dużych grup dzieci, dzielą się swoimi talentami podczas kółek zainteresowań, pomagają w lekcjach. Wspierając innych, rozwijają swoje zdolności – a o to właśnie w życiu chodzi: by być dla innych i by spełniać siebie.

Zaszufladkowano do kategorii Program Wolontariusze | Dodaj komentarz

– Pięknie mówisz po polsku

[iframe width=”560″ height=”315″ src=”http://www.youtube.com/embed/wz-h2ubxupc” frameborder=”0″ allowfullscreen]

– To z nimi ćwiczyłem – Emilien Rodriguez w rozmowie z Olą Rosiak przyznaje, że podopieczni z Dolnośląskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży z MPDz „Ostoja” pomogli mu w nauce języka polskiego. Nauczyli go też czegoś jeszcze – pięknie śpiewa piosenkę „Szła dzieweczka do laseczka”.

Emilien przyjechał do Polski na rok w ramach Europejskiego Wolontariatu Społecznego – postanowił zdobyć doświadczenie przed ustatkowaniem się i zdobyciem stałej pracy. Dzięki wyjazdowi zwiedza Polskę, poznaje nowych ludzi i uczy się języka polskiego – jednego z najtrudniejszych języków świata. Do „Ostoi” wnosi nowe życie i świeże pomysły. Zyskuje więc wolontariusz, podopieczni i kadra „Ostoi”.

 

Zaszufladkowano do kategorii Ośmiu wspaniałych | Dodaj komentarz

Moda na wolontariat?

[iframe width=”560″ height=”315″ src=”http://www.youtube.com/embed/pB4fn2oPlIM” frameborder=”0″ allowfullscreen]

– Oprócz edukacji, ważne jest wychowanie – mówi Róża Puławska, dyrektor Gimanzjum w Goczałkowie.
I choć przede wszystkim rodzina jest miejscem, w którym powinno się kształtować postawy obywatelskie i społeczne oraz zdolność empatii, jest to także zadaniem szkoły. Jedną z najskuteczniejszych dróg, by pomóc młodym ludziom w nabyciu tych umiejętności, jest wolontariat.

W Goczałkowie uczniowie mogą zaangażować się w działania różnego typu: pomoc w domu seniora, w domu dziecka, w stowarzyszeniach zajmujących się porzuconymi zwierzętami.
Ostatnią inicjatywą było sprzątanie polskich cmentarzy na dawnych Kresach Wschodnich na terenie Ukrainy: we Lwowie i w Gródku Jagiellońskim. Taki wolontariat to także lekcja patriotyzmu i spotkanie z historią.

Ten odcinek programu porusza jeszcze jeden ważny temat: opowiada o konferencji młodzieżowej „Moda na wolontariat? Perspektywy i trudności w rozwoju wolontariatu lokalnego”, która odbyła się 23 maja 2011 roku w Trzebnicy. Celem spotkania, zorganizowanego przez Wrocławskie Centrum Wolontariatu, było pokazanie, że wolontariat jest czymś wartościowym oraz zastanowienie się, jak uniknąć realnych i potencjalnych trudności, by zwiększyć skuteczność działań tych, którzy chcą robić coś dla innych.

Zaszufladkowano do kategorii Program Wolontariusze | Dodaj komentarz

Styl życia

[iframe width=”560″ height=”315″ src=”http://www.youtube.com/embed/P9X2x2x_Lz4″ frameborder=”0″ allowfullscreen]

Zuzanna Blin traktuje wolontariat jako coś zwyczajnego. To jej styl życia, sposób spędzania wolnego. Podjęła go między innymi po to, by poznać ludzi i tym samym oswoić całkiem obce  i anonimowe miasto, w którym zamieszkała po rozpoczęciu studiów.

– Jestem wolontariuszką. Bycie wolontariuszem to jest fajna funkcja – mówi Zuzanna.  Wspieranie pani Haliny traktuje jako znajomość, a to, że pomaga, jest czymś naturalnym.

Zuza zabiera panią Halinę na lody do galerii handlowej i na spacery. Przed jej pojawieniem się pani Halina trzy lata nie wychodziła z domu.

– Czy zdajesz sobie sprawę, jak bardzo pozytywnie wpłynęłaś na życie pani Haliny, wniosłaś nową jakość? – pyta prowadząca program, Ola Rusiniak.

– Bardzo mi miło – kwituje Zuza te słowa.

 

Zaszufladkowano do kategorii Program Wolontariusze | Dodaj komentarz