Wolontariat Młodzieżowy „My dla świata” – Klaudia Kanownik

Jest uczennicą II klasy Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza.

Klaudia wspomina: „Z wielu wizyt w hospicjum zapamiętałam pewną sympatyczna panią. Ma takie ładne imię – Genowefa. Nie było by w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że pani ta poprosiła, bym do niej zwracała się babciu Gieniu.
Przyjęłam to z radością. Ponoć przypominam tej pani jej wnuczkę – Kamilę, która jednak przyjeżdża tam niezwykle rzadko. Babcia Gienia bardzo mnie polubiła i prosi żeby przyjeżdżała jak najczęściej. Robię to z radością. Sprawia mi to autentyczną przyjemność”.
Kamila jeździ do hospicjum, kiedy tylko czas na to pozwala. Zdarza się jednak, że idzie do pokoju znanej jej dobrze osoby, a tam – na tym samym łóżku jest już ktoś inny… Domyśla się, co się stało. Jest jej przykro, bo traktuje to odejście jak śmierć kogoś bardzo bliskiego.

Uważa, że dzięki wolontariatowi stała się bardziej dorosła, a jej rodzice są bardzo zadowoleni, że ich córka angażuje się w taką pomoc. Jej tata ma taką rodzinę, że wszyscy sobie pomagają wzajemnie i on sam też jest bardzo wrażliwy na krzywdę ludzką. Pracuje w hospicjum, jako kierowca karetki. Gdy przywozi kogoś do hospicjum, to po drodze z tą osobą rozmawia, stara się ją pocieszać… Zdarza się jednak, że kiedy przychodzi tam ponownie po kilku dniach, tego człowieka już nie ma. Jest mu z tego powodu zawsze bardzo przykro i zawsze o tym długo rozmawia z Klaudią. Obydwoje bardzo dobrze się w tych kwestiach rozumieją.
Klaudia mówi z ożywieniem: „Dzięki wizytom w hospicjum wiem, że jestem komuś potrzebna, że nie żyję tylko dla siebie, mam czas dla innych i czuję, że życie ma sens.
Czasem moi koledzy dziwią się, że „marnuję czas” na takie działania, a ja im wtedy odpowiadam, że to lubię i nie mam zamiaru żyć tylko po to, by się ciągle bawić”.
Klaudia ma swoją ulubioną dyscyplinę sportową: siatkówkę. Trenuje aktualnie w sekcji młodzików. Na jednym z obozów sportowych ćwiczyli na ścianie wspinaczkowej, a ona zeszła z niej – nie tak jak wszyscy, tylko głową w dół. Trener był nieco zaskoczony, ale powiedział jej wtedy, że jest pająkiem i tak już to przezwisko zostało!

Na zakończenie naszego spotkania mówi: „Lubię wyzwania, niczego się nie boję, chciałabym kiedyś grać w reprezentacji i mieć szczęśliwą rodzinę”..

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii, Sylwetki wolontariuszy | Dodaj komentarz

Świąteczny Kiermasz Rękodzieła

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na Świąteczny Kiermasz Rękodzieła, który odbędzie się 16 kwietnia w Arkadach Wrocławskich (POZIOM 0) w godzinach 12:00 – 19:00.

Będzie można na nim nabyć ręcznie robione świąteczne upominki (ceramiczne baranki, kurczaki, zajączki) ale nie tylko, poniewaz wsród sprzedawanych prac znajdą sie ciekawe propozycje z malarstwa czy grafiki. Autorami wszystkich prac są dzieci i młodzież że świetlicy „Tęcza”, prace te powstały na warsztatach plastycznych prowadzonych przez Wrocławskich Artystów Plastyków. W Arkadach Wrocłwkich w najbliszych dniach, również będzie można zobaczyć wystawę pokazującą calą działalność artystyczna naszej placówki.

Całkowity dochód z kiermaszu przeznaczony będzie na kolonie dla dzieci ze Świetlicy Środowiskowej „Tęcza”..

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności, Aktualności - Wrocław | Dodaj komentarz

„Wyraź się” i wygraj

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji i serwis GazetaEdukacja.pl organizują konkurs na esej o wolontariacie. Do wygrania są atrakcyjne nagrody – aparat cyfrowy, dysk zewnętrzny oraz odtwarzacz mp3. Praca powinna mieć długość maksymalnie 8000 znaków i powinna zostać wysłana do 4. maja 2011r.
Więcej informacji oraz tematy konkursowe na stronie organizatora

.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności, Aktualności - Wrocław | Dodaj komentarz

Program telewizyjny „Wolontariusze”

Mamy ogromną przyjemność zaprosić Was do obejrzenia nowego programu telewizyjnego „Wolontariusze” – tworzonego dla Was i z myślą o Was. Będzie to seria dwudziestominutowych reportaży dokumentalnych traktujących o wolontariuszach i ich działaniach. Program będzie emitowany w TVP 3 Wrocław co tydzień w czwartek o godzinie 17.40. Pierwszy odcinek już w tym tygodniu!

Na początek przedstawimy grupę wolontariacką z gimnazjum nr 34, którzy prowadzą wolontariat hospicyjny. Razem z młodymi wolontariuszami odwiedzimy podopiecznych Hospicjum Ojców Bonifratrów we Wrocławiu.

Wy także możecie mieć wpływ na kształt naszego programu! Jeśli aktywnie uczestniczycie w wolontariacie, macie pomysły na tematy, które warto poruszyć – skontaktujcie się z nami na adres program@wolontariusz.org.

.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności, Aktualności - Wrocław | Dodaj komentarz

Dzień aktywności

Dzień aktywności społecznej odbywa się po raz pierwszy 23 marca 2011 roku w Szkole ALA. Jest to inicjatywa ALA (Autorskie Licea Artystyczne i Akademickie we Wrocławiu) oraz POK-u (Pozarządowy Ośrodek Kariery) w ramach projektu Młodzież Aktywna Społecznie.

Ideą tego dnia jest przybliżenie młodzieży szkolnej różnych form działalności pozarządowej oraz zachęcenie do aktywnego udziału w życiu społecznym. Tego dnia odbędą się warsztaty, spotkania, prezentacje, projekcie, wystawa – a wszystko łączy tematyka społecznego zaangażowania.

Zapraszamy do aktywnego udziału.

Pobierz program  imprezy.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności, Aktualności - Wrocław | Dodaj komentarz

Oławskie Centrum Wolontariatu

Oławskie Centrum Wolontariatu zaprasza wszystkie osoby zainteresowane pomaganiem innym do zapoznania się z ofertą naszego biura!! Zachęcamy do odwiedzania Centrum, lub też napisania meila! Zawsze odpowiemy i pomożemy znaleść wam coś odpowiedniego:) Aktualnie poszukujemy osób, które byłyby chętne do udzielania korepetycji dzieciom z rodzin zastępczych!

Oławskie Centrum Wolontariatu
otwarte pon.,wt. 15-19
ul. Młyńska 12a Oława
e-mail: olawa@wolontariusz.org

.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności, Aktualności - Oława | Dodaj komentarz

Konferencja Pamiętaj, dajesz przykład

Już niedługo, 18. marca o godzinie 14.00 w Niepublicznej Wyższej Szkole Medycznej odbędzie się konferencja z okazju obchodów narodowego dnia życia „Pamiętaj, dajesz przykład.
Wystąpienia i prelekcje:
Wolontariat – naiwność, czy heroizm– p. Jacek Bednarek – Stowarzyszenie Nowa Rodzina, Wrocławskie Centrum Wolontariatu
Przekraczać granice. Salezjański Wolontariat Misyjny– ks. Jerzy Babiak
Wolontariat bez granic– wolontariusz EVS
Wolontariat seniorów-możliwości i ograniczenia– dr Walentyna Wnuk, przewodnicząca Wrocławskiej Rady ds. Seniorów
Senior w poszukiwaniu spełnienia. Idea Klubu Seniora Wolontariusza. – p. Urszula Lubecka, koordynator Klubu Seniora Wolontariusza, członek Wrocławskiej Rady ds Seniorów.
Wolontariat międzypokoleniowy– p. Monika Kordylewska, koordynator wolontariatu w Gimnazjum nr28
Wolontariat sposobem na życie– Marcelina Czekurłan, absolwentka NWSM
Psychologia relacji człowiek-zwierzę towarzyszące– P. Marcin Wierzba, P. Barbara Borzymowska, przedstawiciele Centrum Przyjaznych Relacji Ludzie- Zwierzęta „Audiatur”.
WOPR jako forma działalności charytatywnej– Andrzej Pawlukanis –  Szef Grupy Operacyjnej Dolnośląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego
Zabiegi pielęgnacyjnewykonywane przez Słuchaczki Policealnego Studium Zawodowego nr 1 pod kierunkiem P. mgr Joanny Szulgenii – Próchniak (sala 104)

W programie również:
Wystawa tematyczna (sala 205)
Możliwość wzięcia udziału w pokazie makijażu permanentnego przygotowanym przez p. Magdalenę Desperat i p. mgr Joannę Szulgenię-Próchniak (sala 104, godz. 15:00)

W związku z przystąpieniem naszej Uczelni do akcji NAKRĘTKA uprzejmie prosimy o przyniesienie wszelkiego rodzaju plastikowych nakrętek np. po opakowaniach z napojów, kawy, kosmetyków, chemii… Pojemnik na nakrętki wystawiony będzie w holu Uczelni.

 .

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności, Aktualności - Wrocław | Dodaj komentarz

DRODZY WOLONTARIUSZE

PRZYWITAJCIE NOWY ROK W NASTROJU RADOŚCI! NIECH WAM ONA TOWARZYSZY KAŻDEGO DNIA TAK, ABYŚCIE MOGLI JĄ ROZSIEWAĆ WŚRÓD LUDZI, KTÓRYM POMAGACIE NA CO DZIEŃ. NIECH HASŁO ROKU 2011 „BĄDŹ WOLONTARIUSZEM! ZMIENIAJ ŚWIAT I SIEBIE!” OGŁOSZONEGO PRZEZ KOMISJĘ EUROPEJSKĄ ROKIEM WOLONTARIATU JESZCZE BARDZIEJ UMACNIA WAS W PRZEKONANIU, ŻE WARTO DAWAĆ INNYM KAWAŁEK SIEBIE. SPEŁNIENIA MARZEŃ I WELU WSPANIAŁYCH PRZEŻYĆ!

.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności, Aktualności - Wrocław | Dodaj komentarz

Noworoczne zmiany

Zbliża się Nowy Rok, a wraz z nim – zmiany na naszej stronie. Mamy nadzieję, że przypadnie Wam do gustu nowy, odświeżony i bardziej „nowoczesny” wygląd strony orazforum, które jest już dużo wygodniejsze w użytkowaniu, niż poprzednio. Wszystkie umieszczone po zmianach zdjęcia (oraz niektóre starsze), można od teraz oglądać w powiększeniu – wystarczy kliknąć na wybrane zdjęcie, zaś artykuły z większa ilością zdjęć będą posiadały swoje galerie. Zapraszamy do nadsyłania Waszych własnych notatek i zdjęć z wydarzeń i akcji, którymi chcecie się pochwalić.

Wraz z wprowadzeniem zmian, uruchamiamy też nowy dział poświęcony w całości aktywnie działającym wolontariuszom i wolontariuszkom. Można w nim znaleźć stworzone przez Urszulę Lubecką sylwetki osób, które na co dzień bezinteresownie pomagają innym. Na dobry początek zapraszamy do zapoznania się z czterema takimi sylwetkami, warto jednak zaglądać do tego działu częściej, bowiem w styczniu regularnie pojawiać się będą kolejne opisy! Aby obejrzeć sylwetki wolontariuszy, należy z menu po lewej stronie wybrać działNasi wolontariusze.  Życzymy rzyjemnej lektury!

.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności, Aktualności - Wrocław | Dodaj komentarz

Relacja wolontariuszy z warsztatów w Jeleniej Górze

We wtorek 22 grudnia 2010 r. mieliśmy możliwość uczestniczenia w warsztatach dla wolontariuszy naszej szkoły. Uczniowie byli podzieleni na grupy: dziennikarską i społeczno-kreatywne prowadzone przez różnych trenerów. Naszą grupą zaopiekowała się sympatyczna i uśmiechnięta Pani Ewelina. Zajęcia były prowadzone w sposób luźny , bez zbędnych wykładów , a co najważniejsze były zadania praktyczne – co pozwalało na głębsze zrozumienie przekazywanych nam informacji. Najpierw zintegrowaliśmy się , poznając się bliżej. Nasza trenerka, Ewelina – bo tak kazała do siebie mówić, jest bardzo doświadczoną osobą ,jeżeli chodzi o wolontariat. Wiele można było wynieść, z jej opowiadań życiowych, co bardzo nas motywowało do dalszej pracy nad sobą. Zajęcia były bardzo przemyślane, ponieważ odbywały się w sposób naturalny, bez wywierania presji, każdy mógł wypowiedzieć się i wyrazić swoją własna opinię, bądź emocje. Ewelina pokazała nam także, że `można uczyć się bawiąc` w dobrym tonie żartu i zabawy. Spotkanie przebiegało bardzo sprawnie przez co nie było czasu na nudę. Jej praktyczne zajęcia pobudziły naszą kreatywność i zachęciły do pomocy innym ludziom. Zrozumieliśmy , iż dając małą cząstkę siebie , dajemy nadzieję i szansę na lepsze jutro. Nasza pomoc jest dla innego człowieka niczym światło, w które przez chwile może spojrzeć. Ewelina opowiedziała nam ,że ludzie , którzy kiedyś otrzymali pomocną dłoń niosą ją innym, ponieważ w ten sposób chcą się odwdzięczyć, ale i również ludzie, którzy nie potrzebowali nigdy pomocy, poprzez wolonatariat czują się po prostu spełnieni. Zajęcia pokazały nam ,że nie jest łatwo być wolontariuszem i trzeba pracować nad własną osobą, sposobem zachowania. Dowiedzieliśmy się , jak bardzo dużą rolę odgrywają nasze emocje, odczucia, sposób patrzenia na życie, każdy z nas musi coś poprawić, zmienić, ale i nie tylko bo większość cech jaki powinien posiadać wolonatariusz, mamy po prostu w sobie. Sama chęć, radość, współczucie, to dobry początek by móc dalej działać, pomagać, być z drugim człowiekiem. Byliśmy bardzo zadowoleni ze spotkania, zaskoczyło nas to, jak wiele można wynieść w tak krótkim czasie. Mamy nadzieję, że takie zajęcia będą odbywały się częściej, bo są doskonałym przykładem i dowodem na to, że bezinteresowność istnieje, istnieje w każdym z nas , wystarczy tylko ją obudzić i być zawsze w  gotowości, gdy potrzebuje nas drugi człowiek. Dziękujemy!

Magdalena Kamianowska i Justyna Doniec

uczennice 2kl o profilu psychologicznym w III Liceum „Śniadecki” w Jeleniej Górze

.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności, Aktualności - Wrocław | Dodaj komentarz