Majówka Integracyjna w Prusicach

Powiat Trzebnicki organizuje Majówkę Integracyjną, w dniu 6 maja 2014 r., w godzinach 9:00-13:00, na terenie Publicznego Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Prusicach, przy ul. Żmigrodzkiej.

Głównym celem imprezy są obchody Dnia Solidarności Młodzieży, a jednocześnie integracja oraz prezentacja twórczości młodzieży z powiatu trzebnickiego. Wszyscy wolontariusze będą mogli wziąć udział w interesujących szkoleniach oraz we wspólnej wymianie doświadczeń.

W tym szczególnym dniu odbędzie się wiele ciekawych imprez:

  • 9:00 – 11:30 –  I Regionalny Przegląd Twórczości Młodzieży przedstawienie różnych form artystycznych w formie wolkalno-muzycznej, teatralnej oraz kabaretowej (dziedziniec szkoły)
  • 9:00 – 11:30 –  ciekawe prezentacje, konkursy oraz szkolenia prowadzone przez wolontariuszy z EVS (European Voluntary Service) oraz przez Dolnośląskie Centrum Wolontariatu (biblioteka szkolna)
  • 11:30 – 12:30 –  Grupa Artystyczna Rekonstrukto – „Życie i Kultura Średniowiecza” (m.in. gry i zabawy plebejskie, narzędzia tortur, pojedynki i wiele innych)
  • wystawa z IPN-u w pobliskiej Mediatece „Breslau 1945 rok”
  • 12:30 – 13.00 – wspólne biesiadowanie.

Oprócz wyżej wymienionych atrakcji przybyli goście będą mogli wziąć udział w wielkim grillowaniu i miłych spotkaniach z przyjaciółmi z gminy i powiatu trzebnickiego

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Debata Wygrany – Wygrany

Debata Wygrany – Wygrany, która odbyła się pod koniec marca we Wrocławskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR3, była drugim spotkaniem poświęconym społecznie odpowiedzialnemu biznesowi. Pierwsze odbyło się podczas ubiegłorocznego Dolnośląskiego Festiwalu Wolontariatu i spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem, które w konsekwencji skłoniło organizatorów do kontynuowania idei międzysektorowych spotkań.

W ten sposób powstała też grupa robocza ds. dialogu społecznego, której działania moderuje (podobnie jak w przypadku kilku innych grup roboczych) Urząd Miejski.

Tym razem w siedzibie SEKTORA3 pojawili się, oprócz reprezentantów organizacji pozarządowych i biznesu, również przedstawiciele administracji publicznej, co było pozytywną odpowiedzią na postulat zgłoszony w trakcie pierwszej debaty, a dotyczący wagi głosu przedstawicieli tego sektora. Został on dodatkowo wzmocnieniu przez udział przedstawicielki środowiska naukowego, czyli Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Moniki Klimowicz. Współorganizatorem marcowego spotkania był wrocławski Urząd Miejski a dodatkowo wziął w nim udział Dominik Golema, dyrektor biura Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, Rzecznik ds. Dialogu Społecznego. Współorganizatorami spotkania byli również: PricewaterhouseCoopers, Centrum SEKTOR3 oraz Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych .

Jedną z osób moderujących spotkanie była Maria Mika z DFOP (federacja obecnie zrzesza około 160 NGO z całego województwa i wspólnie ze Stowarzyszeniem Tratwa prowadzi 16 inkubatorów dla organizacji pozarządowych).

– Naszym pomysłem na spotkanie było zaproszenie przedstawicieli biznesu, sektora pozarządowego, administracji publicznej i nauki do wspólnej pracy i dyskusji na temat wolontariatu pracowniczego. Pojęcie wolontariat pracowniczy posiada wile oblicz i budzi różne skojarzenia. W różnych firmach zupełnie inne działania są określane tym mianem. O tym chcieliśmy rozmawiać i dzielić się swoimi doświadczeniami. Spotkania robocze przy stolikach miały być szansą na wspólne planowanie działań na rzecz danego projektu, i to się nam udało. Kolejne spotkanie już jest zaplanowane, budujemy przestrzeń do dyskusji, aby móc zmieniać rzeczywistość – mówi Maria Mika.

Czasu wszyscy dostajemy tyle samo, to my decydujemy, co z nim zrobić

Te słowa można uznać za motyw przewodni debaty. Czas to kapitał, którego zwykle nam brakuje, żeby zrealizować to, na czym nam zależy. Decydując się zainwestować ten kapitał w działania, w których sens wierzymy, pokazujemy, że jesteśmy przekonani do słuszności idei, jaką chcemy zrealizować.

Osoby, które wzięły w spotkaniu reprezentowały różne sektory i różne podmioty, ale wszystkie z nich są zaangażowane w realizację inicjatyw społecznych. Są to różnorodne działania: od wolontariatu pracowniczego do działań aktywizujących różne grupy (dzieci, młodych absolwentów tuż przed startem w dorosłe, zawodowe życie oraz seniorów). Kluczową rolę w większości z nich odgrywają jednak wolontariusze i wolontariat w zorganizowanej formie.

Kilka z tych projektów miało swoich rzeczników, którzy przedstawili realizowane działania (często były to kolejne edycje inicjatyw realizowanych z sukcesem od lat). Wśród nich znalazły się, m.in.:

  • „Topacz. Miasto dzieci”. Do projektu bezpośredniej inspiracji dostarczyła gmina Jaworzyna Śląska, która od kilku lat na swoim terenie prowadzi podobne działania. Idea projektu jest prosta: zapewnienie dzieciom, których rodzin nie stać na sfinansowanie wyjazdu w czasie wakacji czy ferii wypoczynku w mieście. Relaks połączony jest z przyswojeniem wiedzy ekonomicznej w pigułce, bo dzieci mają możliwość spotkania się z różnymi zawodami, które mogą wykonywać w przyszłości i dowiadują się, jak wygląda codzienna praca ich przedstawicieli. Realizatorem tego projektu jest Towarzystwo Automobilowe Topacz wraz z Urzędem Miejskim we Wrocławiu i Urzędem Gminy w Kobierzycach. Sponsorami projektu są m.in.: Tauron Polska Energia oraz Bank Zachodni WBK.

    Oficjalna strona projektu: http://www.topaczmiastodzieci.pl/

  • Dolnośląskie Targi NGO. To jeden z przykładów na wzorcowe miejskie działania w zakresie CSR , czyli społecznej odpowiedzialności biznesu (współpraca Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Hala Stulecia sp. z o.o. z organizacjami pozarządowymi, m.in. DFOP. Targi Organizacji Pozarządowych w tym roku odbędą się po raz trzeci – w trakcie ich trwania przedstawiciele NGO mogą zaprezentować swoją ofertę, spotkać się z innymi organizacjami pozarządowymi oraz zyskać nowych, potencjalnych odbiorców swoich działań. Tegoroczne Targi, znane również pod nazwą Dnia Społecznej Super Mocy odbędzie się 25 maja. Na spotkaniu inicjatywę prezentował Dawid Frik reprezentujący Halę Stulecia.

    Oficjalna strona Targów: http://halastulecia.pl/category/halastulecia-pl-ngo/ngo-wystawcy/

  • System Informacji o Wolontariacie. Realizowany przez koalicję organizacji pozarządowych projekt, w ramach którego tworzony jest System, to bardzo duże (choć niekoniecznie bardzo kosztowne) przedsięwzięcie o dość strategicznym znaczeniu. W jego wyniku ma powstać interaktywny system zarządzania wolontariatem , dzięki któremu proces poszukiwania wolontariuszy oraz zarządzania wolontariatem przez konkretne NGO (a także poszukiwania właściwej organizacji przez samych wolontariuszy) ma zostać w znaczny sposób uproszczony i zestandaryzowany.

    W realizację tej inicjatywy zaangażowane są aktywne organizacje pozarządowe z terenu województwa, m.in. Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych oraz Stowarzyszenie Nowa Rodzina. Projekt przedstawił Jacek Bednarek reprezentujący Stowarzyszenie Nowa Rodzina.

  • Wrocławskie Stowarzyszenie Semper Avanti od wielu lat realizuje projekty, dzięki którym wolontariusze z różnych zakątków świata mogą podczas międzynarodowych wymian poznać nie tylko inne kraje i kulturę, ale też zdobyć pierwsze zawodowe doświadczenia. Mariusz Librowski ze Stowarzyszenia przedstawił doświadczenia swojej organizacji w zakresie aktywizacji zawodowej młodych ludzi i znaczeniu, jakie może mieć ono dla harmonijnego rozwoju ich przyszłej kariery.

    O działaniach aktywizujących Semper Avanti więcej na stronie: http://semperavanti.org/

Wokół zaprezentowanych projektów skoncentrowała się dyskusja w dalszej części spotkania. Na tym polega, zdaniem organizatorów, zasadnicza wartość podobnych debat. Częściowo służą wymianie doświadczeń i pomysłów, pozwalają również na podzielenia się wspólnymi niepokojami lub na zdiagnozowanie wyzwań stojących przed pełnym rozwojem poszczególnych sektorów. Przede wszystkim jednak trójsektorowe spotkania pomagają w rozbiciu stereotypów i narosłych wokół nich uprzedzeń utrudniających współpracę. Grupy robocze, w tym grupa ds. dialogu społecznego, wyrosły właśnie na gruncie przekonania, że stworzenie wspólnej płaszczyzny pozwalającej na neutralne spotkania są elementem budowania trójsektorowych, skutecznych w rozwiązywaniu problemów społecznych, partnerstw.

Wiadomość pochodzi z serwisu wroclaw.ngo.pl

 

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Pomoc dla Ukrainy

Dnia 22 marca 2014 r. wolontariusze z Publicznego Gimnazjum w Pęgowie oraz Szkoły Podstawowej w Urazie wraz ze swoimi opiekunami oraz słuchaczami Uniwersytetu III wieku „Atena”, przeprowadzili zbiórkę żywności dla najbardziej potrzebujących Polaków mieszkających na Ukrainie.

Zbiórkę umożliwili właściciele sklepów Intermarche, Profit- Rabat, Rabat, Dino, Delikatesy Centrum, Euro/ Alfex/, Lewiatan

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia

Wolontariusze zrzeszeni w Obornickim Centrum Wolontariatu przy Publicznym Gimnazjum w Obornikach Śląskich, wzięli udział w akcji zorganizowanej w Obornickim Ośrodku Kultury pn. Kalendarze 2014 Mogiłę pradziadka ocal od zapomnienia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Warsztaty wolontariuszy

21 stycznia 2014 r. grupa wolontariuszy z Gimnazjum nr 1 w Głogowie wzięła udział w warsztatach poświęconych pomocy osobom niepełnosprawnym. Spotkanie poprowadziła pani Krystyna Piasecka-Olejniczak – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. W czasie zajęć uczniowie wypracowali definicję „osoby niepełnosprawnej” oraz zastanawiali się, jak można pomagać ludziom o specjalnych potrzebach.

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Wolontariat w Obornikach Śląskich

Młodzież z Obornickiego Centrum Wolontariatu czynnie uczestniczy w gminnym kiermaszu świątecznym 2013

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Z kolędą w Coutry House

19 grudnia 2013 r. grupa wolontariuszy z jelczańskiego „Zielonego parasola” kolędowała dla podopiecznych Ośrodka Pomocy Społecznej w Jelczu – Laskowicach (ok. 50-ciu osób). Spotkanie odbyło się w restauracji „Coutry House”.
Śpiewały Magada Pilawa, Magda Mazurkiewicz, Dagmara Matyka, Sylwia Sierszeń, Marika Gosławska, Monika Królewicz i… koordynator Centrum, Iwona Bernat. Akompaniował na gitarze Bartek Bernat. Atmosfera była  fantastyczna. Udało się nawet zachęcić zgromadzonych do wspólnego śpiewania. 
Przyjęto nas bardzo ciepło, ugoszczono barszczykiem z uszkami, kompocikiem z suszu i pysznym ciastem. Były również życzenia przy łamaniu się opłatkiem. 
Ciekawe doświadczenie !!!

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Wieczór wigilijny w PSP3 w Jelczu – Laskowicach

W środę 18 grudnia pod hasłem „Zycie to nie teatr…” odbył się artystyczny Wieczór Wigilijny. Po raz kolejny jego uczestnicy  włączyli się do szlachetnej inicjatywy wspierania oławskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „TĘCZA”.

Salę gimnastyczną w budynku na Prusa wypełnili licznie przybyli goście, wśród nich: Henryk Koch – przewodniczący Rady Miejskiej, Kazimierz Putyra – burmistrz, Aleksander Mitek – zastępca burmistrza, Wiesława Pohoriło – prezes „Tęczy” wraz z osobami towarzyszącymi, Jacek Bednarek – prezes Wrocławskiego Centrum Wolontariatu, Agnieszka Wach – dyrektor Oddziału Banku Spółdzielczego w Jelczu – Laskowicach, uczniowie z rodzicami, absolwenci, nauczyciele i pracownicy szkoły. Obejrzeli spektakl teatralny, przygotowany przez uczniów pod opieką polonistki Katarzyny Pilawy, wysłuchali kolęd i recytacji uczniów – członków Szkolnego Klubu Wolontariusza „Jesteśmy”, prowadzonego przez wicedyrektora Iwonę Bernat, wzięli udział w licytacji pięknych ozdób bożonarodzeniowych, wykonanych przez uczniów i dorosłych.

Tradycyjnie podczas Wieczoru wręczono przyznawane dorosłym przez uczniów „Ordery Życzliwości”. Dziękujemy wszystkim obecnym za udział w tym niezwykłym spotkaniu i radosne wprowadzenie w atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Dziękujemy wszytkim ludziom dobrej woli za ogromne, życzliwe i serdeczne zaangażowanie w przygotowanie i przeprowadzenie Wieczoru.

Wiecej na stronie:
http://www.psp3.szkolnastrona.pl./index.php?p=new&idg=mg,1&id=237&action=show

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Wspomnienia z DFW 2013

W dniach 5-7 grudzień 2013 roku odbył się Dolnośląski Festiwal Wolontariatu organizowany przez Partnerstwo na Rzecz Promocji i Rozwoju Wolontariatu na Dolnym Śląsku „Razem dla Wolontariatu”, którego liderem było Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Było to trzydniowe spotkanie wolontariuszy, koordynatorów wolontariatu oraz wszystkich osób zainteresowanych tą tematyką i tematem aktywności społecznej. Uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w wielu wydarzeniach o charakterze edukacyjnym i integracyjnym.

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Wrocław brał udział w Festiwalu prowadząc warsztaty dla młodzieży podczas Strefy Inspiracji. Pierwszy warsztat, o kreatywnym temacie: „Od fiordów norweskich po śródziemnomorskie plaże…” dotyczył możliwości wolontariatu w Europie. Wzięło w nim udział 14 osób.

Drugim warsztatem prowadzonym przez Nas był: „W pogoni za doświadczeniem, czyli jak wyjechać na europejski staż”. Konsultant Punktu poruszając tematy podnoszenia kwalifikacji i zdobywania doświadczenia zachęcał przybyłe osoby do  skorzystania z oferty staży w Unii Europejskiej. W drugim warsztacie wzięło udział 11 osób.

Podczas DFW nasza konsultantka prowadziła także mobilny punkt informacji, w takcie którego wiele dzieci skorzystało z możliwości uzyskania darmowych materiałów promujących idee europejskie wśród najmłodszych.

Punkt Informacji Europejskiej chętnie angażuje się w działania prospołeczne prowadzone przez sektor pozarządowy. W przyszłym roku na pewno znów weźmie udział w Festiwalu promując ideę wolontariatu europejskiego.

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Dolnośląska Gala Wolontariatu widziana okiem uczniów XIV LO we Wrocławiu

dczas Dolnośląskiej Gali Wolontariatu w dniu 5 grud­nia 2013 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Polskiego Radia Wrocław im. Jana Kaczmarka przy ul. Karkonoskiej 10 zo­stały roz­strzy­gnięte kon­kursy or­ga­ni­zo­wane przez Regionalne Centrum wspie­ra­nia Inicjatyw Pozarządowych oraz Wrocławskie Centrum Wolontariatu.

Nominowane uczen­nice z Zespołu Szkół Nr 14 pod­czas X edy­cji Konkursu Dolnośląski Wolontariusz Roku 2013 to Maja Omieljaniuk z klasy 3C XIV LO oraz wy­róż­niona Maria Kulak z klasy 3M G 49.

Odbyła się rów­nież I edy­cja Konkursu Dziennikarskiego „Pozytywne Pióro 2013″, gdzie na sce­nie po­ja­wiła się no­mi­no­wana w tej ka­te­go­rii Małgorzata Stopa z klasy 3K G 49.

Miło było okla­ski­wać na­sze uczen­nice na sce­nie Sali Koncertowej Polskiego Radia.

Duże brawa!

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz