Głogów: Konferencja Open Space na temat wolontariatu

Młodzież z głogowskich szkół, przedstawiciele lokalnych władz, organizacji pozarządowych i instytucji publicznych będą jutro rozmawiać na temat rozwoju lokalnego wolontariatu. O godz. 10.00 w auli PWSZ, rozpocznie się konferencja Open Space zatytułowana “Moda na wolontariat? Perspektywy i trudności w rozwoju wolontariatu lokalnego”. Młodzież szkolna na godzinę przed konferencją uczestniczyć będzie w warsztatach przygotowujących do aktywnego uczestnictwa w formule Open Space.

30 października o godz. 10.00 w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie, odbędzie się konferencja Open Space „Moda na wolontariat? – perspektywy i trudności w rozwoju wolontariatu lokalnego”. W konferencji weźmie udział młodzież z głogowskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, przedstawiciele władz lokalnych oraz organizacji pozarządowych i instytucji publicznych działających w obszarze społecznym. Organizatorem konferencji jest Dolnośląskie Centrum Wolontariatu przy współpracy ze Starostą Głogowskim Rafaelem Rokaszewiczem, Prezydentem Głogowa Janem Zubowskim, Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Głogowie oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Głogowie.

Formuła Open Space odbiega od standardowej konwencji wystąpień konferencyjnych na rzecz luźnych spotkań w równoległych podgrupach wokół zagadnień zgłoszonych wcześniej przez samych uczestników. “Forma Open Space pozwala na aktywny udział wszystkich uczestników konferencji. To od ich zaangażowania i aktywności zależą jej rezultaty. Brak narzuconego programu, możliwość zgłaszania własnych propozycji i swobodny udział w podgrupach dają możliwość osobistego zaangażowania w interesujące tematy” – wyjaśnia Jacek Bednarek z Dolnośląskiego Centrum Wolontariatu i dodaje, że będzie to doskonała okazja do wypracowania i podjęcia określonych inicjatyw społecznych, dokonania diagnozy w obszarze tematycznym czy też zmierzenia się z pojawiającymi się problemami i pokonania napotykanych trudności.

Młodzież szkolna na godzinę przed konferencją uczestniczyć będzie w warsztatach przygotowujących do aktywnego uczestnictwa w formule Open Space. Przebieg konferencji będzie rejestrowany fotograficznie, a z zebranych materiałów powstanie wystawa, która będzie prezentowana w urzędach, szkołach i innych miejscach publicznych na terenie Głogowa. Wszystkie działania finansowane są przez Komisję Europejską w ramach programu „Młodzież w działaniu” w ramach Akcji 5.1 – Spotkania młodzieży i osób odpowiedzialnych za politykę młodzieżową.

 

TutajGLOGOW.pl

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Dziewczynka z zapałkami

W dniach 18-20 października 2013 r.w Intermarche w Trzebnicy dwudziestu uczniów z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Trzebnicy wzięło udział w akcji: „Dziewczynka z zapałkami”. W wyznaczonym dniu przez trzy godziny pomagali oni klientom sklepu w pakowaniu zakupów proponując przy okazji wsparcie działań Fundacji. Jej celem jest zebranie pieniędzy dla dzieci i młodzieży z ubogich rodzin. Dzięki temu organizowane są dla nich wyjazdy kolonijne oraz świetlice środowiskowe.

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Projekt „Spotkanie z muzyką”

Od 18.09.2013r. Szkolny Klub Wolontariusza przy PZS1 w Trzebnicy, rozpoczął realizację nowego projektu: „Spotkanie z muzyką dla przedszkolaków” w Przedszkolu nr 2 im. Polskiej Niezapominajki w Trzebnicy. Jego celem jest zaznajomienie dzieci z różnymi instrumentami oraz utworami muzycznymi poprzez przeprowadzanie lekcji raz
w miesiącu z przez utalentowanych muzycznie uczniów z naszej szkoły.
Na pierwszych zajęciach Kalina Bienias zaprezentowała trzy utwory na flecie poprzecznym. Pomiędzy utworami Inga Aptazy omówiła dzieciom budowę instrumentu oraz tajniki gry na nim. Zajęcia zakończył mini konkurs z wiedzy
o przedstawionym instrumencie.
Przedszkolaki wyraziły wielkie zainteresowanie lekcją i chętnie próbowały swoich sił, aby wydobyć dźwięk z fletu. Mamy nadzieję, że poprzez następne spotkania będziemy mogli przybliżyć dzieciom niezwykły świat muzyki. 
Kolejne „Spotkanie z muzyką” odbyło się 23.10.2013r. Tym razem zajęcia przeprowadził Maciek Frąckowiak z Ib LO, a zaprezentował przedszkolakom harmonijkę. Tak jak na poprzednim spotkaniu dzieci poznały budowę i historię instrumentu oraz mogły wysłuchać kilku utworów muzycznych m.in. „Kolorowe kredki”. Okazało się, że jest to temat bardzo interesujący dla dzieci, gdyż potrafiły odpowiedzieć poprawnie na wszystkie pytania zadane na temat tego, co wcześniej opowiedział im Maciek.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Bylismy na Forum

II Powiatowe Forum Organizacji Pozarządowych, które odbyło się w Żmigrodzie, było trzecim z kolei corocznym spotkaniem przedstawicieli wszystkich organizacji pozarządowych z terenu powiatu trzebnickiego. Tematem tego forum były „Obopólne korzyści płynące ze współpracy organizacji pozarządowych z wolontariuszami”.  
Tegoroczne forum było nowatorskie, ponieważ oprócz organizacji pozarządowych zaproszone zostały także koła wolontariatu działające przy szkołach znajdujących się na terenie powiatu trzebnickiego. Wyjątkowo Forum miało formę konferencji prowadzonej  metodą „open space”, dzięki której można było uzyskać maksymalne zaangażowanie wszystkich zainteresowanych. 
Przedstawicielami naszej szkoły PZS1 w Trzebnicy, w tym spotkaniu były trzy uczennice liceum: Sara Mieczychowska (Id), Paulina Grocholska (IIc)  i  Agnieszka Wrzesińska (IIb) oraz koordynatorka Szkolnego Klubu Wolontariusza pani Monika Wojewódka.
Wraz z grupą wolontariuszy do Żmigrodu przyjechała przedstawicielka SAPLO – pani Małgorzata Kolińska. 
Podczas Konferencji zostaliśmy podzieleni na sześć grup, w których opracowywaliśmy odpowiedzi na kolejne pytania związane z wolontariatem. Dzięki temu mogliśmy zintegrować się z członkami innych organizacji i poznać ich działalność. Na zakończenie podsumowaliśmy wyniki naszej pracy oraz podzieliliśmy się naszymi pomysłami na przyszłe akcje. Spotkanie zachęciło nas do podjęcia kolejnych, nowych przedsięwzięć o których będziemy na bieżąco informować.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Zaproszenie na Konferencję Open Space w Jeleniej Górze

Serdecznie zapraszamy młodzież szkoloną z terenu Jeleniej Góry

na Konferencję Open Space

„Moda na wolontariat? – perspektywy i trudności w rozwoju wolontariatu lokalnego”

która odbędzie się w czwartek 31.10.2013 r. o godz. 10.00

w ZSOiT w Jeleniej Górze, Al. Jana Pawła II 25

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Kiermasz ciast dla Weroniki w PZS1 w Trzebnicy

Z inicjatywy naszych uczennic 20.09.2013r. zorganizowaliśmy kiermasz ciast z przeznaczeniem jego dochodu dla Weroniki. Dziewczyna uległa poważnemu wypadkowi, w wyniku którego doznała porażenia czterokończynowego (bezwładu ciała od szyi w dół). Jest poddawana ciągłej rehabilitacji w domu jednak potrzebuje bardzo kosztownej pomocy profesjonalnego ośrodka rehabilitacyjnego VOTUM w Krakowie.
Odzew po ogłoszeniu akcji wśród uczniów był fantastyczny. Po pierwsze inicjatorki: Jagoda Łobodzińska (IIIAG), Marta Łuczkowska (Ib LO), Weronika Grech (Ib LO) oraz Paulina Bajewska (Ib LO) sprawnie przygotowały materiały informacyjne (plakaty oraz ulotki). Szybko znalazły one również osoby, które zdeklarowały się upiec ciasta. Pomocą służyli rodzice naszych uczennic. Udało się im między innymi pozyskać wsparcie od cukierni „Beza”, która dostarczyła na naszą akcję pączki. Opiekę nad kiermaszem sprawowała opiekunka Szkolnego Klubu Wolontariusza pani Monika Wojewódka. Zaangażowanie tych wszystkich osób sprawiło, że kiermasz przyniósł znakomite efekty. Na rzecz dziewczyny udało się zebrać 533,61 zł.
W imieniu Weroniki dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się
do pozytywnego zakończenia akcji. Tym, którzy chcieliby jeszcze pomóc podajemy numer konta:
Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą”
ul. Łomiańska 5
01 – 685 Warszawa
nr: 15 1060 0076 0000 3310 0018 2615 z dopiskiem: 21846 Weronika Taborowska – darowizna na pomoc i ochronę zdrowia
WOLONTARIUSZE

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Wspomnienia z Open Space w Miękini

Dnia 7.10.2013r. dwudziestu wolontariuszy z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ujeździe Górnym wraz z opiekunkami p. E. Burdą  i p. M. Bromińską wzięło udział w konferencji Open Space „Moda na wolontariat? – perspektywy i trudności w rozwoju wolontariatu lokalnego”. Organizatorami  było Dolnośląskie Centrum Wolontariatu oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Miękini, przy pomocy wolontariuszy z Gminy Miękinia.

W konferencji  uczestniczyły jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, przedstawiciele szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz wolontariusze z terenu całego Powiatu Średzkiego. Na  konferencji byli obecni również  goście specjalni m.in. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej p. Jarosław Duda, p.  poseł Sławomir Piechota,  Wojewoda Dolnośląski p. Aleksander Marek Skorupa, wójta Gminy Miękinia p. Jan Marian Grzegorczyn i Monika Międzyrzecka kierownik GOPS w Miękini.

Celem spotkania było pobudzenie pracy wolontariatu lokalnego. Młodzi wolontariusze pracowali metodą open space, która angażuje wszystkich w bezpośredni dialog i prowadzi do wniosków. Uczestnicy zaproponowali konkretne zadania, które chcą zrealizować na terenie swojego środowiska lokalnego. Były to między innymi tematy związane z: pomocą dla domów dziecka, pomocą nieletnim matkom, dofinansowane wolontariatu szkolnego, integracją wolontariuszy z powiatu, pomocą osobom starszym  itp. Podczas dyskusji w grupach wolontariusze wraz zaproszonymi gośćmi starali się ustalić swoje działania w dalszej pracy. Serdeczne podziękowania składamy organizatorom spotkania za stworzenie warunków do pracy, poczęstunek i twórczą atmosferę. Możliwość wymiany poglądów, dzielenie się własnymi doświadczeniami i propozycjami współpracy.

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Przedłużony termin zgłoszeń do Konkursów w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Wolontariatu

Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych i Wrocławskie Centrum Wolontariatu informują, że termin nadsyłania zgłoszeń do wszystkich Konkursów organizowanych w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Wolontariatu został przedłużony do 25 października do godz. 15.00.

W odpowiedzi na szereg próśb złożonych drogą telefoniczną oraz e-mailową informujemy, że ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń do wszystkich Konkursów został przedłużony do 25 października 2013 r. do godz. 15.00(doręczenie zgłoszeń w tym terminie jest warunkiem koniecznym przedłożenia ich do prac Kapituły Konkursowej).

W przypadku Konkursu dziennikarskiego „Pozytywne Pióro 2013” oraz „Dolnośląskiego Wolontariusza Roku” zgłoszenia należy dostarczyć w wersji elektronicznej na adres e-mail: radoslaw.bednarski@rcwip.pl oraz papierowej na adres biura wałbrzyskiego RCWIP (ul. Sienkiewicza 2/7, 58-300 Wałbrzych) lub wrocławskiego RCWIP (pl. Solidarności 1/3/5 pok. 415, 53-661 Wrocław).

Wszelkie informacje dot. Konkursów znajdują się pod podanymi niżej linkami:

Konkurs Dziennikarski „Pozytywne Pióro 2013”: TUTAJ

Konkursy szkolne dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych (fotograficzny, literacki, webmasterski):TUTAJ

Konkurs „Dolnośląski Wolontariusz Roku 2013”: TUTAJ

UWAGA! W przypadku Konkursu „Dolnosląski Wolontariusz Roku 2013” zdecydowaliśmy o zniesieniu konieczności przesyłania materiału filmowego. W związku z tym wniosek nominacyjny powinien zawierać tylko załączniki fotograficzne.

Serdecznie zapraszamy do dalszego wysyłania zgłoszeń.

Wiadomość pochodzi z serwisu regionalnego dolnyslask.ngo.pl.

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności, Konkursy | Dodaj komentarz

Zaproszenie na Konferencję Open Space w Głogowie

Serdecznie zapraszamy młodzież szkoloną z terenu powiatu głogowskiego

na Konferencję Open Space

„Moda na wolontariat? – perspektywy i trudności w rozwoju wolontariatu lokalnego”

która odbędzie się w środę 30.10.2013 r. o godz. 10.00

w PWSZ w Głogowie, aula budynek B, ul. Piotra Skargi 5

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Przyjdź na Open Space w Świdnicy

Do udziału w konferencji zaproszeni zostali: posłowie i senatorowie naszego regionu, władze Powiatu Świdnickiego, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, przedstawiciele szkół oraz organizacje pozarządowe. Szczególne zaproszenie kierujemy do młodzieży i wolontariuszy z terenu naszego powiatu.

Spotkanie poprzedzone zostanie warsztatami prowadzonymi przez trenerów Dolnośląskiego Centrum Wolontariatu, przygotowującymi młodzież do udziału w konferencji metodą open space. Jest ona procesem samoorganizacji grupy, która sama tworzy program i jego zawartość podczas trwania konferencji. Metoda ta angażuje wszystkich uczestników w bezpośredni dialog i prowadzi do wniosków.
Udział w konferencji tak różnorodnej grupy osób ma na celu włączenie przedstawicieli władz i jednostek naszego powiatu w działania zmierzające do rozwoju wolontariatu lokalnego i wsparcie młodzieży w tych działaniach.
Uczestników konferencji obowiązuje obuwie sportowe – bądź cool załóż trampki.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy
Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz