Mała rzecz a cieszy, czyli spełnianie marzeń dzieci!

Chora na białaczkę Oliwia marzy, aby na swoje urodziny dostać jak najwięcej kartek urodzinowych.

Przyłącz się do wolontariuszy z Jelcza – Laskowic i wyślij do niej kartkę z życzeniami.

27 października 2013 r. Oliwia kończy sześć lat.

Adres:
Oliwia Gandecka
ul.M.C.Skłodowskiej 11/26
65-001 Zielona Góra 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

XIII Dzień papieski w PZS1 w Trzebnicy

W dniach od 11 do 16 października 2013 r. w naszej szkole zorganizowaliśmy obchody XIII Dnia Papieskiego pod hasłem: „Papież dialogu”, w ramach którego wolontariusze przeprowadzili zbiórkę pieniędzy przy Bazylice w Trzebnicy, przygotowali plakaty oraz drzewko z myślami bł. Jana Pawła II.
Po raz 2 zorganizowaliśmy także konkurs literacki i plastyczny, którego tematem było tegoroczne hasło Dnia Papieskiego. Na konkursie wyróżniono prace: Weroniki Włodarczyk i Jagody Gajęckiej z ICG, Klaudii Sałaj z IAG i Martyny Gruceli z IBG. Wraz
z dyplomami uczennice otrzymały atrakcyjne nagrody.
Dużym zainteresowaniem w szkole cieszyło się drzewko myśli. Uczniowie chętnie sięgali po cytaty z sentencjami naszego Wielkiego Rodaka, dzięki czemu choć trochę przybliżyliśmy im wartości przez niego przekazywane. 
W kweście wzięło udział 18 wolontariuszy z gimnazjum i liceum. Zbierali oni pieniądze, na rzecz uzdolnionej młodzieży, po Mszach Św. w Bazylice w niedzielę 13.10.2013r. Podczas akcji uzbierali 4352 PLN.
Bardzo się cieszymy, że mogliśmy włączyć się w budowę „żywego pomnika bł. Jana Pawła II. Akcje przez nas zorganizowane były możliwością wyrażenia naszej pamięci o Nim oraz pomocy osobom potrzebującym. 
Wolontariusze SKW

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Zaproszenie na Konferencję Open Space w Świdnicy

Serdecznie zapraszamy młodzież szkoloną z terenu powiatu świdnickiego

na Konferencję Open Space

„Moda na wolontariat? – perspektywy i trudności w rozwoju wolontariatu lokalnego”

która odbędzie się w piątek 25.10.2013 r. o godz. 10.00

w Zespole Szkół Ekonomicznych w Świdnicy, ul. Pionierów 10

(prosimy o zabranie obuwia zmiennego)

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Konferencja Open Space w Jelczu – Laskowicach widziana okiem wolontariuszki Moniki

Jest 9.10. Przyszłam do szkoły chyba jako pierwsza z naszej grupy. Jeszcze cicho, jeszcze pusto… Od progu przywitała mnie Pani Iwonka. Jak zawsze uśmiechnięta  i pełna energii. 
Przydzielono mi zadanie i zabrałam się do pracy. 
Stopniowo przybywało coraz więcej moich kolegów i koleżanek. Mówiąc szczerze, myślałam że na nich właśnie się zakończy  – na naszych „weteranach”. Jako jedna z najstarszych wolontariuszek w klubie, nie mogłam uwierzyć, że może się zjawić tu tak ogromna liczba osób. Nie wierzyłam do momentu, gdy do szkoły zaczęły wchodzić duże grupy młodzieży z okolicznych szkół. Wszyscy przyjechali tu na nasze zaproszenie, czyli tak jakby dla nas. Też chcieli działać, pomagać… Czułam się dumna z bycia częścią tej organizacji. 
Potem były warsztaty. Myślałam, że ilość ludzi mnie przerazi, że nie odezwę się słowem… a tymczasem mówiłam bez końca! Kiedy opowiadałam o naszym Klubie, Fundacji, akcjach, dochodziło do mnie, ile wolontariat dla mnie znaczy, jak ważną jest częścią mojego życia. Pomimo tego, że uczę się w innym mieście, a moją ukochaną „Trójkę” opuściłam 4 lata temu, to ciągle do niej wracam. 
Po skończonych warsztatach nadszedł główny punkt naszego spotkania – sama konferencja. Baliśmy się, że nikt się nie odezwie, że będzie cisza jak makiem zasiał. To, co działo się potem, przerosło oczekiwania chyba nas wszystkich. Ludzie swobodnie wychodzili na środek, proponowali tematy. Grupowe dyskusje też wypadły niesamowicie. 11 grup, 11 raportów i głowy pełne pomysłów. Cudownie! 
Na sam koniec jeszcze coś smacznego i podsumowanie.

 

Wszystko poszło idealnie. Momentami lepiej niż się tego spodziewałam. W dodatku zwyczajnie czułam się potrzebna, a co za tym idzie – niesamowicie szczęśliwa i to szczęście dawałam innym. A chyba o to w tym wszystkim chodzi… 

Monika Musiał

 

Wiadomość pochodzi z serwisu http://poprosturazem.pl.tl/

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

A gdyby tak wolontariusze mieli uratować ludzkość…

Wyobraź sobie. Ziemia przestaje być przyjaznym miejscem do życia, staje się wręcz zagrożeniem dla ludzi. W związku z tym organizacje pozarządowe, w tym Twoja, decydują o realizacji projektu dotyczącego stworzenia Nowego Społeczeństwa na Księżycu. I tu pojawia się dylemat. Mamy dziesięć osób na liście kandydatów do udziału w projekcie „Operacja – Księżyc”, a musimy wybrać jedynie pięciu śmiałków odpowiedzialnych za losy ludzkości. To zadanie dla wolontariusza Twojej organizacji. Czy powierzysz swojemu wolontariuszowi misję stworzenia Nowego Społeczeństwa na Księżycu? Czy znasz go wystarczająco dobrze?

Urszula Bandurowska ma 23 lata i jest studentką pedagogiki we Wrocławiu. Wolontariuszką we Wrocławskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3 została dwa lata temu. Przyznaje, że znajomi patrzyli na nią ze zdziwieniem. Większość uznaje pracę dla NGO za zmarnowany czas, a część ludzi w wolontariuszach widzi naiwniaków. Jednak Urszula wie, że się opłacało.

– Do Sektora 3 trafiłam na praktykach studenckich – opowiada dziewczyna. – Pomagałam przy pracach biurowych, szkoleniach, rekrutacjach. Spodobało mi się i zostałam.

Będzie narzędzie do badania predyspozycji

Dziś powierzają jej już poważniejsze zadania. Na przykład przed Dolnośląskimi Targami Organizacji Pozarządowych Urszula zajmuje się rekrutacją fundacji i stowarzyszeń do tego wydarzenia. Dzięki takim wyzwaniom miała okazję poznać swoje możliwości, zobaczyć, w czym jest dobra, na czym się zna i do czego ma predyspozycje.

– Wiem, że są instytucje, w których wolontariusze nie mają tyle szczęścia, bo zajmuje się im czas parzeniem kawy. W Sektorze 3 jest inaczej. Dużo się nauczyłam, dużo się o sobie dowiedziałam, mam już spore doświadczenie. To wszystko zyski, z których nie zdają sobie sprawy ci, którzy nie znają wartości wolontariatu – mówi dziewczyna.

Osoby działające w Fundacji Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella” zdają sobie sprawę, jak ważny jest wolontariat. Jak wartościowy może być nie tylko dla wolontariusza, ale też dla organizacji. Dlatego właśnie „Umbrella” z kilkoma innymi zagranicznymi organizacjami realizowała projekt IMPROVE, czyli “Impact Of VoluntEring on personal and professional growth” („Wpływ wolontariatu na rozwój osobisty i zawodowy”). Celem tego dwuletniego przedsięwzięcia było m.in. stworzenie podręcznika zatytułowanego “Zestaw narzędzi do oceny kompetencji wolontariuszy”. Co to takiego? To kompendium wiedzy dla pracowników NGO i wolontariuszy na temat diagnozowania ich wzajemnych relacji i możliwości.

Podręcznik zawiera m.in. część informacyjną, która ma pomóc na etapie wzajemnego poznawania organizacji pozarządowej i wolontariusza, i część diagnostyczną – tę najważniejszą. Znajdują się w niej narzędzia potrzebne do oceny kompetencji i poznania potencjału wolontariusza – kwestionariusze, instrukcje do przeprowadzania assessment centre, scenariusz wywiadu, pomagającego ocenić miękkie umiejętności wolontariusza i poziom jego motywacji, oraz podsumowanie, czyli ocenę kompetencji zbudowaną wspólnie przez wolontariusza i inne osoby biorące udział w diagnozie.

– Chcemy, by te narzędzia pomagały określić kompetencje i predyspozycje wolontariuszy, by łatwiej odnajdywali swoje miejsce w NGO i efektywniej spędzali swój czas w organizacjach – wyjaśnia Małgorzata Mikołajczyk z Fundacji „Umbrella”.

Po co wolontariusze będą ratować ludzkość?

Od zwykłego doradztwa pracy ten podręcznik różni to, że kładzie on większy nacisk na umiejętności miękkie, na zdolności, cechy charakteru wolontariusza. Nie chodzi o to, by wskazać konkretną branżę, w której może on działać, ale by określić predyspozycje, które pozwolą mu zająć właściwe miejsce w zespole.

Po to właśnie w podręczniku zamieszczony został opis ćwiczenia, w którym uczestnicy mają za zadanie wysłać na księżyc grupę osób mającą założyć tam kolonię. Wolontariuszom przedstawia się zestaw dziesięciu fikcyjnych charakterów, a oni jako drużyna mają wybrać z tych postaci pięć, które polecą. To tak zwaneassessment centre – czyli gra symulacyjna, w trakcie której wolontariuszy obserwują oceniający. W trakcie negocjacji, które prowadzi między sobą zespół wolontariuszy, obserwatorzy wyłuskują na przykład tych, którzy mają zdolności przywódcze, tych, którzy posługują się konkretnymi, celnymi argumentami, czy tych, którzy świetnie odnajdują się w sytuacjach wymagających empatii.

– Innym narzędziem w podręczniku są kwestionariusze. Wolontariusze wypełniają je, a wyniki pomagają w ocenie ich predyspozycji. Są one także okazją dla wolontariuszy do refleksji nad swoimi mocnymi i słabymi stronami, które chcieliby rozwijać – mówi Małgorzata Mikołajczyk.

W testowaniu tych narzędzi brała udział właśnie Urszula Bandurowska. Nie wspomina tego doświadczenia jako stresujące, a raczej motywujące. Uważa, że testy pomagają odnaleźć swoją drogę w NGO.

– Na początku było to intrygujące doświadczenie, a potem przerodziło się w bardzo wartościową informację zwrotną o mojej pracy – tłumaczy wolontariuszka.

Podręcznik lada dzień będzie gotowy i udostępniony do pobrania na stronach Sektora 3. Będzie go można ściągnąć za darmo. Czy się przyda? Na pewno. Wiele stowarzyszeń i fundacji nie dba należycie o rozwój wolontariusza i zagospodarowanie jego czasu oraz umiejętności. A przecież określenie tego, w czym będzie najlepszy i w czym się spełni, to podstawa.

– Badanie kompetencji i towarzyszenie wolontariuszom w rozwoju zwiększa efektywność ich pracy oraz zaangażowanie w działanie – wyjaśnia Małgorzata Mikołajczyk.

Przedsięwzięcie „Umbrelli” ma sporą skalę. Wśród współtwórców podręcznika znalazły się następujące organizacje: Porta Nuova z Włoch, Centrul de Voluntariat Cluj-Napoca z Rumunii, Asociacion Juvenil Intercambia z Hiszpani i oraz Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych ZEMGALE z Łotwy.

– Dziś kończymy tłumaczyć podręcznik na język polski i lada dzień powinien być gotowy. Zachęcamy do pobierania go ze strony Sektor 3 i wdrażania w organizacjach – mówi Małgorzata Mikołajczyk.

 

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Konferencja open space w Jelczu – Laskowicach

 

27 września 2013 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 
im. B. Prusa, w Jelczu – Laskowicach odbyła się konferencja
dotycząca perspektyw i trudności w rozwoju wolontariatu lokalnego. 
W imieniu lokalnego samorządu otworzył ją Kazimierz Putyra – burmistrz Jelcza – Laskowic.

Spotkanie, w którym wzięło udział ponad sto osób, 
miało charakter warsztatowy. Uczestnicy przedstawiali na forum nurtujące ich problemy, które chcieliby przedyskutować i wspólnie opracować strategie ich rozwiązania. 
W jednej grupie dyskusyjnej znaleźli się przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych, instytucji, nauczycieli , władz samorządowych oraz młodzieży z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Domaniowa, Oławy i Jelcza-Laskowic. W wyniku ciekawych i twórczych dyskusji, wymiany doświadczeń, powstały raporty, które posłużą do zaplanowania dalszych działań.
Organizatorami konferencji byli Dolnośląskie Centrum Wolontariatu oraz Fundacja „Po prostu razem”, działająca przy PSP 3 w Jelczu – Laskowicach.

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Patronat Medialny

Akademickie Radio LUZ objęło Dolnośląski Festiwal Wolontariatu radiowym Patronatem Medialnym. Dziękujemy.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Zaproszenie na konferencję Open Space w Miękini

Serdecznie zapraszamy młodzież szkoloną z terenu powiatu średzkiego

na Konferencję Open Space

„Moda na wolontariat? – perspektywy i trudności w rozwoju wolontariatu lokalnego”

która odbędzie się w poniedziałek 07.10.2013 r. o godz. 10.00

w Zespole Szkół w Miękini, ul. Szkolna 2.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Zaproszenie do Jelcza – Laskowic

Zapraszamy do udziału w konferencji, prowadzonej metodą Open Space, która jest ukierunkowana na wymianę informacji i doświadczeń uczestników, budowanie bezpośrednich kontaktów i łączenie partnerów w celu innowacyjnych projektów w zakresie szeroko pojętego wolontariatu.
Metoda ta jest z powodzeniem stosowana na całym świecie podczas konferencji naukowych, szkoleń, zebrań, czyli wszędzie tam, gdzie bierne przekazywanie wiedzy jest niewystarczające.
Konferencja (o zasięgu powiatu oławskiego) skierowana jest do młodzieży, dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców, władz regionalnych, lokalnych organizacji pozarządowych i instytucji, osób poszukujących wolontariuszy oraz wszystkich zainteresowanych tematyką wolontariatu.

Organizatorzy:
Dolnośląskie Centrum Wolontariatu, Fundacja „Po prostu razem”
Termin spotkania:

27.09.2013 r. godz. 12.00

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Wspomnienia z kresowego pikniku patriotycznego w Krzydlinie Małej

 

W dniach 22.06. 2013 – 23. 06. 2013 wolontariusze z Publicznego Gimnazjum w Obornikach Śląskich K. Oleksiuk, T. Kubiak, A. Wasiak, A. Strzałkowska- uczestnicy tegorocznej akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA , wolontariusze z Dolnego Śląska i zaproszeni goście:Rafał Jurkowlaniec – marszałek województwa dolnośląskiego, Beata Pawłowicz – dolnośląska kurator oświaty, p.Krzysztof Świderek – konsul generalny RP w Winnicy, Dolnośląscy samorządowcy, uczestniczyli w Pikniku Kresowym , który odbył się w Krzydlinie Małej w Centrum Spotkań i Dialogu Misjonarzy Klaretynów.

W sobotę uczniowie wzięli udział w spotkaniu integracyjnym z udziałem marszałka, konsula, kurator oświaty, dolnośląskich samorządowców, uczyli się pieśni patriotycznych i kresowych i wysłuchali interesującego wykładu o Kresach , który poprowadził p. J. Kozłowski z warszawskiego Domu Spotkań z Historią. Niespodzianką był występ zespołu z Białorusi „Białe skrzydła”, a wieczór zakończył się przy ognisku integracyjnym.

W niedzielę po mszy świętej, której przewodniczył ks. M. Niewęgłowski, uczniowie wysłuchali wykładu o Kresach p. Kuby Kozłowskiego pn.”Kamienie wołać będą! Janowej Doliny rozkwit i zagłada”

Do Obornik Śląskich wrócili bardzo zadowoleni, wyposażeni w zdobytą wiedzę o Kresach, zintegrowani z innymi grupami.

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz