Relacja z porządkowania mogił w Husiatynie

3 lipca późnym popołudniem grupa wolontariuszy z gminy Oborniki Śląskie/A. Wasiak, A Strzałkowska, K. Zając, K. Oleksiuk, K. Wiśniewska, K. Cichy, A. Nóżka, J. Rokita, M. Krzywulski, T. Kubiak,S. Franczak/ wraz z opiekunem p. B. Magnowską oraz  z Burmistrzem Obornik Śląskich p. S. Błażewskim, P. A.Kucharskim, p. W. Aleksandrowiczem wyruszyła na Ukrainę do miejscowości Husiatyn, aby porządkować polski zaniedbany cmentarz, na którym spoczywają nasi rodacy.

Husiatyn to stare miasto nad Zbruczem  z wieloma zabytkami . Naszych rodaków jest  tam niewielu. Większość po zakończeniu wojny osiedliła się w Obornikach Śląskich.

Wyjazd ten był  realizacją kolejnego etapu tegorocznej akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Patronami projektu są Telewizja Polska we Wrocławiu, Kuratorium Oświaty.

Wśród żegnających nas osób przed budynkiem TVP Wrocław był marszałek R.Jurkowlaniec oraz ks. M. Bordjakiewicz, który udzielił nam błogosławieństwa.

W czwartek 4 lipca dotarliśmy do celi i  zamieszkaliśmy w hotelu „Symfonia”/ jedyny w tej miejscowości ale godny polecenia/.

W piątek 5 lipca rozpoczęliśmy prace na cmentarzu. Polegały one głównie na karczowaniu terenu, koszeniu trawy, czyszczeniu pomników, renowacji tablic nagrobnych, stawianiu przewróconych krzyży i nagrobków. Nie było łatwo. Ciągle doskwierał nam upał, czasem brakowało sił.

Przez cały czas pobytu w Husiatynie pracowaliśmy bardzo wytrwale przywracając szacunek naszym przodkom, porządkując ich mogiły, wyrywając je z zapomnienia. Efekty naszej pracy zostały docenione nie tylko przez mieszkańców ale też władze miasta wraz z merem p. M. Sawczukiem , posła Verkhovnej Rady Ukraine p. M. Apostoła, od których  na zakończenie otrzymaliśmy dyplomy oraz kubki z widokiem  kościoła Bernardynów .

Oprócz ciężkiej pracy był czas na spotkania z mieszkańcami tymi starszym szczególnie z p. Stanisławą Hołyk/i i tymi młodszymi / z młodszymi min. zagraliśmy w koszykówkę/ ,zwiedzanie miasta, okolicznych miejscowości: Kamieńca Podolskiego, Chocimia, Okopów, Sidorowa . Na wyjątkową wycieczkę zaprosił na s p. poseł Apostoł do miejscowości Zarwanicja  , gdzie pielgrzymują Ukraińcy.

Wróciliśmy do Obornik Śląskich z poczuciem dobrze wykonanego zadania. Żal było wyjeżdżać z Husiatyna. Łza kręciła się w oku , gdy zapalaliśmy znicze na uporządkowanych grobach, gdy przyszedł czas pożegnania.Każdy z nas w Husiatynie zostawił cząstkę siebie. Za rok tam wrócimy, aby kontynuować swoje zadanie. To na nas ciąży obowiązek ocalenia od zapomnienia śladów polskości na Kresach a zwłaszcza w Husiatynie.

Jesteśmy dumni, że na tym skrawku ziemi krzyże  nie „giną „ w krzakach i chwastach”, lecz dają świadectwo, że jeszcze nie tak dawno była tam Polska.

Z tego miejsca chciałbym podziękować wolontariuszom za to…., że kilkanaście dni wakacji przeznaczyli na ratowanie narodowego dziedzictwa.

Aby mogło dojść do tego wyjazdu w czasie roku szkolnego wolontariusze zbierali symboliczne złotówki. Obornickie Centrum Wolontariatu zebrało kwotę 2858.00. SP Osolin 60 zł, SP Uraz 200 zł, Przedszkole Pęgów 90 zł, Publiczne Gimnazjum Oborniki Śląskie 707 zł/dane pochodzą ze stronywww.studiowschod.pl /.

Wszystkim dziękujemy za ogromne wsparcie finansowe i okazywaną nam życzliwość.

 

B. Magnowska

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Zaproszenie na Dolnośląski Festiwal Wolontariatu

W imieniu Partnerstwa na Rzecz Promocji i Rozwoju Wolontariatu na Dolnym Śląsku „Razem dla Wolontariatu” mamy zaszczyt zaprosić do udziału w trzeciej edycji „Dolnośląskiego Festiwalu Wolontariatu”, który odbędzie się we Wrocławiu w dniach 5 – 7 grudnia 2013 r.

Festiwal Wolontariatu to trzydniowe spotkanie wolontariuszy, koordynatorów wolontariatu oraz wszystkich zainteresowanych szeroko pojętą problematyką wolontariatu i aktywności społecznej. Uczestnicy Festiwalu będą mieli możliwość wzięcia udziału w wielu wydarzeniach o charakterze edukacyjnym i integracyjnym takich jak: warsztaty tematyczne, Dolnośląska Gala Wolontariatu, specjalny Koncert, spotkania z ciekawymi wolontariuszami i oryginalnymi inicjatywami w Strefie Inspiracji, forum dyskusyjne World Cafe, Piknik Rodzinny itp.

Do udziału w Festiwalu zapraszamy wolontariuszy, a także związanych z wolontariatem przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz instytucji publicznych. Zapraszamy również przedstawicieli firm, w których funkcjonuje program wolontariatu pracowniczego, a także wszystkich chętnych zainteresowanych szeroko pojętą tematyką wolontariatu i aktywności obywatelskiej.

Dolnośląski Festiwal Wolontariatu tak jak w ubiegłym roku odbędzie się w Klubie 4 Regionalnej Bazy Logistycznej we Wrocławiu przy ul. Pretficza 24 oraz Sali Koncertowej Polskiego Radia Wrocław im. Jana Kaczmarka we Wrocławiu przy ul. Karkonoskiej 10. Uczestnicy zakwalifikowani na Festiwal zobligowani będą do uczestnictwa w całym przedsięwzięciu. W przypadku rezygnacji z uczestnictwa w Festiwalu po 25 listopada 2013 lub nieusprawiedliwionej wypadkiem losowym nieobecności na Festiwalu zakwalifikowany uczestnik zobowiązany jest pokryć koszt pełnego uczestnictwa w Festiwalu.

Uczestnictwo w Festiwalu jest bezpłatne. Organizatorzy zapewniają poczęstunek oraz ciepłe posiłki podczas zajęć. Uczestnikom spoza Wrocławia organizatorzy zapewniają nocleg podczas Festiwalu. Uczestnicy we własnym zakresie pokrywają koszty związane z dojazdem do Wrocławia oraz poruszaniem się po mieście w trakcie Festiwalu.

Aby zgłosić swój udział w Dolnośląskim Festiwalu Wolontariatu, należy wypełnić i wysłać internetowy formularz zgłoszeniowy dostępny poniżej. Termin wypełniania formularzy upływa 15 listopada 2013 r. Osoby zakwalifikowane do udziału w Festiwalu zostaną o tym powiadomione e-mailowo oraz telefonicznie do dnia 25 listopada 2013 r.

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Ruszają szkolne konkursy o wolontariacie!

Wrocławskie Centrum Wolontariatu prowadzone przez Stowarzyszenie „Nowa Rodzina” zaprasza do udziału w kolejnej edycji szkolnych konkursów o tematyce wolontariackiej. Celem przedsięwzięcia jest promowanie idei wolontariatu oraz propagowanie aktywności społecznej wśród uczniów dolnośląskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Aby zgłosić swój udział należy przygotować i przesłać pracę konkursową na jeden z trzech następujących Konkursów:
Konkurs Fotograficzny „Wolontariat w Obiektywie” w postaci fotografii przedstawiających działania wolontariackie.
Konkurs Literacki „Wolontariat Piórem” w postaci prac literackich opisujących działania wolontariuszy.
Konkurs Webmasterski „Wolontariat w Sieci” w postaci stron internetowych opisujących działania wolontariuszy.

Wszelkie informacje i szczegóły Konkursu znajdują się w Regulaminach:

Kapituła konkursu, którą tworzyć będą osoby zaufania publicznego, dokona wyboru laureatów. Wszyscy nominowani zostaną zaproszeni na uroczystą Dolnośląską Galę Wolontariatu, która odbędzie się 5 grudnia 2013 r. w ramach organizowanego we Wrocławiu wspólnie z dolnośląskimi organizacjami pozarządowymi Dolnośląskiego Festiwalu Wolontariatu.

Prace konkursowe należy składać w terminie od 1 września do 18 października 2013 r. na adres poczty elektronicznej: konkurs@wolontariusz.org. W treści e-maila poza pracą konkursową należy podać następujące informacje: imię i nazwisko, adres autora, telefon kontaktowy oraz oświadczenie o posiadaniu praw autorskich do nadesłanej pracy.

Przed przesłaniem pracy konkursowej należy zapoznać się z Regulaminem.

Wszelkich informacji udziela:
Jacek Bednarek
Wrocławskie Centrum Wolontariatu
Stowarzyszenie „Nowa Rodzina”
pl. Św. Macieja 5A, 50-244 Wrocław
tel. (71) 79 19 789
kom. 695 599 468
biuro@wolontariusz.org
www.wolontariusz.org

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności, Dolnośląski Wolontariusz Roku | Dodaj komentarz

„Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” – Koncert Kresowy na wrocławskim Rynku

17 maja 2013 r. o godz. 14:00 na wrocławskim Rynku odbył się wielki koncert kresowy, podczas którego podsumowano IV edycję  telewizyjnej akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA. Koncert był formą podziękowania uczniom, nauczycielom i samorządowcom za pomoc w ratowaniu polskiego dziedzictwa niszczejącego za naszą wschodnią granicą.

Z całego Dolnego Śląska przyjechały do Wrocławia poczty sztandarowe ze szkół biorących udział w tym przedsięwzięciu, aby uczestniczyć w patriotycznej paradzie. Gminę Oborniki Śl. reprezentowali wolontariusze i uczniowie ze szkół: SP nr2 Oborniki Śląskie, SP nr 3 Oborniki Śląskie, SP Osolin, SP Uraz, SP Pęgów, Publiczne Gimnazjum Oborniki Śląskie.

W tym roku najmłodsi Dolnoślązacy zgromadzili 150 tysięcy złotych.

W koncercie wystąpiły zespoły z Ukrainy – Podolski Kwiat (Koziatyn), z Bukowiny Rumuńskiej – Sołonczanka (Nowy Soloniec), Zespół Tańca Ludowego UMCS z Lublina i Zespół Pieśni i Tańca MAZOWSZE. Do Wrocławia przybyli  też nasi Rodacy z Kresów, patrioci, którzy przetrwali trudne czasy prześladowań na Wschodzie. Przyjechali też  harcerze z Wilna, opiekunowie cmentarza na Rossie, aby solidaryzować się z ideą ratowania polskich grobów pozostawionych za wschodnią granicą. W sercu Wrocławia pojawili się również motocykliści z Rajdu Katyńskiego, którzy już rok temu pracowali przy porządkowaniu zabytkowych cmentarzy wspólnie z naszymi wolontariuszami. Było to wielkie spotkanie ludzi, których połączyła miłość do polskiej historii.

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Startuje Konkurs Dziennikarski „Pozytywne Pióro 2013”

W imieniu Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych zapraszamy do udziału w I edycji Konkursu Dziennikarskiego „Pozytywne Pióro 2013”. Celem tego przedsięwzięcia jest promocja ciekawych inicjatyw społecznych realizowanych na terenie województwa dolnośląskiego poprzez publikację tekstów tematycznych w serwisach regionalnych Portalu Organizacji Pozarządowych www.ngo.pl – www.dolnoslaskie.ngo.pl i www.wroclaw.ngo.pl.

Konkurs Dziennikarski „Pozytywne Pióro 2013” przeznaczony jest dla wszystkich tych, którzy chcą przekazać szerszej publiczności informacje o ciekawych inicjatywach odbywających się w ich okolicy oraz chcieliby zaprezentować swoje dziennikarskie umiejętności. Aby to zrobić wystarczy wypełnić i przesłać specjalny formularz zgłoszeniowy wraz z pracą konkursową na adres Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.

Kapituła konkursu, którą tworzyć będą osoby zaufania publicznego, dokona wyboru laureatów. Laureaci Konkursu zostaną przedstawieni i nagrodzeni podczas Dolnośląskiej Gali Wolontariatu, która odbędzie się 5 grudnia 2013 r. w ramach organizowanego we Wrocławiu wspólnie z dolnośląskimi organizacjami pozarządowymi Dolnośląskiego Festiwalu Wolontariatu.

Mamy nadzieję, iż Konkurs Dziennikarski „Pozytywne Pióro” przyczyni się do promocji w mediach ciekawych inicjatyw społecznych realizowanych przez lokalne społeczności województwa dolnośląskiego.

Formularze zgłoszeniowe należy składać w terminie od 1 września do 18 października 2013 r. (decyduje data wpłynięcia zgłoszenia). Formularze zgłoszeniowe wraz z wymaganymi załącznikami prosimy przesyłać pocztą tradycyjną na adres: Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, Biuro Regionalne w Wałbrzychu, ul. Sienkiewicza 2/7, 58-300 Wałbrzych.

Przed wypełnieniem zgłoszenia należy zapoznać się z Regulaminem regulamin_kdpp_2013

Wszelkich informacji udziela:
Radosław Bednarski
tel.: (74) 665 11 11,
kom. 693 145 674,
e-mail: radoslaw.bednarski@rcwip.pl

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

Wiadomość pochodzi z serwisu regionalnego dolnyslask.ngo.pl.

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności, Dolnośląski Wolontariusz Roku | Dodaj komentarz

Festiwalowe konkursy

Do Festiwalu jeszcze kilka miesięcy, ale już niebawem ruszają kolejne edycje naszych festiwalowych Konkursów. A w nich czeka na Was kilka istotnych zmian:

– Konkursy młodzieżowe (Fotograficzny, Literacki i Webmasterski) zostały poszerzone o wszystkich uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

– Konkurs „Organizacja Przyjazna Wolontariuszom” został zlikwidowany, a od tego roku nadawanie certyfikatów odbywa się w ramach programu Dobry Wolontariat. Czynimy starania o to, aby stać się regionalnym operatorem tego programu.

– Przygotowaliśmy dla Was zupełnie nowy Konkurs. Jest to Konkurs Dziennikarski „Pozytywne Pióro”. Zgłosić będzie można prace konkursowe w trzech kategoriach: Relacja z wydarzenia (reportaż), Wywiad oraz Felieton. O szczegółach już niedługo Was poinformujemy.

– Z okazji jubileuszu Dolnośląskiego Wolontariusza Roku Konkurs przeszedł dość istotną metamorfozę:
1. W tym roku powiększyliśmy Konkurs o dwie dodatkowe kategorie: Dolnośląskiego Koordynatora Wolontariatu Roku oraz Dolnośląską Grupę Wolontariacką Roku.
2. Oczywiście Dolnośląski Wolontariusz Roku w dalszym ciągu jest tą najważniejszą kategorią w Konkursie.
3. W tym roku również po raz pierwszy wnioski nominacyjne będą składane za pomocą specjalnego Generatora On-Line. Właśnie trwają wewnętrzne testy tego narzędzia. Mamy nadzieję, że ułatwi to Wam składanie nominacji
4. Podobnie jak w zeszłym roku częścią zgłoszenia będzie materiał filmowy. Jednak teraz to od Was będzie zależeć jakie treści zechcecie nam przekazać na filmie. Ważne, żeby dotyczyły nominowanej osoby.

O kolejnych postępach w przygotowaniu Festiwalu będziemy Was na bieżąco informować.

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Patron Medialny Festiwalu

Portal Internetowy „Dla Studenta” został kolejnym Patronem Medialnym Dolnośląskiego Festiwalu Wolontariatu. Dziękujemy

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Wolontariat w SP 40 we Wrocławiu

W roku szkolnym 2012/2013 w naszej szkole kontynuuje swe działania Wolontariat Szkolny. Uczniowie kl. 5, 6a i 6b (34 – osobowa grupa dziewcząt i chłopców) aktywnie uczestniczą w zaplanowanych akcjach społecznych.
Przedsięwzięcia Wolontariatu Szkolnego w Szkole Podstawowej nr 40 w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 4 we Wrocławiu w roku szkolnym 2012/2013:
–        Góra Grosza” – zbiórka pieniędzy dla dzieci wychowujących się poza rodziną,
–        zbiórka rzeczy dla zwierząt ze schroniska,
–        „Nakrętki dla Hospicjum” – zbiórka nakrętek na rzecz Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci,
–        współpraca ze Stowarzyszeniem Wiosna w ramach akcji „Szlachetna paczka” 8-9.12.2012r.,,
–        zbiórka paczek świątecznych w akcji Caritas „Złotówka dla św. Mikołaja”,
–        przygotowanie kiermaszu świątecznego podczas IX Charytatywnego Koncertu „Na Powitanie Wiosny” na rzecz wrocławskich rodzinnych form zastępczych,
–        wsparcie biblioteki szkolnej w ramach zbiórki potrzebnych lektur w lokalnych punktach,
–        akcja ekologiczna w ramach Międzynarodowego Dnia Ziemi,
–        wdrożenie uczniów do internetowego systemu wolontariatu z myślą o kontynuacji działań wolontariackich w wybranym gimnazjum.
Kinga Ignaszewska Łaz
Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Korowód Życzliwego Kapelusznika

22.06.2013r wolontariusze z Jelcza – Laskowic przprowadzili zbiórkę publiczną w ramach akcji „Korowód Życzliwego Kapelusznika”. Jej celem było zgromadzenie środków na dofinansowanie wyjazdu letniego dzieciom z rodzin potrzebujacych.

Nasi kapelusznicy – wolontariusze zbierali dobrowolne datki do puszek kwestarskich spotykajac się z niezwykłą życzliwością mieszkanców Jelcza – Laskowic. Łącznie zebrana została kwota 1 095,01 zł. Zgromadzone środki pozwolą na dofinansowanie wyjazdu czwórki podopiecznych na obóz harcersko – żeglarski do Krzeczkowa.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Zaproszenie na Akademię Terenowych Animatorów Wolontariatu

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w I edycji Akademii Terenowych Animatorów Wolontariatu, która odbywać się będzie w dniach 15 – 21 lipca 2013 r. w Krzydlinie Małej. W ramach Akademii odbędzie się 50 godzin warsztatów dotyczących wolontariatu w następujących obszarach tematycznych:

– aspekty formalno-prawne wolontariatu

– obsługa kandydatów na wolontariuszy

– organizacja wolontariatu

– wspieranie i motywowanie

– narzędzia współpracy z wolontariuszami

– współpraca z otoczeniem

– pozyskiwanie środków

– budowanie struktur wolontariatu

– funkcjonowanie centrów wolontariatu

– przygotowywanie i realizacja programów wolontariackich

– animowanie wolontariatu

– ewaluacja i monitoring

– współpraca pomiędzy centrami wolontariatu

– strategia i plan pracy

Zajęcia prowadzone będą przez doświadczonych trenerów, absolwentów szkół trenerskich. Podczas warsztatów zostaną wypracowane indywidualne strategie działań lokalnych.

Uczestnictwo w Akademii jest bezpłatne!!!  Organizatorzy zapewniają uczestnikom również nieodpłatnie noclegi w domkach letniskowych i całodobowe wyżywienie.

Do uczestnictwa w Akademii zapraszamy osoby pełnoletnie, aktywne społecznie, które przy wsparciu Dolnośląskiego Centrum Wolontariatu oraz w oparciu o infrastrukturę funkcjonujących w terenie punktów konsultacyjnych i informacyjnych rozpoczną działania rozwijające wolontariat w swoim środowisku lokalnym.

Zgłoszenia prosimy wysyłać na załączonych formularzach mailem na adres biuro@wolontariusz.org. Liczba miejsc ograniczona!!! O wynikach rekrutacji zostaną Państwo powiadomieni na adres wskazany w formularzu w terminie do 3 dni roboczych od dnia wysłania zgłoszenia.

 

Jacek Bednarek

Koordynator

Dolnośląskiego Centrum Wolontariatu

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz