NIECODZIENNY WEEKEND

15,16. 06.2013 r. wolontariusze z Jelcza – Laskowic spędzili czas na warsztatach i na … wodzie.

W sobotę, intensywnie szkolili się z zakresu komunikacji interpersonalnej,  w Schronisku Młodzieżowym w Chwałowicach a w niedzielę wyruszyli na spływ kajakowy.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Pierwsze Patronaty Medialne

Internetowa telewizja regionalna.tv oraz „Tygodnik 30 minut” to pierwsi Patroni Medialni tegorocznej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Wolontariatu

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Międzynarodowa wymiana wolontariuszy 50+. Back to Poland

Niedawno zapowiadaliśmy wyjazd naszych wolontariuszek na Litwę w ramach Międzynarodowej Wymiany Wolontariuszy 50 + Programu Grundtvig. Teraz grupa aktywnych seniorek wróciła już do Polski i na naszym portalu chwali się jak było na wyprawie. Jest czego zazdrościć – przekonajcie się o tym sami przeglądając specjalnie przygotowaną fotorelację. Więcej poniżej.

Międzynarodowa wymiana wolontariuszy 50+ Program Grundtvig

Wilno 13.05 – 03.06.2013

Relacja z pobytu

Wolontariuszki: Helena Homa, Emilia Kutkiewicz i Krystyna Podgórniak

Zostałyśmy zaproszone do udziału w projekcie „Sharing experiences and cultures” w ramach programu Grundtvig przez wrocławskie „Stowarzyszenie Nowa Rodzina”. Była to wymiana wiedzy i doświadczeń dotyczących wolontariatu seniorów z równoczesną wymianą artystyczno-kulturalną z centrum edukacji dorosłych w Wilnie. Chciałyśmy poznać obecną kulturę Litwy, pracę i działanie organizacji, która nas gościła, życie seniorów w Wilnie, tamtejsze Kluby Seniora i Uniwersytety III Wieku.


Po wylądowaniu w Wilnie zostałyśmy bardzo serdecznie powitane a następnie przewiezione do miejsca zakwaterowania. Na drugi dzień odwiedziłyśmy wieczorowa szkołę im. Gabrielės Petkevičaitės-Bitės, która to na 3 tygodnie została „naszym domem”.

Pierwszy dzień w szkole. Nasze opiekunki Kristina i Marija.

Program pobytu obejmował do południa zajęcia „Cultural programme”, czyli zwiedzanie Wilna i jego okolic. Natomiast po południu uczestniczyłyśmy w różnych zajęciach organizowanych w szkole. Były to: gimnastyka, „filcowanie”, malowanie na jedwabiu, spotkania z zespołami: ”Linksmuoliai” – taneczno-ludowym i zespołem śpiewającym „Bławatki” seniorki 70+. Ponadto odbywały się spotkania z grupą seniorów, którzy w ramach wymiany przyjadą we wrześniu do Polski. Wzajemnie uczyliśmy się naszych języków.

 

Zespół taneczno-ludowy Linksmuoliai

Zespół „Bławatki”

Pracowałyśmy w schronisku dla zwierząt wyprowadzając psy na spacery. Były to: ślepy Toni (niewidomy pies), mały Łubuz i wesoły Max. W przyszkolnym ogródku sadziłyśmy kwiaty „sierotki” co po polsku znaczy bratki.

 

Na zajęciach z filcowania nauczyłyśmy się wykonywać szaliki.

 

Ulubionym naszym zajęciem było malowanie na jedwabiu.

 

My z kolei przekazałyśmy nasze doświadczenia przy: filcowaniu, wykonywaniu kwiatów z bibuły karbowanej, robótkach ręcznych (szydełkowanie) oraz origami i wycinanek łowickich. Ponadto wymieniliśmy doświadczenia z dziedziny wolontariatu w Polsce, Stowarzyszeń, Fundacji…

…i przedstawiliśmy gminę Miękinia.

Zwiedziłyśmy wiele zabytków Wilna.

 

Ostra Brama

 


Cmentarz Rossa

 

 

Dziękujemy naszej opiekunce z Wilna Kristinie Martinaviciute

oraz wszystkim , którzy otoczyli nas w Wilnie tak wspaniała opieką. Dziękujemy również Stowarzyszeniu „Nowa Rodzina” za przygodę życia.

 

Helena, Emilka i Krysia.

 

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności, Grundtvig, Litwa 2013 | Dodaj komentarz

Spotkanie Partnerstwa w Jeleniej Górze

Przygotowania do Dolnośląskiego Festiwalu Wolontariatu 2013 idą pełna parą. Tym razem przedstawiciele Partnerstwa „Razem dla wolontariatu”, które organizuje Festiwal spotkali się w Jeleniej Górze. Po owocnych obradach mieli niepowtarzalna okazję zwiedzić Pałac w Pakoszowie oraz Perłę Zachodu w Siedlęcinie.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Wolontariusze w Hospicjum w Będkowie

Wrażliwość serca i siła ducha, to cecha wolontariuszek z PZS1 w Trzebnicy, które odwiedzały hospicjum w Bedkowie.

27.03.2013r – przygotowały świąteczne smakołyki i wspólnie z paniami wykonały świateczny collage.

26.04 – spacer, wspólne śpiewanie przy stole zastawionym owocami i wypiekami przyniesionymi dla pensjonariuszy

29.05 – spacer, kolorowanki, wspólne czytanie przygotowanych wierszy, śpiewanie i rozmowy

Wszystko to łączy i uczy zwłaszcza młodych, a uśmiech i radość towarzyszyły wszystkim.

Wolontariuszki, to uczennice klasy 1c i 1d liceum: Kamila Kotara, Ola Żygadło, Jagoda Urbanowicz, Asia Trela, Patrycja Szumilas, Małgosia Janik, Kinga Cisek i Marta Wolak.

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia 2013 – Oborniki Śląskie

IV edycja akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” została ogłoszona przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Panią Beatę Pawłowicz 26 stycznia 2013r. podczas charytatywnego koncertu pn .” Rodacy Rodakom” w Sycowie.

Gmina Oborniki Śląskie ponownie przystąpiła do tej akcji.

W ramach tej akcji na terenie naszej gminy w placówkach oświatowych do 10 maja zostanie przeprowadzona zbiórka symbolicznych złotówek.

21 kwietnia w Kościele św. Judy Tadeusza i Antoniego Padewskiego po mszach świętych wolontariusze będą zbierać  do puszek dowolne datki na ten cel.

Wolontariusze z Obornickiego Centrum Wolontariatu pieniądze będą jeszcze zbierać w trakcie obchodów „Dni Obornik Śląskich” 24-25 maja 2013 roku.

Zebrane pieniądze tradycyjnie wpłacimy na konto Związku Sybiraków III RP we Wrocławiu na nr 30 1540 1030 2001 7760 0457 0001 ( Związek dla celów tej akcji użycza swojego konta).

Szczegółowe informacje na temat akcji, lista wpłacających, reportaże Studia wschód można znaleźć na stronie internetowej www.studiowschod.pl

Wszyscy razem spotkamy się 17 maja o godzinie 14.00 na wrocławskim Rynku na koncercie podsumowującym tegoroczną akcję.

Wolontariusze z naszej gminy ( uczniowie Publicznego Gimnazjum w Obornikach Śląskich i Pęgowie) wraz z opiekunami i Burmistrzem Obornik Śląskich Panem Sławomirem Błażewskim po raz kolejny wyjadą podczas wakacji (03.07.- 14.07.2013r) na Ukrainę aby ratować polskie cmentarze niszczejące za wschodnia granicą. Tym razem cele podróży jest Husiatyn. Miejscowość ta jest bliska wielu naszym mieszkańcom. Przed kolejną wyprawą  pragniemy zorganizować  spotkanie z byłymi mieszkańcami Husiatyna, aby opowiedzieli nam o swojej małej ojczyźnie, o swoim miejscu urodzenia.

Jest to dla nas wielka lekcja patriotyzmu, okazja do poznania historii wielu rodzin i historia naszego narodu.

Bożena Magnowska

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Piknik „U Prusa 2013”

8 czerwca 2013 r w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Jelczu- Laskowicach wolontariusze ze szkolnego klubu „My dla świata” uczestniczyli w festynie „Piknik u Prusa”.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Patroni honorowi Festiwalu

Patronat honorowy nad Dolnośląskim Festiwalem Wolontariatu objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego Pan Rafał Jurkowlaniec oaz Minister Pracy i Polityki Społecznej Pan Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Ta galeria zawiera 3 zdjęcia.

Kolegium Pracowników Służb Społecznych

Więcej galerii | Dodaj komentarz

Partnerstwo „Razem dla wolontariatu”

Partnerstwo na Rzecz Promocji i Rozwoju Wolontariatu na Dolnym Śląsku „Razem dla Wolontariatu” jest porozumieniem dolnośląskich organizacji i instytucji, którego głównym celem jest promocja i rozwój idei wolontariatu oraz aktywności społecznej na terenie województwa dolnośląskiego. Głównym przedsięwzięciem realizowanym przez Partnerstwo jest organizacja corocznego Dolnośląskiego Festiwalu Wolontariatu.

Organizacje wchodzące w skład Partnerstwa:

Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Stowarzyszenie istnieje od 13 lat i zajmuje się szeroko pojętą animacją społeczności lokalnej, wspieraniem działalności organizacji pozarządowych oraz wspieraniem rozwoju przedsiębiorczości społecznej. RCWIP jest Liderem Partnerstwa i koordynuje jego pracami. osobami odpowiedzialnymi za działania Partnerstwa z ramienia RCWIP są Radosław Bednarski i Marta Borowiec-Salwa.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielawie. Jest to publiczna instytucja pomocy społecznej w Bielawie posiadająca jako jeden z niewielu Ośrodków na Dolnym Śląsku Certyfikat Centrum Aktywności Lokalnej. Wolontariat działa tu prężnie, a wszystko za sprawą Wojtka Kubasika, który również z ramienia Ośrodka uczestniczy w pracach  Partnerstwa. Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielawie jest jak dotąd jedyną instytucją publiczną w Partnerstwie i jednocześnie jedynym podmiotem mającym siedzibę poza Wrocławiem.

Stowarzyszenie Semper Avanti. Nazwa Stowarzyszenia pochodzi z języka włoskiego i znaczy „Zawsze do przodu”. Taki właśnie cel przyświeca członkom stowarzyszenia. Semper Avanti specjalizuje się w wolontariacie europejskim, czyli EVS. To właśnie dzięki nim uczestnicy Festiwalu mogą poznać wolontariuszy z różnych krajów Europy. Podczas ostatniej edycji prowadzili u nas zajęcia wolontariusze z Hiszpanii, Włoch, Portugalii, Niemiec i Estonii.

Fundacja Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella”. Na co dzień Fundacja prowadzi Wrocławskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3 we Wrocławiu przy ul. Legnickiej 65, gdzie pomaga wielu organizacjom w ich funkcjonowaniu. Osobą reprezentującą Fundację w Partnerstwie jest Iwona Nowińska

Fundacja „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”. Głównym zadaniem Fundacji jest prowadzenie działającego od 10 lat Hospicjum dla Dzieci i szeroko pojęta działalność na rzecz rozwoju opieki paliatywnej. Osobą odpowiedzialną za pracę w ramach Partnerstwa jest Agnieszka Smakulska.

Fundacja Aktywny Senior. Głównym celem Fundacji jest propagowanie aktywnego stylu życia wśród seniorów i zachęcanie ich do wszelkiego rodzaju aktywności społecznej, w tym również wolontariatu. W Radzie Partnerstwa z ramienia Fundacji uczestniczą Zofia Raś i Marian (Marek) Ferenc

Wrocławski oddział Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej. Jest to ogólnopolska organizacja, której celem jest przede wszystkim przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży oraz promocja wolontariatu i dobroczynności. Z ramienia organizacja w pracach Partnerstwa uczestniczy Juliusz Wnęk.

Stowarzyszenie Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych TRATWA.
Na co dzień organizacja prowadzi liczne działania ukierunkowane na wspieranie edukacyjne i profesjonalizację działalności liderów organizacji pozarządowych, kojarzenie i wspieranie współpracy międzynarodowej w sferze socjalnej, a także niesienie pomocy humanitarnej, działalność charytatywną oraz wspomaganie osób i rodzin poszkodowanych wskutek katastrof i kataklizmów. 
W pracach Partnerstwa z ramienia Stowarzyszenia TRATWA uczestniczą Martyna Sikorska i Wojciech Staniewski.

Stowarzyszenie „Nowa Rodzina”. Na co dzień Stowarzyszenie prowadzi Wrocławskie Centrum Wolontariatu oraz zajmuje się wolontariatem szkolnym. Od kilku już lat organizuje konkursy o tematyce wolontariatu na najlepszą stronę internetową, fotograficzny i literacki. Osobą odpowiedzialną za pracę w ramach Partnerstwa jest Jacek Bednarek.

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz