Międzynarodowa wymiana wolontariuszy 50+

 

Za nami spora część projektu „Międzynarodowa wymiana wolontariuszy 50+”, w którym grupa seniorów pod czujnym okiem trenerów przygotowuje się do wymiany międzynarodowej. Poniżej prezentujemy kilka refleksji od naszych aktywnych seniorek. Wszystkim życzymy takiej ilości pozytywnej energii co posiadają one w jesieni swojego życia. Zapraszamy do lektury!

„Z niecierpliwością czekam na przyszły rok, kiedy – mam nadzieję, ja również pojadę do Wilna. Uczę się teraz angielskiego w miłej atmosferze, pod kierunkiem pani Urszuli i mam  nadzieję, że za rok całkiem spokojnie będę mogła  porozumieć się po angielsku już na miejscu, w Wilnie. O Wilnie i okolicach słyszę od dzieciństwa – bo rodzina mojej mamy pochodzi właśnie z tego rejonu. Kiedy dowiedziałam się, że istnieje możliwość żebym  mogła zobaczyć Wilno na własne oczy – bardzo, bardzo się ucieszyłam.

Powoli zaczynam przygotowywać się do wyjazdu teoretycznie – czytam artykuły, przewodniki. Dowiedziałam się ostatnio, że Wilno było już Europejską Stolicą Kultury w 2009 roku – jestem bardzo ciekawa co zmieniło się w życiu kulturalnym miasta po roku „panowania” kultury. Kiedy już będę w Wilnie chciałabym zobaczyć koniecznie Ostrą Bramę, największą w Europie Wschodniej Starówkę, katedry, kościoły, pałace.

Bardzo lubię oglądać gotyckie kościoły i wiem, że w Wilnie  również na nie trafię. Ze względów rodzinnych  z pewnością obejrzę kościół Św. Jana i Św. Kazimierza, Uniwersytet, cmentarz na Rossie.

Pewnie  trafię na liczne ślady Polaków w Wilnie.

Wilno to również wspaniała kuchnia – chciałabym spróbować chociaż części smakowitych potraw typowych  dla Litwy. Chciałabym poznać ludzi, obyczaje, miasto i już się cieszę, że pojadę za rok:) Ciekawa jestem jak żyje  się w Wilnie seniorom – w jaki sposób spędzają czas i czy chętnie korzystają z różnych form spędzania wolnego czasu.

Elżbieta ”

„Moje oczekiwania co do wyjazdu na Litwę to: poznać nowych ludzi, ich kulturę i zwyczaje. Chciałabym poznać zabytki Wilna a głównie starówkę, odwiedzić muzeum Adama Mickiewicza. Chciałabym się także zapoznać z pracą i działaniem organizacji, która nas będzie gościć.

Nasze stowarzyszenie które zorganizowało nam wyjazd starało się w miarę sił i możliwości przygotować nas do wyjazdu na Litwę. Przechodzimy intensywny kurs języka angielskiego z którego jestem bardzo zadowolona, poznajemy dużo nowych słów, zwrotów, dużo mówimy po angielsku. Zostały zakupione książki z płytą do ćwiczeń. Stowarzyszenie zapewnia nam ubezpieczenie na wyjazd, zakupiło bilety do Wilna i na powrót, rozmówki angielskie i litewskie oraz materiały, które będą nam potrzebne w zorganizowaniu warsztatów na Litwie. Pani Ula starała się nas dobrze przygotować do wyjazdu i pobytu.

Mam nadzieję że wyjazd ten sprawi nam dużo radości, przyniesie moc wrażeń, ale także że my się sprawdzimy jako goście i wolontariusze.

Emilia”

„Bardzo się cieszę z udziału w projekcie: „Międzynarodowa wymiana wolontariuszy 50+”

Od kilku miesięcy biorę udział w przygotowaniach do wyjazdu, a w szczególności w nauce języka anielskiego.

Na każdym kroku widać bardzo dobra opiekę i dbałość o wszystkie szczegóły wyjazdu, a szczególnie rozmowy na skypie ze stroną litewska, omawiające wszystkie sprawy związane z naszym pobytem. Organizatorzy projektu omawiają z nami również sposoby prowadzenia warsztatów z naszej strony. Do tego też nas przygotowali.

Jadąc do Wilna oczekuje, iż poznam i porównam życie Seniorów na Litwie i u nas.

Jestem ciekawa, czy istnieje u nich wolontariat 50+. Kluby Seniora, Uniwersytety III Wieku, czy mają takie zajęcia jak u nas tzw. Akademia Aktywnego Seniora Wolontariusz?

Czy prowadzą jakieś aktywne zajęcia? Jestem bardzo ciekawa życia Seniorów w Wilnie.

Dziękuje za umożliwienie mi udziału w tym projekcie.

Z wyrazami szacunku

Krysia”

 

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności, Grundtvig | Dodaj komentarz

Dolnośląskie Forum Organizacji Pozarządowych i Aktywności Społecznej

26 maja na wrocławskiej Pergoli odbędzie się Dolnośląskie Forum Organizacji Pozarządowych i Aktywności Społecznej. Jako Wrocławskie Centrum Wolontariatu bierzemy udział w organizacji tego wyjątkowego wydarzenia zapewniając grupę ponad 80 wolontariuszy. Event ten to Dolnośląskie Targi Organizacji Pozarządowych (NGO) i wiele dodatkowych atrakcji.

W trakcie Forum będziecie mieli okazję spotkać się z przedstawicielami 100 NGO z całego Dolnego Śląska. Wśród nich znajdą się regionalne fundacje, stowarzyszenia, towarzystwa, grupy nieformalne itp. To doskonała okazja aby zapoznać się z ich działalnością lub nawiązać aktywną współpracę. Na uczestników czekają także konkursy, warsztaty, pokazy, happenigi  a wszystko w familijno-piknikowym i przyjaznym klimacie.

Ponadto na Forum odbędą się:

  • Panele dyskusyjne, na których podejmowane będą tematy m.in współpraca organizacji pozarządowych i administracji publicznej, kwestie związane z budżetem obywatelskim oraz społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR);
  • Konferencja trójsektorowa z udziałem przedstawicieli trzech sektorów, zaproszonych prelegentów oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych z Dolnej Saksonii;
  • Premiera Pokazu Społecznej Super Mocy, czyli prawdziwa uczta audiowizualna zogniskowana wokół wąskiego tematu: kampanii społecznych emitowanych w Polsce, które jednak dotyczą i angażują WSZYSTKICH… Więcej na http://www.sektor3.wroclaw.pl/przyjdz-na-pokaz-ze-spoleczna-moca/

Udział we wszystkich wydarzeniach związanych z Forum jest całkowicie bezpłatny. Zapraszamy!

Więcej o DFOPiAS na http://www.halastulecia.pl/web/10157/111

Organizatorzy projektu: Stowarzyszenie „Nowa Rodzina”, Hala Stulecia, Fundacja „Umbrella”, Wrocławskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3,

Wydarzenie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.


Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Żółte pola nadziei

20.04.2013 r. wolontariusze z Jelcza – Laskowic brali udział w ogólnopolskiej akcji
Pola Nadziei wspierając podopiecznych Domowego Hospicjum w Oławie.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Planowanie Festiwalu 2013

Rozpoczęło się planowanie tegorocznej edycji Festiwalu. Było burzliwie, ale mamy już pierwszy efekt w postaci działań skierowanych do uczniów angażujących się w wolontariat w swoich szkołach.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Wiosenne działania Trzebnickich Wolontariuszy…

Szkolny Klub Wolontariusza po raz drugi odpowiedział na prośbę Stowarzyszenia ODRA – NIEMEN z Wrocławia, które organizuje pomoc dla polskich weteranów na Kresach. W marcu wolontariusze zorganizowali wśród uczniów zbiórkę kartek świątecznych dla kombatantów z Białorusi. Zebrane kartki wielkanocne oraz paczkę z żywnością przekazali do Stowarzyszenia jeszcze przed świętami.

Kolejnym przedsięwzięciem przeprowadzonym w marcu było zaangażowanie się w akcję: „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” zaproponowaną przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty panią Beatę Pawłowicz. Przez zebranie od uczniów symbolicznej „złotówki” wolontariusze z Trzebnicy włączyli się w dzieło ratowania polskich nekropolii pozostawionych za wschodnią granicą.

21 marca 2012r. w Powiatowym Zespole Szkól nr 1 w Trzebnicy odbył się Dzień Promocji Talentów. W jednej z sal zaprezentował swoje prace również Szkolny Klub Wolontariusza. Uczniowie mogli obejrzeć wystawę zdjęć z konferencji: „Moda na wolontariat…”, która odbyła się w szkole w zeszłym roku w ramach projektu „My dla świata”. Zaprezentowane zostały również fotografie z akcji podejmowanych przez SKW. Dodatkowo można było podejrzeć jak wolontariusze przygotowują pisanki na świąteczny kiermasz i zakupić je.

30 marca 2012r. w  Powiatowym Zespole  Szkół nr 1 w Trzebnicy i 1 kwietnia przed bazyliką św. Jadwigi w Trzebnicy uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariusza przeprowadzili kiermasz świąteczny. Wolontariusze sprzedawali głównie pisanki wykonane przez uczniów naszej szkoły, ale na stoisku znalazły się również kartki wielkanocne i drobne ozdoby świąteczne. Dochód z akcji został przeznaczony na „Adopcję na odległość” – projekt realizowany w szkole od 4 lat polegający na opłacaniu szkoły dziewczynce z Filipin.

Wszystkim zaangażowanym w mniejszym lub większym stopniu w akcje organizowane przez Szkolny Klub Wolontariusza serdecznie dziękujemy za okazane serce, poświęcony czas i podzielenie się własnym talentem.

Szkolny Klub Wolontariusza szczególne podziękowania kieruje do harcerzy z ZHR w Trzebnicy, którzy przekazali kilka worków nakrętek dołączając się do  szkolnej akcji „Nakrętka”.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Możliwość komentowania Wiosenne działania Trzebnickich Wolontariuszy… została wyłączona

Może Ty przetransportujesz Tratwą młodzież do Europy?

Stowarzyszenie TRATWA poszukuje wolontariuszy do prowadzenia Regionalnego Punktu Eurodesk Polska

poszukujemy osób dyspozycyjnych, zainteresowanych tematyką edukacji nieformalnej i mobilności młodzieży w Europie – dyżur w punkcie co najmniej 5 godzin tygodniowo

do zadań wolontariusza należy: popularyzacja różnych form kontaktów międzynarodowych młodzieży w Europie w tym europejskich programów dla młodzieży (wolontariat, staż, studia, projekty międzynarodowe), pomoc osobom poszukującym informacji z tego zakresu z wykorzystaniem sieci EURODESK Polska

osoby zainteresowane dłuższą współpracą z Regionalnym Punktem Eurodesk Polska mogą być skierowane na szkolenie dla konsultantów sieci w Krajowym Biurze Eurodesk Polska

z wolontariuszem zawrzemy umowę wolontariacką, nie ma ograniczeń wiekowych

możliwości rozwoju: zdobycie doświadczenia w pracy w organizacji pozarządowej, orientacja w zakresie europejskich programów mobilności młodzieży, w dalszej perspektywie zdobycie kwalifikacji do prowadzenia Eurolekcji (patrz strona eurodesk) i zdobycie doświadczenia w pracy warsztatowej z młodzieżą

zgłoszenia prosimy kierować do opiekuna punktu:

Wojtek Staniewski, wojtek@tratwa.org, 519 338 733

więcej o sieci EURODESK pod www.eurodesk.pl

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Wielki tydzień – Szkolny Tydzień Wolontariatu

Odświętne ubrani, zwolnieni z lekcji, zebrani w hallu szkoły – wolontariusze wrocławskiego Gimnazjum nr 29 im. Konstytucji 3 Maja podczas uroczystego apelu w dniu 20 grudnia 2011 (wtorek) usłyszeli od koordynatorki wolontariatu, pani Moniki Kordylewskiej,  słowa podziękowania i pochwały za swój trud i zaangażowanie, rozdane zostały także identyfikatory dla wolontariuszy.

W spotkaniu wziął udział także Jacek Bednarek, który czuwa nad rozwojem grup wolontaryjnych  w dolnośląskich szkołach w ramach programu „My dla Świata”.

Apel był jednym  z punktów programu trwającego w szkole od 14 do 22.12.2011 Szkolnego Tygodnia Wolontariatu. Odbyły się także spotkania: z koordynatorem naboru wolontariatu na Euro 2012, panem Amitem Batrą oraz z panem Jerzym Rudnickim, nauczycielem, który pozwolił uczniom poznać się jako wolontariusz. Była wystawa zdjęć i punkty informacyjne prowadzone przez wolontariuszy dla szkolnych kolegów i koleżanek.

Szkolny Tydzień Seniora to podsumowanie działań śródrocznych:  młodzi ludzie pomagają w bibliotekach i w domu seniora, uczą starszych ludzi obsługi komputerów i organizują bale dla przedszkolaków, wspomagają instytucje lokalne. Słowem – wszędzie ich pełno i wszędzie starają się zostawić po sobie ślad dobra.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

25h/dobę

Podczas odwiedzin w jeden z wrocławskich szkól – w Gimnazjum numer 1 im. Hugona Steinhausa – spotkałam dwie wolontariuszki. Opowiedziały mi o swoim wolontariacie.

Są w drugiej klasie gimnazjum. Karolina działa od 3 klasy szkoły podstawowej, Ania od tego roku.

Opowiadają o swoich licznych aktywnościach i jednym tchem wymieniają (a ja zastanawiam się, jak długa może być doba młodego człowieka?!): pomoc w schronisku dla zwierząt, jasełka w domu dziecka, pomoc w świetlicy środowiskowej i w nauce – koleżankom, wspieranie niepełnosprawnych, warsztaty komputerowe dla seniorów, odwiedziny w domu samotnej matki. Co roku piszą też kilometry listów w ramach akcji Amnesty International. O tym, że pieką ciasta na akcje zarobkowe, wspominają gdzieś na marginesie. I, jak wnikliwy Czytelnik się domyśla, nie z tego powodu, że to nieważne. Tak wiele jest innych przedsięwzięć!

Na pytanie, dlaczego są wolontariuszkami, zgodnie odpowiadają, że lubią. I że daje im to frajdę. Dzięki wolontariatowi zdobywają wiedzę o sytuacji na świecie: geograficzną, polityczną, społeczną. Uczą się, jaka rzeczywistość naprawdę jest. I tego, jak na tym świecie żyć: stają się wrażliwe i tolerancyjne.

Pytane o minusy wolontariatu, wymieniają zabieganie i brak czasu. No, ale to już taki urok działania dla innych – w szkolnym wolontariacie można być albo całym sercem, ale wcale.

Czy w przyszłości będą zajmować się wolontariatem – czas pokaże. I Ania, i Karolina wiedzą, że chcą, choć zastrzegają, że może nie taką skalę. Ale to zrozumiałe. Ogrom pracy, którą wykonują dziś, zasługuje na wielki szacunek!

Zaszufladkowano do kategorii Inspiracje | Dodaj komentarz

Gdyby nie zakład karny…? – spotkanie z Wolontariuszem Roku

W piątek, 9 grudnia, w pierwszym dniu Dolnośląskiego Festiwalu Wolontariatu, został wybrany Wolontariusz Roku 2011. Wybór osoby najbardziej zasługującej na ten tytuł  nie był łatwy. Decyzję ogłoszono podczas uroczystej gali w Sali Koncertowej Radia Wrocław im. Jana Kaczmarka. Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii Inspiracje | Możliwość komentowania Gdyby nie zakład karny…? – spotkanie z Wolontariuszem Roku została wyłączona

Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy…

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku życzymy Wam, Szanowni Państwo, Mili Wolontariusze,  radosnych chwil z Rodziną, zdrowia, pokoju i ciepła, oddechu od codziennego zabiegania oraz tego, by każdy z Was po Nowym Roku wrócił z nową siłą powrócił do codziennych obowiązków, by każdy miał jeszcze więcej chęci do pomagania innym.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz