Tropem filantropii

Wolontaryjny. Wolontariacki. Wolontariuszki. Wolontariusze. A może inaczej?

Wolontariusz – słowo definiowane w Słowniku Języka Polskiego następująco: osoba pracująca gdzieś dobrowolnie, bez wynagrodzenia, zwłaszcza opiekująca się nieuleczalnie chorymi lub niepełnosprawnymi ludźmi. Zanim zyskało tak wielką popularność (warto nadmienić, że słownik z 1983! roku znajdujemy tylko jedną definicję – którą we współczesnym słowniku znajdujemy na miejscu drugim: praktykant pracujący bez wynagrodzenia dla zaznajomienia się z zawodem), w użyciu były inne pojęcia: filantrop, altruista, społecznik. Co one znaczą? Czy któreś ze słów mogłoby stać się zamiennikiem wolontariusza?

Altruista to osoba, która w swoim postępowaniu kieruje się dobrem innych, przeciwnik egoisty, człowiek bezinteresowny. Rdzeń alter pochodzi z języka łacińskiego i oznacza inny, drugi. Zachowania altruistyczne mogą występować zarówno wśród ludzi, jak i wśród zwierząt (wtedy koszty ponoszone przez altruistę są inne).

Podobne jest znaczenie wyrazu filantrop. W języku greckim philanthrōpia znaczy tyle, co dobroczynność, życzliwość. Philantropos to ktoś kochający ludzi. Działanie filantropijne osób lub instytucji jest bezinteresowna i polega na udzielaniu pomocy finansowej lub materialnej potrzebującym.

Słowem, które (chyba?) kojarzy się negatywnie – i dlatego używane jest rzadko – jest społecznik . Słownik Języka Polskiego objaśnia, że to człowiek zajmujący się sprawami społecznymi, bezinteresownie pracujący na rzecz innych.

Treść, którą niosą te słowa, jest bardzo bliska pojęcia wolontariusz, które ustawa o wolontariacie wyjaśnia następująco: Wolontariuszem jest ten, kto dobrowolnie i świadomie oraz bez wynagrodzenia angażuje się w pracę na rzecz osób, organizacji pozarządowych, a także rozmaitych instytucji działających w różnych obszarach społecznych.

Znaczenia podobne, prawda? Mimo to używamy jednego tylko pojęcia i słów od niego pochodnych. A może warto stosować synonimy?

Zaszufladkowano do kategorii Inspiracje | Dodaj komentarz

Wolontar…jaki?

Jak utworzyć przymiotnik od słowa wolontariat?

Bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie – słowniki nie notują jeszcze tego słowa. Usłyszeć natomiast można kilka form: wolontarystyczny (lub woluntarystyczny), wolontaryjny, wolontariacki. Językoznawcy nie podjęli ostatecznej decyzji, która forma jest poprawna i dopuszczalna, ale…

Słowo woluntarystyczny informuje o cesze związanej z woluntaryzmem, a to – w jednym z trzech podawanych przez Słownik Języka Polskiego znaczeń –  kierowanie się tylko własną wolą i nieliczenie z opiniami innych ludzi w podejmowaniu decyzji. To także pogląd, według którego wola ludzka jest głównym czynnikiem kształtującym poznanie i przedmiot poznania. Woluntaryzm to także przypisanie aktom woli pierwszeństwa przed innymi zjawiskami psychicznymi. Żadne z tych znaczeń nie jest związane z wolontariatem, czyli bezinteresowną i bezpłatną pracą wykonywaną na rzecz innych.

Lepiej więc unikać tego sformułowania i posługiwać się przymiotnikiem wolontaryjny (utworzony analogicznie do przymiotnika: awaria – awaryjny, impresariat – impresaryjny) lub wolontariacki (proletariat – proletariacki). Można też mówić o organizacjach lub działaniach opartych na wolontariacie, ale lepiej unikać sformułowania: pracuję po wolontariacku, bo kojarzy się z działaniem po wariacku.

 

Zaszufladkowano do kategorii Inspiracje | Dodaj komentarz

Tęczowe spotkanie

29 listopada 2011r. mieliśmy przyjemność gościć w siedzibie Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „Tęcza” w Oławie.

Wolontariuszki:  Magda, Monika i Wiktoria z podopiecznymi „Tęczy”. Ale powitanie – tylko pozazdrości!

 

Wolontariuszki trzy – z koordynatorką SKW „Jesteśmy”, Iwoną Bernat, w sali przeznaczonej do ćwiczeń rehabilitacyjnych dla najmłodszych podopiecznych.

 

 

Dziewczyny musiały sprawdzić, jakie to uczucie siedzieć na łóżku wodnym, znajdującym się w sali doświadczania świata.

Prezes Stowarzyszenia – pani Wiesława Pohoriło – przyjęła nas bardzo  serdecznie i oprowadziła po całym ośrodku, pokazując każdy zakamarek.

 

Mieliśmy okazję zobaczyć salę przeznaczoną do ćwiczeń rehabilitacyjnych wyposażoną w nowoczesny sprzęt.

 

Dziewczyny nie mogły nie zrobić sobie choć małej fotografii
z przesympatyczną podopieczną Stowarzyszenia, która jeszcze przed chwilą sumiennie ćwiczyła.

 

 

 

A oto zbiórka harcerska z prawdziwego zdarzenia, prowadzona przez panią Magdę.
Na ten czas nasze wolontariuszki stały się harcerkami.

A na koniec naszej wizyty trochę zajęć artystycznych.

 

Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś uda nam się gościć
w tym niezwykłym, tęczowym miejscu.

 

(Tekst pochodzi ze strony Szkolnego Klubu Wolontariusza przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Jelczu Laskowice, www. jestesmy.pl.tl)

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Z fantazją

W dniach 5-6 i 19-20 listopada oraz 3-4 grudnia 2011 wolontariusze z Gimnazjum nr 28 we Wrocławiu postanowili wspomóc Fundację „Dziecięca Fantazja”.  Podczas akcji wolontariusze namawiali klientów marketu Obi przy ul. Długiej we Wrocławiu do zakupu katalogu dekoracyjnego –  cała zebrana kwota jest przekazywana na rzecz Fundacji, aby mogła spełniać kolejne marzenia nieuleczalnie chorych dzieci.

Wolontariusze będą w sklepie 17-18 grudnia w godzinach 11.00-15.00 i 15.00-19.00,  zapraszamy tych, którzy chcą przyczynić się do realizacji marzeń.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Linki

Zapraszamy do obejrzenia stron internetowych i blogów prowadzonych przez wolontariuszy lub przez szkoły biorące udział w programie „My dla Świata”.

Gimnazjum im. Aleksandra Kamińskiego, Bierutów

Gimnazjum nr 1, Strzelin

Gimnazjum nr 29 im. Konstytucji 3 Maja, Wrocław

Gimnazjum nr 34, Wrocław

Gimnazjum im. Macieja Rataja, Żmigród

Grupa Wolontariacka Puzzle, Szkoła Podstawowa w Żórawinie

Obornickie Centrum Wolontariatu, Publiczne Gimnazjum w Obornikach Śląskich

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bolka I Świdnickiego, Strzelin

Szkolny Klub Wolontariusza „Jesteśmy”, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Jelczu-Laskowicach

Wolontariat „Życzliwi”, Gimnazjum numer 1 im. Hugona Steinhausa, Wrocław

Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych im. Marii Dąbrowskiej, Wrocław

Zespół Szkół, Prusice

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Dodaj komentarz

„Grzeczność nie jest nauką łatwą ani małą”


Tak mówił w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza Sędzia. Podobnie rzecz ma się z życzliwością. Jednak to, że są one możliwe i sprawiają, że świat dzięki obu jest lepszy, pokazali uczniowie Gimnazjum numer 1 przy ul. Jeleniej we Wrocławiu.

W czwartek, 24 listopada 2011 odbyła się w szkole uroczysta gala – z okazji Dnia Życzliwości i z okazji Dnia Języków Obcych. Od drzwi witały uprzejme krasnale, częstujące łakociami gości. I chętnie prowadziły na miejsce uroczystości. Sala – pełna, bo obecni byli nie tylko uczniowie szkoły, ale także goście z Holandii, którzy przebywają w Polsce na wymianie międzynarodowej.

W czasie gali, prowadzonej w języku angielskim, zebrani mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat różnic kulturowych w grzeczności, obejrzeć ciekawą prezentację o zasadach savoir-vivre’u, sprawdzić, co o kindersztubie wiedzą (quiz pod tytułem: Do you know the rules of savoir – vivre?). Całość uświetnił występ taneczny przedszkolaków, które w ten sposób przybliżały zasady grzeczności. Dzieci rozdały także chleb, którym zwyczajowo dzielą się z rodzicami w przedszkolu.

Młodzież z gimnazjum mogła bliżej poznać Finlandię, Wietnam, Argentynę, Litwę, Nepal, Turcję – dzięki spotkaniu z wolontariuszami z zagranicy przebywającymi w Polsce w ramach rozmaitych programów wolontariackich (miedzy innymi: Europejski Wolontariat Społeczny).

Wyróżniono najaktywniej działających w szkole wolontariuszy.

Na korytarzu w czasie trwania gali można było kupić rękodzieło – dochód ze sprzedaży przekazany będzie na rzecz hospicjum we Wrocławiu. Całość została zakończona koncertemszkolnego zespołu muzycznego.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Zielonym do góry!

Arystokratyczny platan

W dniach 24 i 25 listopada 2011 r. podopieczni z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 2 pod okiem fachowców z Fundacji EkoRozwoju (Piotr Tyszko-Chmielowiec oraz Łukasz Kuźmicz) posadzili na terenie wokół ośrodka 45 drzew (głównie dęby i lipy)  sfinansowanych przez patrona placówki – firmę KOGENERACJA S.A. W piątek swoje drzewo (platan – gatunek popularny we Wrocławiu, sprowadzony tu z Francji) posadził także prezes spółki – Philippe Gagneux.

W sadzeniu brała udział Dyrekcja Ośrodka – pani dyrektor Małgorzata Kawalec, przedstawicielka Wydziału Oświaty w Urzędzie Miasta – pani Aleksandra Nestorowicz oraz wiceprezes Fundacji EkoRozwoju – Piotr Tyszko-Chmielowiec.

Zapobiegać zaniedbaniu

W Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii nr 2 przy ul. Kieleckiej na wrocławskich Złotnikach uczy się 96 osób, które pochodzą z różnych rejonów Polski. Jak w innych placówkach tego typu, ciągłe zmagania z niewystarczającymi funduszami nie pozwalają na realizację zbyt wielu działań wykraczających poza podstawową działalność edukacyjno-wychowawczą. Skutkiem tego jest m. in. zaniedbany teren wokół ośrodka, który w czasach swej świetności był pięknym parkiem, o czym świadczą zachowane stare drzewa różnych gatunków.

Naprzeciw tym potrzebom wyszła Fundacja EkoRozwoju, która zaproponowała zagospodarowanie terenu i odtworzenie zadrzewień. Pomysł spotkał się z dużym entuzjazmem dyrekcji oraz władz firmy KOGENERACJA S.A.

Działaniem perspektywicznym jest nauczenie młodzieży, jak prawidłowo sadzić drzewa, jak o nie dbać, by rosły zdrowe i dożyły sędziwego wieku. Uczniowie z MOS poznali także różne gatunki drzew, które rosną tuż za oknem ich szkoły. W ramach akcji został uprzątnięty teren Ośrodka, by mógł stać się miejscem rekreacji i odpoczynku dla wychowanków.

Tego typu przedsięwzięcie to wcielenie w życia filozofii zrównoważonego rozwoju na poziomie lokalnym i realizacja zasady społecznej odpowiedzialności biznesu. Zaangażowanie młodzieży w działanie zwiększa ich identyfikację z przestrzenią, w której się uczą oraz pokazuje, że warto działać bezinteresownie, bo przynosi to korzyści nie tylko im samym, pozytywnie też wpływa na środowisko – lokalne i przyrodnicze.

 

 

 

 

 

 

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Dolnośląski Oddział Fundacji Familijny Poznań poszukuje wolontariuszy!

Fundacja powstała we wrześniu 2001 roku jako organizacja pozarządowa działająca na rzecz interesu publicznego. W 2004 roku otrzymała status organizacji pożytku publicznego. Od momentu powstania pomogła kilkudziesięciu tysiącom osób w ramach szkoleń, bezpłatnego poradnictwa prawnego oraz prowadzonych przez siebie placówek opiekuńczych, edukacyjnych i socjoterapeutycznych. Zrealizowała kilkadziesiąt projektów dotowanych przez różnego rodzaju podmioty.

Zakres obowiązków wolontariusza:

Wspieranie Wrocławskich Opiekunów Dziennych.
40-godzinne szkolenie kończące się uzyskaniem certyfikatu upoważnia do wykonywania pracy jako wolontariusz przy Wrocławskim Opiekunie Dziennym  – dla wolontariuszy jest ono bezpłatne. Praca będzie miała miejsce w lokalach Wrocławskich Opiekunów Dziennych i będzie polegała na wsparciu i pomocy opiekuna w codziennej opiece nad dziećmi od 20 tygodnia życia do 3. roku życia.

Uwaga!

Oferta skierowana jest tylko do osób, które chcą pracować w projekcie jako Wrocławski Opiekun Dzienny.

Termin rozpoczęcia pracy:  grudzień 2011 (10 osób)

Liczba godzin: do indywidualnego uzgodnienia

Zasoby udostępniane wolontariuszowi:

  • bezpłatne 40-godzinne szkolenie,
  • możliwość zdobycia doświadczenia,
  • współpraca z organizacją,

Osoby zainteresowane ofertą prosimy o przesłanie CV na adres: wod@familijny.pl

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Jak napisać książkę…

…będąc niewidomym?
Wystarczy mieć wolontariusza. Lub wolontariuszkę.

Pan Wojciech Karol Weyman chce napisać wspomnienia. Pomaga mu w tym wolontariuszka.  Pracy jest sporo – z wyliczeń wynika, że potrwa około półtora roku.

Anna Gabrysiak przychodzi do pana Wojciecha dwa razy w tygodniu na trzy godziny. Zaprzyjaźniła się z nim. Wspólnie pijają kawę. Mają swoje żarty.

Jakie jest znaczenie wolontariatu w życiu pana Wojciecha? Sam mówi, że gdyby nie wsparcie – dawno już…powiesiłby się na haku. Wprost niewiarygodne, jak bardzo czyjaś OBECNOŚĆ może pomóc w życiu.

[iframe width=”560″ height=”315″ src=”http://www.youtube.com/embed/S_HkoyJDAss” frameborder=”0″ allowfullscreen]

Zaszufladkowano do kategorii Program Wolontariusze | Dodaj komentarz

Toyoty patent na pomaganie

[iframe width=”560″ height=”315″ src=”http://www.youtube.com/embed/AOLJluC8iSs” frameborder=”0″ allowfullscreen]

Remont sali w szkole lub przedszkolu. Zawody sportowe dla dzieci z domu dziecka. A może wycieczka po regionie? Każdy z nas widzi potrzeby najbliższego otoczenia. Każdy chciałby sprawić, że świat wokół jest trochę lepszy. Czasem wystarczy tak niewiele.

Program małych grantów to pomysł Toyoty z Wałbrzycha.  Zarząd firmy wyszedł z założenia,  że te same pieniadze wydane na poziomie regionu byłyby wykorzystane gorzej. Jeśli zostaną przeznaczone na sfinansowanie pomysłów zgłaszanych przez pracowników (maksymalna wysokość grantu to 1500 zł),  fundusze będą wykorzystane rzetelniej i trafią tam, gdzie są rzeczywiste potrzeby. Co więcej, o efekty będzie dbać całe środowisko lokalne, a i lepsze będzie przyjęcie inicjatywy. I pracownicy Toyoty, widząc skutki swych działań,  bardziej zmotywowani.

Co dziesiąty pracownik firmy zaangażował się w wolontariat. Widzi, że to działanie ma realny wpływ na pozytywną zmianę świata.

To jest to.

Zaszufladkowano do kategorii Program Wolontariusze | Dodaj komentarz