Cel w celi

[iframe width=”560″ height=”315″ src=”http://www.youtube.com/embed/kKPp3YHpvjA” frameborder=”0″ allowfullscreen]

Wolontariat za kratkami? Każdy, kto jest w więzieniu, nie przebywa tam w nagrodę, ale dlatego, że popełnił przestępstwo. Zło jest złem, a cofnięcie czasu to niemożliwość. Ale, zdaniem Dariusza Gila, lidera wolontariatu w jednym z wrocławskich zakładów karnych, każdy człowiek ma pewien określony…limit podłości. „Ja już ten limit wyczerpałem. Teraz należy robić dobro.”

Dla wolontariuszy ważne jest to, że mogą pokazać ludziom, że też coś potrafią zrobić dla innych. Pokazać się z tej lepszej strony. Że mogą sensownie spędzić czas.

Co robi grupka więźniów dla innych? Zbierają nakrętki z plastikowych butelek i przekazują do hospicjum. Kupują telewizory dla dzieci przebywających w ośrodku rehabilitacyjnym w Jaszkotlu. Szyją także zabawki pluszowe i poduszki rehabilitacyjne dla ośrodka. Własnoręcznie.

Tyle dobra. W miejsce, które z dobrem pozornie nie ma nic wspólnego.

Zaszufladkowano do kategorii Program Wolontariusze | Dodaj komentarz

Co krasnale robią w przedszkolu?

Jak spędziliście Dzień Życzliwości? Zapewne czyniąc wiele dobrego?

Podobnie Klub Wolontariusza z Gimnazjum Nr 34 w dniu 21 listopada nie próżnował. Ekipa krasnali w składzie: Maciek Maruszak, Marta Dembska, Aleksandra Kozaczko, Krzysiek Kunysz, Kasia Bernaszewska oraz Daria Kopejkin udała się do Przedszkola nr 141 przy ulicy Hallera 77A.

Witając się z zaskoczonymi dziećmi, rozdawali im przeróżne cukierki oraz kartki pocztowe i zakładki jako upominki.

Na koniec wizyty dzieci mogły posłuchać odczytanej przez Olę historii „O tym, jak Złośnik stał się Życzliwkiem”. Uśmiechów było co niemiara!

By nieść radość przez świat pamiętajmy o życzliwości każdego dnia! Nie tylko dwudziestego pierwszego listopada!

 

Autorka: Aleksandra Kozaczko, Wolontariuszka z Gimnazjum 34

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Z okazji urodzin

„Powinno się być dobrym jak chleb; powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny.”

Od trzydziestu już lat w myśl tych słów św. Brata Alberta Towarzystwo Pomocy wspiera tych, którzy utracili swoją przystań życiową. Z okazji jubileuszu zorganizowana została we Wrocławiu konferencja na temat bezdomności. Spotkanie rozpoczęte zostało wystąpieniem dr. hab. Bohdana Aniszczyka oraz słowem wstępnym Pana Ministra Jarosława Dudy.

W pierwszym dniu skoncentrowano się na problemie samej bezdomności – jej skali, historii (wykład Siostry Krzysztofy ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim „Dzieje pomocy społecznej na ziemiach polskich z uwzględnieniem działań wobec osób bezdomnych”), profilaktyce („Profilaktyka bezdomności jako przykład formy przeciwdziałającej wykluczeniu społecznemu” mgr Agnieszki Niewiary z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach).

W drugim dniu natomiast słuchacze skoncentrowali się na zagadnieniach wolontariatu dla bezdomności: wykłady dr Walentyny Wnuk („Wolontariat osób starszych wobec osób wykluczonych społecznie w tym osób bezdomnych”) oraz Jacka Bednarka („Wolontariat młodzieży i studentów wobec osób wykluczonych społecznie w tym osób bezdomnych”) pokazały, że zarówno starsi, jak i młodzi mogą zaangażować się w wolontariat na rzecz bezdomnych. Ciekawa była opowieść księdza Stanisława Słowika o strukturze społecznej wolontariuszy we Francji oraz jak państwo pomaga w działalności na rzecz innych. Warto czerpać z dobrych wzorców.

Wieczorem pierwszego dnia konferencji, 7 listopada, w Operze Wrocławskiej odbyła się uroczysta gala, a całości obchodów jubileuszu towarzyszyła wystawa „Bliźniemu swemu”, której inauguracja miała miejsce także w poniedziałek, ale rano, w Ratuszu. Obchody zakończyły się we wtorkowe popołudnie smacznym lunchem.

Konferencja była niemałą inspiracją dla jej odbiorców oraz pokazała, że budowanie społeczeństwa obywatelskiego, takiego, w którym podejmowana jest odpowiedzialność za środowisko lokalne, może być drogą ku eliminowaniu bezdomności. A tego przecież wszyscy życzymy: bezdomnym, sobie i Jubilatowi.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Czy 4 godziny w ciągu roku to dużo?

Jeżeli uważasz, że nie, to zapraszamy do pomocy!

Caritas Archidiecezji Wrocławskiej poszukuje osób, które zechciałyby poświęcić 4 godziny w 2011 r., wspierając tym samym najbardziej potrzebujących.

Przewidujemy dwie akcje we wrocławskich supermarketach. Pierwsza – zbiórka żywności – odbędzie się w dniach 9-10 grudnia 2011 r., tydzień później (16-17 grudnia 2011 r.) będzie miała miejsca druga ze zbiórek –  zbiórka pieniędzy.

Zgromadzone datki przeznaczone będą dla osób najbardziej potrzebujących z Archidiecezji, natomiast produkty żywnościowe trafią do jadłodajni.

Zbiórki odbywać się będą od południa do godzin wieczornych. Wystarczy zadeklarować swoją pomoc tylko na 4 godziny!

Więcej informacji o Caritas i wolontariacie na stronie: www.wroclaw.caritas.pl . W zakładce wolontariat dostępny formularz zgłoszeniowy wolontariusza.

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Trzydzieści metrów żonkili

300 cebulek żonkili, pas ziemi o długości 30 metrów, 27 uczniów – 54 dłonie. Trzy pary grabi i łopata. A zaczęło się od prelekcji:  co to właściwie są hospicja i jaka jest ich rola w całym tym ogrodniczym zamieszaniu.

Żonkil w tradycji chrześcijańskiej symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Sadzone są przez tysiące ludzi na całym świecie, także przez uczniów wielu szkół na Dolnym Śląsku. Ale po co? „Pola Nadziei” to program stworzony 57 lat temu przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga. Celem jest pozyskanie środków finansowych na potrzeby hospicjów i propagowanie idei opieki hospicyjnej. Co roku około 4 października (Międzynarodowy Dzień Opieki Hospicyjnej) sadzi się cebulki, by podczas wiosennych kwest dziękować tym, którzy wspierają finansowo placówki hospicyjne.

29 października 2011 wrocławscy wolontariusze z Gimnazjum nr 1 przy ul. Jeleniej wyjaśnili ideę pól nadziei młodszym kolegom z kółka botanicznego ze Szkoły Podstawowej nr 3 – i oddali głos Pszczółce Malince, która w czasie kilkunastominutowego filmu opowiedziała historię swojej przyjaźni z żonkilem oraz o tym, że, choć nie może go uzdrowić, może zadbać, by radośnie przeżył ostatnie dni swego życia. A potem młodzi przystąpili do działania – i obsadzili cebulkami pas ziemi, by na wiosnę zakwitł żółtymi kwiatami, by pokazać mieszkańcom hospicjów, że ludzie się o nich troszczą i zależy im, by godnie żyli.

Czekamy więc teraz na wiosnę!

 

 

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Naopoelońska narada

Ponieważ wielkimi krokami zbliża się Dolnośląski Festiwal Wolontariatu, miesiąc przed wydarzeniem to najwyższy czas, by dopracować strategię. W związku z tym 9 listopada spotkali się organizatorzy przedsięwzięcia, m.in.: Radosław Bednarski z RCWIP z Wałbrzycha, Jacek Bednarek z Wrocławskiego Centrum Wolontariatu, Iwona Nowińska, Marek Ferenc, Urszula Lubecka z Sktora Trzeciego, Krzysztof Pokorski z Miejskiego Centrum Wolontariatu i inni.

Po co spotkanie? Trzeba było zastanowić się, gdzie wolontariusze będą szkolić się do swych działań – w każdej sali każda ławka i każde krzesło muszą być w odpowiednim miejscu. Co  rzesza młodych ludzi będzie jeść. Ustalano, gdzie wolontariusze powieszą kurtki, a gdzie zostanie ustawiona wystawa. Czy aby na pewno potrzebny jest wolontariuszom… czas wolny?

Konieczny był też zwiad i poznanie terenu – warsztaty będą miały miejsce w Zespole Szkół numer 4 przy ul. Powstańców Śląskich. A wszystko po to, by w dniach 9-11.12.2011 każdy szczegół był przemyślany, najdrobniejsza sprawa zapięta na ostatni guzik – byście, Drodzy Wolontariusze, jak najpełniej mogli skorzystać z tego czasu. Czekamy na ten dzień i na Was!

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Bądź odpowiedzialny – bądź konkurencyjny!

Ośrodek Enterprise Europe Network działający przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. serdecznie zaprasza w dniu 29 listopada 2011 roku do udziału w konferencji „Odpowiedzialny społecznie MŚP — bardziej konkurencyjny na europejskim rynku”.

Celem spotkania jest przedstawienie korzyści płynących z wdrożenia CSR (Corporate Social Responsibility), czyli odpowiedzialnego społecznie biznesu, i pokazanie dobrych praktyk małych i średnich przedsiębiorstw.Organizatorzy konferencji chcą uświadomić przedsiębiorcom, jak, wdrażając CSR, mogą stać się bardziej konkurencyjni na rynku europejskim, gdzie powszechna jest społeczna odpowiedzialność biznesu.

Zadanie konferencji to także promocja wolontariatu pracowniczego – jednego z narzędzi CSR. Wyróżnia się on tym spośród innych rodzajów wolontariatu, że jego organizatorem jest pracodawca lub, co częste w przypadku dużych firm, fundacja korporacyjna. Zaangażowanie pracowników firmy w działalność wolontariack podnosi ich kwalifikacje m. in. dzięki możliwości poszerzenia umiejętności społecznych i zdobywania nowych doświadczeń. Jednocześnie integruje zespoły, często także z kadrą kierowniczą, i buduje lojalność wobec firmy dzięki poczuciu, że jej aktywność wykracza poza działania czysto biznesowe. Aktywne włączanie się firmy w życie społeczności lokalnych umacniania jej pozytywny wizerunek na zewnątrz.

Przedstawione zostaną również formy i obszary działań oraz aspekty prawne świadczenia wolontariatu pracowniczego. A na zakończenie poruszony zostanie aspekt e‑wolontaratu. Pomaganie w sieci nie ogranicza się tylko do działań odpowiadających tym, które podejmowane są w świecie rzeczywistym. Przedstawimy, w jaki sposób firmy mogą angażować internautów do dobroczynność w świecie wirtualnym.

Wydarzenie  realizowane jest w ramach Europejskiego Roku Wolontariatu [www.erw2011.gov.pl]

Konferencja odbędzie się w Dolnośląskim Parku Technologicznym  W Szczawno-Zdroju w godzinach: 09:00 – 15:00.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Ilość miejsc jest ograniczona, a w związku z tym proces naboru zostanie zamknięty w momencie wyczerpania się miejsc.

W załączeniu przekazujemy szczegółowy PROGRAM wydarzenia.

Zainteresowanych prosimy o przesłanie FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO do dnia 25 listopada 2011 roku na adres poczty elektronicznej: katarzyna.bienia@darr.pl lub na numer faksu: 74 64 80 451.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Na życie

Cmentarz, choć jest miejscem, gdzie czcimy zmarłych i uświadamiamy sobie ulotność życia i jego skończoność, może być też przestrzenią nadziei dla tych, którzy żyją. W tym roku w dniach 30 października – 1 listopada udowadniali to słuchacze Kolegium Pracowników Służb Społecznych we Wrocławiu. Wzięli udział w kwestach zorganizowanych przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta przy Cmentarzach: Osobowickim, Grabiszyńskim oraz na Psim Polu. Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Dolnośląski Wolontariusz Powiatowy

Już wkrótce kończy się ustanowiony przez Radę Unii Europejskiej – Rok 2011- Europejskim Rokiem Wolontariatu, misją którego jest propagowanie aktywności obywatelskiej na rzecz osób i organizacji potrzebujących pomocy i wsparcia. Do promowania tej formy działalności społecznej włączyło się też środowisko dziennikarskie na Dolnym Śląsku.

Od 3 miesięcy realizowany jest projekt pod hasłem „Aktywni Obywatele, promocja inicjatyw obywatelskich i wolontariatu – Dolnośląska Agencja Informacyjna” Na Dolnym Śląsku w społecznościach lokalnych istnieje wieloletnia, bogata tradycja pracy społecznej. W różnych organizacjach pozarządowych i wolontariackich działa tu ponad 40 tys. osób, w różnym wieku, niosąc pomoc bliźnim będącym w potrzebie.

Zorganizowany przez Dolnośląskie Stowarzyszenie Prasy Regionalnej WRO-EURO , konkurs pod hasłem „Dolnośląski Wolontariusz Powiatowy” ma na celu wyłonienie i wyróżnienie najbardziej aktywnych mieszkańców w każdym z powiatów Dolnego Śląska, którzy w sposób wyjątkowy przyczynili się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i wolontariatu.
Poniżej główne założenia konkursu, który rozpoczął się  1 listopada br. i będzie trwał do 10 grudnia 2011 r.  Termin nadsyłania zgłoszeń mija 25.11.2011 r.
Laureaci Konkursu wybierani będą przez Komisję Konkursową, powoływaną przez Dolnośląskie Stowarzyszenie Prasy Regionalnej WRO-EURO.

Uczestnikami konkursu mogą być kobiety i mężczyźni w każdym wieku, którzy:
* działają w zakresie wolontariatu,
* prowadzą działalność o charakterze społecznym w swoich środowiskach lokalnych na Dolnym Śląsku,
* są liderami w swoich środowiskach, ale nie muszą funkcjonować w sformalizowanej organizacji czy działać jedynie na rzecz kobiet i mężczyzn,
* swoim działaniem promują otwartość i tolerancję,
* inspirują i angażują do działania innych,
* ich działania są innowacyjne i mogą być powtórzone w innych środowiskach.

Komisja weźmie pod uwagę działania prowadzone w ciągu ostatnich 3 lat. Nominacje
może nadesłać każdy, zarówno organizacje jak i osoby indywidualne. Pod uwagę będą
brane tylko zgłoszenia przysłane na właściwie wypełnionym formularzu wraz z opisem
kandydatki/kandydata i krótkim uzasadnieniem wyboru. Formularz wraz z Regulaminem jest dostępny na stronie www.dai.wroclaw.pl . Zgłoszenia należy przesłać na
adres: SD RP ul. Podwale 62, 50-010 Wrocław lub mailem na adres: psfosinski@wp.pl
Po rozstrzygnięciu nagrody zostaną wręczane podczas uroczystej Gali a wykaz laureatów zostanie opublikowany na stronie www.dai.wroclaw.pl

Jerzy Marek

Regulamin Konkursu
Formularz zgłoszeniowy (plik pdf)

Zaszufladkowano do kategorii Konkursy | Możliwość komentowania Dolnośląski Wolontariusz Powiatowy została wyłączona

Wideoteka wolontariatu

W tym dziale znajdą Państwo różne produkcje filmowe: program telewizyjny, spoty reklamowe, reportaże przygotowane przez wolontariuszy.

Pokażą one, jak realizowana jest działalność wolontariacka przez różne grupy, być może zainspiruje to Państwa do podjęcia pracy na rzecz innych.

 

Zaszufladkowano do kategorii Program Wolontariusze | Dodaj komentarz