Robię swoje i już!

Swą wolontariacką działalność rozpoczął od momentu zostania radnym Młodzieżowej Rady Osiedla Gajowice.

Rafał organizuje imprezy artystyczne, plastyczne, sportowe i umysłowe dla dzieci i młodzieży. Podczas festynu „Familiada” prowadził konkursy dla dzieci i młodzieży. Ma wiele zapału i pomysłów na animowanie wolnego czasu członków lokalnej społeczności: wraz ze znajomymi zorganizował Dni Babci i Dziadka. Uczestniczy w majówkowych festynach integracyjnych i zabawach organizowanych dla dzieci.

W szkole, jako że jest w klasie o profilu technik informatyk, działa jako wolontariusz kulturalno-medialny: projektuje zaproszenia i plakaty, a także dokumentuje imprezy wolontariacie przygotowując filmy i prezentacje.  Jest też wolontariuszem ekologicznym, współtworzy strony o ekologii.

Nie tylko działa na rzecz innych – to dobry uczeń, który za wyniki w nauce otrzymuje stypendium naukowe. Swoją pasją i zaangażowaniem potrafi zarażać innych.

Zaszufladkowano do kategorii Ośmiu wspaniałych | Dodaj komentarz

Uszczęśliwić innych

Marcie wystarczy rzucić słowo, że trzeba pomóc, coś zorganizować, pozbierać pieniądze, zakupić rzeczy dla potrzebujących i ona już działa.

W szkole zorganizowała akcję „Szlachetna Paczka”. Wspólnie z kolegą namówiła swoich rówieśników do przynoszenia różnych produktów spożywczych dla potrzebujących – informacji o konkretnych osobach szukała w Internecie. Pomagała organizować „Dzień marzeń” w Opolu a także brała udział w akcjach: „Marzycielska poczta, „Dzień drobnych uczynków” (zbierano fundusze na protezę dla Iwonki), „Święto Drzewa”. Wspiera innych i rozwija swoje umiejętności, udzielając dzieciom darmowych korepetycji.

W fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zorganizowała zbiórkę pieniędzy na rzecz funduszu stypendialnego. Wymieniać tak można długo. Wystarczy jeszcze tylko wspomnieć, że  w Radzie Sołeckiej w Brzeźnicy pomaga biednym dzieciom i współorganizowała Bal Seniora.

Zaszufladkowano do kategorii Ośmiu wspaniałych | Dodaj komentarz

Pasja pomagania

Pracuje jako wolontariusz w świetlicy środowiskowej „Źródełko” działającej przy parafii św. Jadwigi Śląskiej w Leśnicy, we Wrocławiu. Odrabia z dziećmi lekcje, organizuje zajęcia sportowe, pomaga w przygotowaniu posiłków dla nich, naprawia różne rzeczy.

Jest bardzo systematyczny, empatyczny, ma dobre umiejętności techniczne – Łukasz to  po prostu złota rączka. Zawsze znajduje czas, aby porozmawiać z dziećmi. Pomaga w organizowaniu festynów osiedlowych. W okresie przedświątecznym pomaga w zbiórce żywności dla biednych.

Swoją pasją pomagania zaraził innych kolegów z klasy. Razem brali udział w „Górze grosza” i zadbał o groby w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

Zaszufladkowano do kategorii Ośmiu wspaniałych | Dodaj komentarz

Dla siebie, dla innych

Swoją działalność rozpoczęła od odwiedzin Domu Dziecka im. Dominika Savio w Kiełczowie i teraz co sobotę tam jest. Pomaga odrabiać lekcje, bawi się z dzieciakami. Jeśli trzeba, przytuli, jeśli trzeba – porozmawia.

Rok temu zorganizowała koncert charytatywny na rzecz chorego na raka kości Grzegorza. Zaangażowała się też w pomoc Wrocławskiemu Hospicjum dla Dzieci, wspiera projekt „Pola Nadziei”, kwestuje na koncertach na rzecz hospicjum. Co roku organizacji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Nie tylko wolontariat. W szkole z wielkim zaangażowaniem pełni funkcję przewodniczącej klasy. A od 11 lat trenuje szermierkę i odnosi na tym polu spore sukcesy.

Zaszufladkowano do kategorii Ośmiu wspaniałych | Dodaj komentarz

Wolontariat priorytetem

Pracuje codziennie jako wolontariusz w świetlicy środowiskowej prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Szkolnych De Notre Dame. Pomaga młodszym dzieciom w nauce i odrabianiu zadań domowych; uczy ich zasad dobrego wychowania, szacunku do drugiego człowieka oraz pokazuje, jak można spędzać wolny czas.

Organizuje także okolicznościowe imprezy świetlicowe, wyjazdy i wycieczki dla dzieci. Prowadzi samodzielnie zajęcia chemiczne. Praca w świetlicy stanowi dla niego priorytet.

Pracował podczas „Jarmarku Tumskiego” na stoisku z ozdobami bożonarodzeniowymi wykonanymi przez chrześcijan mieszkających na terenach prześladowanych (Indie, Ziemia Święta) – fundusze zostały przekazane organizacji katolickiej Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Poza tym angażuje się w przedsięwzięcia organizowane przez wolontariat szkolny: prowadzi zabawy dla dzieci podczas inauguracji akcji „Cały Wrocław czyta dzieciom” oraz w trakcie festynu „Niemiecki na wesoło” w jednym z przedszkoli.

Zaszufladkowano do kategorii Ośmiu wspaniałych | Dodaj komentarz

Przypadki i wypadki

Należy do wspólnoty „Betesda” przy parafii św. Antoniego we Wrocławiu. Grupa ta pragnie wspierać osoby niepełnosprawne. Magda bardzo długo zastanawiała się, w jaki sposób może się otworzyć na osoby niepełnosprawne, w jaki sposób im pomóc.

Na szczęście przypadek sprawił, że w czasie wakacji pojechała na obóz z niepełnosprawnymi. A wypadek na obozie spowodował unieruchomienie jej samej i na własnej skórze przekonała się, co to znaczy być niepełnosprawną.

Obecnie jest wiceprezesem wspólnoty. Choć są chwile, kiedy zastanawia się nad rezygnacją, bo brakuje im nowych wolontariuszy, a pracy jest bardzo dużo, jej dar przekonywania, odwaga i konsekwencja powodują, że kolejne przeszkody są usuwane, a jej podopieczni mają szansę np. wyjazdu na wakacje.

Zaszufladkowano do kategorii Ośmiu wspaniałych | Dodaj komentarz

Laureaci konkursu w 2011 roku

Aby dowiedzieć się więcej o laureatach konkursu, wystarczy kliknąć kursorem na nazwisko.

Kategoria „Ośmiu Wspaniałych”

1. Emilia Jagielska, Publiczne Gimnazjum Katolickie
2. Marta Janik, Gimnazjum nr 49 w ZS nr 14
3. Magdalena Klimkowska, LO nr II w Zespole Szkół nr 22
4. Anna Moczydłowska, Liceum Profilowane nr 12 w Zespole Szkół nr 1
5. Sandra Pajewska, Gimnazjum nr 18
6. Łukasz Soszka, Liceum Profilowane nr 12 w Zespole Szkół nr 1
7. Sylwia Mikuś, Liceum Profilowane nr XIX w Zespole Szkół Teleinformatycznych
i Elektronicznych
8. Marcin Ślusarczyk, Technikum nr 7 im. Polskich Zwycięzców Enigmy

Wyróżnienia w kategorii „Ośmiu Wspaniałych”
1. Sara Głowińska, Gimnazjum nr 5
2. Marta Winiarczyk, kl. 3/LO nr XIV w Zespole Szkół nr 14
3. Rafał Chmielewski, Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 1

Kategoria „Ósemeczka

1. Dominika Gołąb, Szkoła Podstawowa nr 21 w ZSP nr 5
2. Agnieszka Łużniak, Szkoła Podstawowa nr 78
3. Karolina Niczyperowicz, Szkoła Podstawowa nr 78
4. Marita Wojtczak, Liceum Ogólnokształcące nr XIV w Zespole Szkół nr 14

Wyróżnienia w kategorii: zgłoszenie grupowe
1. Wolontariat Szkolny Mimo wszystko, Sportowa Szkoła Podstawowa nr 72  – 40 osób
2. Klub Wolontariusza w Gimnazjum nr 34  – 55 osób
3. Wolontariusze, Zespół Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych – 33 osoby

Zaszufladkowano do kategorii Ośmiu wspaniałych | Dodaj komentarz

Z krwi i kości

Można powiedzieć, że wolontariat ma w krwi, bo wiele doświadczeń wyniosła
z rodzinnego domu – ma pięcioro młodszego rodzeństwa, co doskonale nauczyło
ją odpowiedzialności za innych i tego, jak być pomocną.

Nie potrafi grać pierwszych skrzypiec – jest skromna, woli drugi plan i konkurs „Ośmiu Wspaniałych” to dla niej trudne wyzwanie, ale trudno sobie wyobrazić bez jej obecności większość szkolnych akcji wolontariatu.

A było ich niemało. Liczne kiermasze z ciastami, akcja „TARA”, spełnianie marzenia chorego Wojtka – we współpracy z Fundacją „Mam marzenie”. Zbieranie „Góry Grosza”, „Adopcja na odległość”. Była głównym organizatorem „Puszki dla Maluszka”.

Najbardziej dumna jest z jasełek w Domu Pomocy Społecznej w 2008 roku. Poza szkołą działa we Wrocławskim Centrum Wolontariatu, pomagając w organizacji spotkań „Step by Step” (m.in. z Janiną Ochojską). Wie, że pomoc to nie tylko wielkie akcje – to też pamięć o drobiazgach Dlatego uczula kolegów, by nigdy nie zapominali kliknąć w „pajacyka”!

 

Zaszufladkowano do kategorii Ośmiu wspaniałych | Dodaj komentarz

Pomagam z uśmiechem

Sara – to uczennica klasy sportowej. Dobrze radzi sobie z nauką; jest  zrównoważona, kontaktowa, skłonna do empatii i bardzo lubiana przez innych.

Zainspirowana pozytywnymi wzorami starszych koleżanek włączyła się w działalność fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”. Nie tylko uczestniczy w kwestach charytatywnych i akcjach promocyjnych, ale także spędza czas z dziećmi z ośrodka przy ulicy Bujwida, wnosząc w ich trudne życie swoje ciepło i uśmiech. Zbiera plastikowe zakrętki z butelek na zakup wózka inwalidzkiego i pomaga schronisku dla bezdomnych zwierz. Chodzi też do Przedszkola nr 104 – by uczyć się pracy z innymi i by wesprzeć swymi działaniami kadrę placówki. W tym roku także wolontariuszka „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”.

Zaszufladkowano do kategorii Ośmiu wspaniałych | Dodaj komentarz

Dzielić się dobrem i talentem

Sandra uczęszcza do klasy dziennikarskiej i jest jedną z najlepszych uczennic szkoły. Jako członkini Samorządu Uczniowskiego zainicjowała pomoc uczniowską, organizowała wycieczki do ZOO, do Ogrodu Botanicznego i wyjście na wystawę szopek w Muzeum Etnograficznym. Wyróżnia się inteligencją, wysoką kulturą osobistą i znaczną dozą empatii. Umie pracować w zespole, jest tolerancyjna oraz cierpliwa.

Idąc w ślady starszego brata, jeszcze w szkole podstawowej była wolontariuszką „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. Angażuje się nie tylko w zbiórki WOŚP-u.  „Caritas”, dom samotnej matki i rodzinny domu dziecka: także i tym instytucjom Ania stara się pomóc przez zbiórki darów i prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie, festyny, kwestowanie w supermarketach.

Działa także w świetlicy „Źródełko” przy parafii św. Jadwigi Śląskiej we Wrocławiu: prowadzi zajęcia tematyczne, zabawy, pomaga w nauce. Poza tym od dwóch lat animuje dziecięcą scholę „Boże Nutki”.

Pasjonuje się teatrem i lubi kontakt z ludźmi, dlatego w ramach programu Comenius była konferansjerką w Coburgu na II Językowym Przeglądzie Form Teatralnych. Oprócz tego brała udział w międzynarodowym projekcie „Brave Kids”: dochód z przedstawienia pokazanego w Centrum Sztuki IMPART, przygotowanego przez grupę dzieci z Rwandy, Czeczenii, Zimbabwe, Szwecji i Nepalu, przeznaczono na rzecz dzieci z Tybetu.

Swoją aktywnością, taktem i serdeczną otwartością prowokuje do szerzenie dobra przez innych.

Zaszufladkowano do kategorii Ośmiu wspaniałych | Dodaj komentarz