Tylko dla najodważniejszych!

[iframe width=”560″ height=”315″ src=”http://www.youtube.com/embed/FVFY12qNPwg” frameborder=”0″ allowfullscreen]

 

Cechuje Cię odwaga? Nie chowaj się –  ten wolontariat jest właśnie dla Ciebie. Przekonaj się, jak wielkim darem dla zmęczonych rodziców niepełnosprawnych dzieci może być Twój CZAS!

Tu nie potrzeba słabych psychicznie. Szukamy odpornych lub takich, którzy chcą swoją słabość zmienić w siłę. Pozytywnie nastawionych wobec ludzi, uśmiechniętych i potrafiących przekazać radość życia innym. Takich, którzy próbują być ponad własnymi problemami.

Zaszufladkowano do kategorii Program Wolontariusze | Dodaj komentarz

Jesteś? Dobrze, że jesteś!

[iframe width=”560″ height=”315″ src=”http://www.youtube.com/embed/fB4U23X-avA” frameborder=”0″ allowfullscreen]

Fundacja „Dobrze, że jesteś” skupia tych, którzy chcą pomagać ciężko chorym i umierającym. Mimo że pomaganie polega często na wykonywaniu czynności codziennych: chodzeniu po zakupy dla chorych, rozmowie, czytaniu książek, to chyba jedna z najtrudniejszych form wolontariatu, jakiej można się podjąć.

Profesor Kazimierz Kuliczkowski, kierownik Kliniki Hematologii Akademii Medycznej we Wrocławiu, mówi o wolontariuszach: „Skazani na sukces.” I zauważa, że właśnie te osoby, które podejmują się działań na rzecz innych, często awansują w pracy zawodowej. I że są to osoby z góry dobre, z góry wygrane. Dlaczego? Bo chcą pracować.

Aby dowiedzieć się, jak wygląda praca w Fundacji, zapraszamy do obejrzenia filmu. Zachęcamy także do odwiedzin strony Fundacji „Dobrze, że jesteś”.

Zaszufladkowano do kategorii Program Wolontariusze | Dodaj komentarz

Pięciolatek maszynistą?!

[iframe width=”560″ height=”315″ src=”http://www.youtube.com/embed/qv9HZxhIC7U” frameborder=”0″ allowfullscreen]

 

Chłopiec prowadzący pociąg. Zebrani przy torach dorośli zdają się nie zauważać, że to, co robi maluch, jest raczej niecodzienne a na dodatek maszynista pomaga młodocianemu w kierowaniu lokomotywą! Co więcej, po wyjściu z pociągu robione są zdjęcia i słychać komentarz kolejarza: „To co, teraz ja przyjdę bawić się do Ciebie?”

Dosyć zaskakujące? To właśnie dzięki Fundacji „Mam Marzenie”, która spełnia dziecięce marzenia,  to, co pozornie niewyobrażalne, okazuje się realne. Obejrzyj film i  poznaj  historię małego maszynisty. Poznaj wartość współdziałania dla dobra innych. Dowiedz się, że, dzięki działalności w Fundacji, wolontariuszom udaje się spełnić także swoje, nie tylko dziecięce marzenia.

Warto pomagać!

 

 

Zaszufladkowano do kategorii Program Wolontariusze | Dodaj komentarz

POMAGAJ I WYGRAJ! Konkurs WOLONTARIUSZ ROKU

Tylko do 14 października można składać wnioski o przyznanie tytułu Wolontariusza Roku. Do konkursu można zgłaszać osoby, które wspomagały potrzebujących lub organizacje i instytucje. Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Najtrudniejszy pierwszy krok?

 

Jaki był Twój pierwszy krok w wolontariat? Trudny czy może szalenie fascynujący? Albo rozpoczął się w Twoim życiu przez przypadek? Nie wykluczone też, że jeszcze wolontariuszem nie jesteś i zastanawiasz się, jak możesz wykorzystać swój czas na rzecz innych? W każdym razie – ten konkurs może być dla Ciebie!
Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Bielawa zmienia świat!

Pod koniec lata, 29 sierpnia 2011 r. (poniedziałek), z okazji obchodów Europejskiego Roku Wolontariatu, Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielawie zorganizował w Miejskim Ośrodku Kultury i Sztuki  galę pt.: „Zmieniamy świat”.
Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

A nuż spotka Cię przygoda,…

Co można robić w jesienne popołudnie?

Jeśli pogoda sprzyja, można jechać w góry. Siedzieć w fotelu. Z książką i aromatycznym kakao. Oglądać filmy – najlepiej wciągające, z wartką akcją. Sprawdza się to szczególnie wtedy, gdy zimno i deszcze.

My zapraszamy Cię na TARGI WOLONTARIATU, które odbędą się już za dwa dni, 1 października 2011 (sobota), w „Zajezdni” przy ul. Legnickiej 65 we Wrocławiu. Start o 12.00.
Będziesz mieć szansę dowiedzieć się, gdzie potrzebni są wolontariusze i czym się zajmują, wysłuchasz koncertu, możesz wziąć udział w symulacji ratowniczej lub w ciekawych warsztatach. (Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Dolnośląskiej Rady Młodzieży)
Zapraszamy!

…gdy zostaniesz wolontariuszem? 🙂

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Wiesława Amiliańczyk

Tragiczny los mojej córki, która chorowała na raka i dwa lata walczyła z chorobą, a ja udzielałam jej wsparcia w Hospicjum w Anglii aż do jej śmierci skłonił mnie do tego by pomagać ludziom. Od dwóch lat pomagam też znajomej, która  ma problemy z poruszaniem się i chodzi o kulach.

Z  Uniwersytetu Trzeciego Wieku trafiłam do wolontariatu w Stowarzyszeniu „Nowa Rodzina”  we Wrocławiu i wraz z dwójką innych seniorów wyjechałam do Turcji na miesiąc czasu. Tam w międzynarodowym gronie  (24 studentów z różnych krajów Europy) rozwiązywaliśmy różne problemy występujące w życiu. Były to głównie problemy społeczne np.: alkoholizm lub narkotyki w rodzinie. Nad poszukiwaniem oryginalnych rozwiązań pracowaliśmy w 3 osobowych  międzynarodowych grupach. Innym razem mieliśmy do wykonania zadania  ćwiczące naszą asertywność, spostrzegawczość oraz inteligencję: szukaliśmy miejsc poniżej poziomu rzeki, tworzyliśmy z tekturowych pudeł oryginalne kompozycje, ( np. puszkę Pandory) etc. W śród studentów nie czułam żadnej bariery wiekowej. Nawiązałam więzi ze studentami  z Polski  i kontakt ten utrzymuję do tej pory.

Odwiedzaliśmy szkoły dla dzieci niepełnosprawnych i prowadziliśmy dla nich zajęcia z tańca , przyglądaliśmy się  metodom pracy z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną. Pomagaliśmy w tworzeniu przyszłej bazy wolontariatu w miejscowości górskiej, odległej 80 km od Ankary.

Pięknym doświadczeniem było dla mnie malowanie obrazów pod kierunkiem sławnego malarza tureckiego, profesora akademii artystycznej.

Podczas pobytu w Turcji nauczyłam się większej otwartości na ludzi, tolerancji i serdeczności i nabrałam chęci pomagania innym.

Byłam bardzo poruszona serdecznością jaką okazują sobie Turcy przy pożegnaniach i powitaniach.

 

Zaszufladkowano do kategorii Opinie wolontariuszy - wolontariat seniorów 2010-2014 | Dodaj komentarz

Krystyna Dąbrowska

„W 2009 roku będąc słuchaczką Uniwersytetu Trzeciego Wieku dowiedziałam się o wrocławskim Stowarzyszeniu „Nowa Rodzina” i realizowanym tam projekcie „Wolontariat 50+”.Projekt ten finansowany przez Unię Europejską zakładał wymianę doświadczeń wolontariackich pomiędzy Polską, Litwą, Francją i Turcją.

Realizacja projektu przebiegała w dwóch etapach. Pierwszy to okres przygotowawczy, drugi to czterotygodniowy pobyt w wybranym kraju.

Ja wybrałam Litwę i wraz z czterema koleżankami uczestniczyłyśmy, w ramach przygotowań, w kilkumiesięcznym kursie j. angielskiego, prowadzonym przez „Nową Rodzinę”. Kurs ten znacznie poszerzył moją znajomość języka, a to bardzo mi pomogło podczas późniejszego wyjazdu i pobytu na Litwie. W tym czasie pracowałam również jako wolontariuszka w Klinice Hematologii. Prowadziłam tam tzw .”bibliotekę na kółkach”. Woziłam z przyszpitalnej biblioteki książki na oddział hematologii. Pacjenci, często niemogący wstawać, czytali te książki, rozmawiali ze mną, czasem dzielili się swoimi lękami i obawami. Dla mnie było to poruszające doświadczenie. Mam nadzieję, że chociaż troszkę im pomogłam. W ramach przygotowań do wyjazdu uczestniczyłam też w ciekawej prezentacji, prowadzonej przez studiującą w Polsce Litwinkę. Dowiedziałam się wiele
o Litwie. jej historii, tradycjach, zabytkach i zwyczajach. Nauczyłam się kilku podstawowych zwrotów w trudnym j. litewskim.

W sierpniu 2010 r. nasza trzyosobowa grupa wyjechała na Litwę i spędziłyśmy tam cztery tygodnie. Ten czas minął szybko. Przyjęto nas bardzo serdecznie. Pracowałyśmy jako wolontariuszki w Domu Dziecka i Pogotowiu Opiekuńczym dla dzieci i kobiet z rodzin patologicznych. Ich losy były smutne, a czasami tragiczne. Jednak opiekunowie i cała kadra pracuje tam z dużym poświęceniem. Dzieci są zadbane, radosne, wyjeżdżają na wycieczki, wakacje, uczą się i bawią, Miałyśmy też okazję zwiedzić miejscowy szpital-duży, nowoczesny i dobrze wyposażony. Zapoznałyśmy się z pracą przyszpitalnego Centrum Opieki Paliatywnej, którego pracownicy opiekują się ludźmi obłożnie chorymi w ich domach.
W wolnym czasie nasi opiekunowie pokazali nam wiele ciekawych miejsc. Zwiedzałyśmy piękne muzea, zabytkowe skanseny, Wilno i Troki. Poznałyśmy litewskie legendy
i degustowałyśmy pyszne litewskie potrawy.

Litwa to piękny kraj a ludzie życzliwi i otwarci. Czas tam spędzony był dla mnie ciekawym i inspirującym doświadczeniem. Uczestnictwo w projekcie „Wolontariat 50+” przekonało mnie, że czas po zakończeniu działalności zawodowej można nadal spędzać ciekawie, aktywnie i satysfakcjonująco.

 

Zaszufladkowano do kategorii Opinie wolontariuszy - wolontariat seniorów 2010-2014 | Dodaj komentarz

Mirosław Dąbrowski

Na etapie przygotowawczym do wymiany międzynarodowej wolontariuszy zapoznałem się z działalnością Stowarzyszenia Nowa Rodzina, dzięki któremu uczęszczałem i mogę kontynuować naukę języka angielskiego. Uczestniczyłem również w zajęciach komputerowych z zakresu komunikatorów internetowych. Kilka razy kontaktowaliśmy się z przez skype z grupą wolontariuszy tureckich do których się wybieraliśmy..Dzięki temu już przed wyjazdem do Turcji mogliśmy się poznać. Mieliśmy również spotkania z naukowcem z Uniwersytetu Wrocławskiego, który często przebywa w Turcji. On zapoznał nas z obyczajami panującymi w tym kraju i uczył nas podstaw języka tureckiego. Kilka dni przed wyjazdem zostaliśmy wyposażeni w sprzęt fotograficzny: aparat cyfrowy i kamerę i nauczyliśmy się nimi posługiwać.

Sam przelot do Turcji zrobił na mnie ogromne wrażenie. Nigdy przedtem nie leciałem tak daleko. W Turcji spotkałem się z gościnnością, uprzejmością i dbałością o nas ze strony tureckiej organizacji. Uczestniczyliśmy w tygodniowych zajęciach z młodymi ludźmi z całej Europy, z którymi pracowaliśmy nad rozwiązywaniem takich problemów jak np. narkomania, rozwody i prostytucja.  Poznaliśmy obyczaje tureckie, jak np. okazywanie sobie serdeczności przy powitaniach i pożegnaniach. Nauczyliśmy się również malować obrazy pod kierunkiem wykładowcy z Akademii Sztuk Pięknych w Ankarze. Nauczyliśmy się też rzeczy praktycznych: jak konserwować meble w ogrodowe, jak zrobić Lampe elektryczną z wysuszonej tykwy, jak upiększać proste drewniane pudełka aby powstały z nich piękne pamiątki do przechowywania różnych rzeczy.

Podczas zwiedzania Ankary i okolic poznaliśmy inny krajobraz, obyczaje i kulturę tego kraju.

 

Zaszufladkowano do kategorii Opinie wolontariuszy - wolontariat seniorów 2010-2014 | Dodaj komentarz