Wolontariat w Domu Pomocy Społecznej w Oławie

W Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów już od 6 lat działa wolontariat. Jego hasło brzmi: „Znajdź czas dla drugiego i nie zaglądaj na zegarek”. Wolontariat jest realizowany w ramach współpracy z Domem Pomocy Społecznej w Oławie, z którym co rok podpisywane jest porozumienie. Bliskie sąsiedztwo tej placówki, jak również otwartość kierownictwa zadecydowało o jej wyborze. Najważniejszym jednak argumentem decydującym o tym wyborze jest fakt, że z osobami starszymi ma do czynienia każdy z nas, zarówno w domu, jak i na ulicy. Potrzebne jest zatem uwrażliwienie młodzieży na potrzeby osób starszych, liczących na pomoc innych. Dodatkowo program ma wdrożyć uczniów do innych bezinteresownych działań na rzecz drugiego człowieka.

Uczniowie, wraz z opiekunem, w poniedziałki i czwartki w godzinach 14-16 odwiedzają swoich przyjaciół. Grupą ok. 100 wolontariuszy opiekuje się p. Małgorzata Białucka – jest ona koordynatorem wolontariatu. Jednakże inni nauczyciele również aktywnie uczestniczą w pracach wolontariatu. Należą do nich: Małgorzata Ryzner, Joanna Borska, Agnieszka Dziwak, Beata Habowska, Beata Wlazło i ks. Tomasz Filinowicz.

Dzięki istniejącemu w szkole wolontariatowi uczniowie mają okazję dowiedzieć się i zrozumieć czym jest „wolontariat”, mogą angażować się w działalność na rzecz innych, potrafią wykazać zrozumienie i szacunek dla osób starszych, poznają i stosują podstawowe zasady komunikacji interpersonalnej oraz mają możliwość realizować się poprzez różne formy artystyczne.

Wolontariat działa zgodnie z napisanym przez p. Małgorzatę Białucką programem, w którym szczegółowo opisano sposób naboru chętnych oraz zawarto w nim wymagania stawiane kandydatom.

Każdego roku, po zakończeniu rekrutacji odbywa się szkolenie wstępne z pracownikiem DPS – p. Magdaleną Brodą – dotyczące specyfiki działania DPS, potrzeb, problemów i radości osób w starszym wieku. Są to zajęcia warsztatowe, które uświadamiają, czego wolontariusze mogą spodziewać się w kontakcie z osobami starszymi, chorymi, cierpiącymi.

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Paczki świąteczne od wolontariuszy z Bierutowa

Wolontariusze z Gimnazjum w Bierutowie już od początku września podejmowali działania zarobkowe aby przygotować paczki świąteczne dla  innych uczniów ze swojej szkoły. Udowodnili, że jak się chce, można wspólnie wiele zdziałać, można też nauczyć się wzajemnej pomocy i troski o bliźniego.

Wolontariusze, wspólnie pracowali przy sprzedaży własnoręcznie robionych tostów,

gofrów a także soków ze świeżej marchewki i jabłek. Skrzętnie składali każdy zarobiony grosz, aby przez świętami zakupić jak najwięcej potrzebnych produktów. Zachęcali także innych do przynoszenia różnych rzeczy.

 

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Gimnazjaliści z Trzebnicy na Euro Week – w Szkole Liderów

Wolontariusze z Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy wybrali się do Długopola – Zdrój na spotkanie z wolontariuszami z całego świata w celu pogłębienia wiedzy i rozwijania umiejętności, które pozwolą aktywnie włączyć się w życie społeczne Europy, co jest głównym celem szkoły liderów.

Przez cały czas trwania obozu tj. od 9 – 13 grudnia większość zajęć prowadzonych było w języku angielskim. Wśród licznych zajęć były między innymi: konferencja prasowa, leadershipping, autoprezentacje, Debata Oksfordzka. Każdy z wolontariuszy przygotował prezentację na temat swojego kraju – w ten sposób poznali Wietnam, Indonezję, Afganistan, Rumunię, Turcję, Indie i wiele innych ciekawych krajów. Zajęcia przeplatały się z zabawami i pracami w grupach. Zdobyta wiedza podsycała pragnienie podróżowania po różnych krajach i uzupełnienia wiadomości o kulturach innych narodów.

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Wyróżnieni wolontariusze z Zespołu Szkół w Prusicach

Wolontariusze z Zespołu Szkół w Prusicach kolejny już raz uczestniczyli w Dolnośląskim Festiwalu Wolontariatu.

Tegoroczna  Gala, która odbyła się 6 grudnia 2014 r. została zorganizowana w klimacie lat dwudziestych. Uczniowie bez problemu wczuli się w atmosferę tamtych czasów przygotowując niesamowite wieczorowe kreacje z fantazyjnymi dodatkami. Oprócz ciekawych występów, podczas Gali rozstrzygnięte zostały liczne konkursy organizowane przez Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych oraz Dolnośląskie Centrum Wolontariatu. Wolontariusze byli nominowaniu w wielu kategoriach, gdyż wykonali prace fotograficzne, literackie, jak również zgłosili stronę www. Największą radością było dla nich otrzymanie wyróżnienia w konkursie na Dolnośląską Grupę Wolontariatu 2014. Nagroda przyznana została za różnorodność podejmowanych działań jak i za wieloletnią działalność Szkolnego Koła Wolontariatu.

Szkolne Koło Wolontariatu przy Zespole Szkół w Prusicach

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Ile możemy dać światu?

Na takie oraz inne pytania z zakresu działalności wolontariackiej odpowiadali uczestnicy szkolenia związanego z realizacją programu „My dla świata” zorganizowanego przez Dolnośląskie Centrum Wolontariatu. Jego uczestnikami byli koordynatorzy szkolnych grup wolontariatu z Wałbrzycha i okolic.

28 listopada w siedzibie Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Wałbrzychu odbyło się szkolenie, którego celem była pomoc edukacyjna dla osób, które prowadzą szkolne grupy wolontariatu. Poruszone w ramach programu zagadnienia z pewnością przydadzą się w codziennej działalności na rzecz innych. – Pierwsza część dotyczy aspektów formalno-prawnych, druga sposobów pozyskiwania wolontariuszy, trzecia natomiast efektywności współpracy z nimi. – mówiłJacek Bednarek, koordynator Dolnośląskiego Centrum Wolontariatu.

Wolontariat jest poświęceniem czasu i energii na rzecz innych. To dobrowolna i świadoma działalność, za którą największym wynagrodzeniem jest radość drugiej człowieka. – Sam zacząłem przygodę z wolontariatem jako student ostatniego roku politechniki na wydziale elektroniki. I choć jestem magistrem inżynierem, zajmuję się głównie wolontariatem – o swojej pasji do pomagania innym opowiadał Jacek Bednarek. Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie mówi, że „wolontariusz to osoba, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w ustawie”. – Wolontariusze to bardzo ciekawe osoby, którym naprawdę się „coś chce”. Praca z nimi jest budująca, rozwijająca i przyjemna. To środowisko w jakimś sensie elitarne – dodał. Aby motywować wolontariuszy do działania istotne jest ich dowartościowanie, świadomość, że robią coś ważnego. – Takich ludzi warto poklepać po ramieniu i podziękować za pracę.

Uczestnicy szkolenia aktywnie brali w nim udział. Chłonęli wiedzę niezbędną do działań w swoich szkołach. – Korzystam z pierwszego szkolenia. Mam ochotę zaangażować się w wolontariat, a skłoniła mnie do tego wewnętrzna potrzeba. W naszej szkole bezpośrednią przyczyną jest grupa działająca nieformalnie. Pomogę im w sposób prawno-formalny, poszerzę w ten sposób ich możliwości. – mówiła Małgorzata Szczepańska, nauczyciel w Zespole Szkół Budowlano-Elektrycznych im. Jana III Sobieskiego w Świdnicy.

 

Działanie zostało dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Patronat honorowy objął Dolnośląski Kurator Oświaty.

Karolina Tomza

Region Fakty

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL WOLONTARIATU 2014 zakończony!

Dnia 6 grudnia we Wrocławskim Centrum Kongresowym Hali Stulecia odbyła się uroczysta Gala Wolontariatu, która zakończyła trwający od września Dolnośląski Festiwal Wolontariatu. Wzięło w niej udział ponad 350 gości poprzebieranych w stroje z  lat 20 i 30 XX w.

Podczas uroczystego wieczoru poznaliśmy laureatki i laureatów wszystkich konkursów odbywających się w ramach Festiwalu.

Tytuł Dolnośląskiej Grupy Wolontariackiej Roku 2014 przyznano Grupie Wolontariuszy ze Świetlicy Środowiskowej „Źródełko” we Wrocławiu za włączanie dzieci i młodzieży w szeroką działalność wolontariacką na rzecz wspólnego dobra. Ponadto wyróżniono Szkolne Koło Wolontariatu przy Zespole Szkół w Prusicach, „Wolontarian” z Centrum Wolontariatu „Zielony Parasol”, Wolontariat w szkole – „My dla Świata”, Wolontariat „Daj siebie innym” oraz Wolontariuszy Brave Kids z Wałbrzycha.

Dolnośląską Wolontariuszką Roku 2014 została Magdalena Sawicka nagrodzona za wprowadzenie w przestrzeń miejską Wałbrzycha wielokulturowości oraz propagowanie wśród mieszkańców idei tolerancji, otwartości i szacunku wobec innych narodowości i kultur. Dodatkowo wyróżniono Wiktorię Kuzincową, Monikę Musiał oraz Konrada Postawę.

Tytuł Dolnośląskiego Koordynatora Wolontariatu Roku 2014 otrzymała Katarzyna Niemirowska, a wyróżnienie przyznano dla Haliny Miary.

Tytuł Dolnośląskiej Grupy Wolontariatu Pracowniczego Roku 2014 nadano Grupie Wolontariuszy Volvo Polska we Wrocławiu za różnorodność prowadzonych działań i projektów wolontariackich oraz systematyczność realizowanych działań. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Grupa Wolontariuszy Credit Suisse Polska.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Andrzejki w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Trzebnicy

Andrzejki stały się świetną okazją do spotkania wolontariuszy  Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy z dziećmi i młodzieżą z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Trzebnicy. Od kilku już lat dzieciaki z Internatu co roku zapraszają gimnazjalistów do siebie i miło goszczą. Odbywają się tu wspólne zabawy, wspólne wróżby andrzejkowe. To także czas zawierania nowych przyjaźni.

 

 

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Podziękowanie uczniom z Gimnazjum nr 1 w Legnicy

Dziękujemy Pani Halinie Nowak oraz uczniom z kl. 3c i 3f za pomoc w organizacji spotkania, w którym uczestniczyli koordynatorzy grup wolontariackich z Jawora, Lubina oraz Legnicy.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

4. Dolnośląski Festiwal Wolontariatu

W imieniu Partnerstwa na Rzecz Promocji i Rozwoju Wolontariatu na Dolnym Śląsku, zapraszamy do udziału w Finale czwartej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Wolontariatu, który odbędzie się we Wrocławiu w dniach 4 – 7 grudnia 2014 r.

Do udziału w wydarzeniu zapraszamy wolontariuszy, a także związanych z wolontariatem przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz instytucji publicznych. Zapraszamy również przedstawicieli firm, w których funkcjonuje program wolontariatu pracowniczego, a także wszystkich chętnych zainteresowanych szeroko pojętą tematyką wolontariatu i aktywności obywatelskiej.

Termin zgłoszeń upływa 21 listopada 2014 r.

– zaproszenie        ZAPROSZENIE FINAŁ

– regulamin           REGULAMIN FINAŁU

– harmonogram HARMONOGRAM

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz

Przyjedź! Poznaj! Wymień doświadczenia! Finał Dolnośląskiego Festiwalu Wolontariatu 2014

W imieniu Partnerstwa na rzecz Promocji i Rozwoju Wolontariatu na Dolnym Śląsku „Razem dla Wolontariatu” zapraszamy do udziału w Finale czwartej edycji „Dolnośląskiego Festiwalu Wolontariatu”, który odbędzie się we Wrocławiu w dniach 4 – 7 grudnia 2014 r. Termin zgłoszeń upływa 21 listopada.

Finał Dolnośląskiego Festiwalu Wolontariatu to trzydniowe spotkanie wolontariuszy, koordynatorów wolontariatu, organizatorów wolontariatu oraz wszystkich zainteresowanych szeroko pojętą problematyką wolontariatu i aktywności społecznej. Uczestnicy spotkania będą mieli możliwość wzięcia udziału w wydarzeniach o charakterze edukacyjnym i integracyjnym takich jak: Spotkania Studyjne, Dolnośląska Gala Wolontariatu, akcje wolontariackie, fora dyskusyjne itp.

Do udziału w wydarzeniu zapraszamy wolontariuszy, a także związanych z wolontariatem przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz instytucji publicznych. Zapraszamy również przedstawicieli firm, w których funkcjonuje program wolontariatu pracowniczego, a także wszystkich chętnych zainteresowanych szeroko pojętą tematyką wolontariatu i aktywności obywatelskiej.

Finał Dolnośląskiego Festiwalu Wolontariatu odbędzie się we Wrocławskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3, Pracowni Projektów Międzykulturowych ZAJEZDNIA we Wrocławiu przy ul. Legnickiej 65 oraz Wrocławskim Centrum Kongresowym Hali Stulecia we Wrocławiu przy ul. Wystawowej 1. Uczestnicy zakwalifikowani na Finał Festiwalu zobligowani będą do uczestnictwa w całym przedsięwzięciu. W przypadku rezygnacji z uczestnictwa w Finale Festiwalu po 28 listopada 2014 lub nieusprawiedliwionej wypadkiem losowym nieobecności na Festiwalu będziemy zmuszeni domagać się od zgłoszonego a zakwalifikowanego uczestnika, zwrotu kosztów uczestnictwa. Prosimy o zrozumienie w tym względzie i o odpowiedzialne typowanie uczestników.

Uczestnictwo w Festiwalu jest bezpłatne. Organizatorzy zapewniają poczęstunek, ciepłe posiłki podczas zajęć oraz czasowe bilety komunikacji miejskiej w celu poruszania się po Wrocławiu. Uczestnikom spoza Wrocławia organizatorzy zapewniają nocleg podczas Festiwalu. Uczestnicy we własnym zakresie pokrywają koszty związane z dojazdem do Wrocławia.

ZGŁOSZENIA

Aby zgłosić swój udział w Dolnośląskim Festiwalu Wolontariatu, należy wypełnić i wysłać internetowy formularz zgłoszeniowy dostępny TUTAJ. Termin wypełniania formularzy upływa 21 listopada 2014 r. Osoby zakwalifikowane do udziału w Festiwalu zostaną o tym powiadomione e-mailowo oraz telefonicznie do dnia 28 listopada 2014 r.

Szczegółowy harmonogram Dolnośląskiego Festiwalu Wolontariatu oraz regulamin uczestnictwa dostępny w załączeniu.

Wszelkich informacji udziela:
Radosław Bednarski
tel.: 74 665 11 11
kom.: 693 145 674
e-mail: radoslaw.bednarski@rcwip.pl

 

Wiadomość pochodzi z serwisu regionalnego dolnyslask.ngo.pl

 

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Dodaj komentarz